Koszyk 0
Opis:
Którzyście byli umarli w upadkach i w grzechach… z przyrodzenia dziećmi gniewu. List do Efezjan (2:1,3) W Stanach Zjednoczonych wybucha wielki kryzys, a Berlin musi radzić sobie z własnymi problemami. Oto bowiem w mieście wybucha epidemia zachorowań. W tym samym czasie młody detektyw żydowskiego pochodzenia – Willi Kraus – dokonuje szokującego odkrycia. W jednym z miejskich kanałów spoczywa worek zawierają ... cy wygotowane dziecięce kości oraz biblię z zakreślonymi cytatami. Berlińskie media natychmiast podchwytują temat tajemniczego Dzieciożercy. Obywatele żądają efektów, ktoś musi ponieść karę… Podczas gdy policja zdaje się szukać zaledwie kozła ofiarnego, sprawę na własną rękę bada odsunięty od śledztwa Willi Kraus. Jest gotowy kosztem własnej kariery dopaść okrutnego mordercę. Jednocześnie musi radzić sobie z prześladowaniami wynikającymi z rodzącej się w Niemczech ideologii nazistowskiej. Wybitna! „Publishers Weekly” Określenie tej książki przyjemną lub satysfakcjonującą zdaje się nie pasować, a wszystko przez ohydne czyny czarnego charakteru. To lektura jednocześnie przerażająca i zasługująca na przeczytanie. Autor zupełnie obnaża ludzką naturę. „Kirkus Reviews” W tym fascynującym kryminale Grossman powołuje Berlin czasów Republiki Weimarskiej do życia. Książka powinna zachwycić czytelników literatury kryminalnej, ale również tych zainteresowanych historią Niemiec. „Library Journal” Mistrzowskie i autentyczne wywołanie przeszłości. Associated Press Złożona, wielowymiarowa i przepięknie napisana powieść, która znakomicie opowiada historię i zapewnia jej historyczny kontekst „Jewish Book World” Sceny akcji wymieszane z subtelnym i fascynującym spojrzeniem na Żydów w Berlinie pod nazistowskim widmem„Booklist” Paul Grossman – autor trzech powieści, które zyskały uznanie krytyków. Poza pisaniem książek wykłada literaturę na City University of New York. Jego prace przełożone zostały na niemiecki, hiszpański, włoski, hebrajski i portugalski. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paul Grossman
  • 2015
  • 1
  • 368
  • 205
  • 140
  • 97883792432-6-6
  • 9788379243266
  • ZCRUB

Recenzje czytelników

Mocny thriller

Ocena:
Autor:
Data:
Lata trzydzieste ubiegłego stulecia. W Berlinie wybucha epidemia, która doprowadziła do śmierci wielu ludzi. Przyczyna zachorowań jest nieznana. Stanowi to powód chaosu nie tylko na niemieckim rynku, ale też wśród zwykłych mieszkańców.
Jakby tego było mało, na jednej z ulic żydowski detektyw, Willi Kraus, znajduje jutowy worek wypełniony ugotowanymi, chłopięcymi kościami. Niepokojące znalezisko jeszcze bardziej przeraża Berlińczyków. Kraus, odsunięty od tej sprawy ... kontynuuje śledztwo na własną rękę, ryzykując utratę stanowiska i rodziny.

Od razu po przeczytaniu opisu, wiedziałam, że to będzie książka, która na długo pozostanie w mej pamięci. Nie myliłam się ani trochę. Genialnie zaplanowana zbrodnia, międzywojenny Berlin, bardzo dobrze wykreowane postacie, polityczne zawirowania, no i oczywiście wartka akcja. Wszystko to składa się na naprawdę mocny thriller, od którego nie można się oderwać.

Bardzo spodobał mi się, rzadko przeze mnie spotykany, motyw "podwójnej zbrodni". Z jednej strony mamy zatrute kiełbaski, a z drugiej - psychopatę mordującego niewinnych chłopców. Z pozoru nie widać powiązania między jednym, a drugim. Z pozoru, bo jak można się spodziewać, obie sprawy są ściśle ze sobą powiązane. Ale na pewno nie w taki sposób jakiego się spodziewałam.

Wątki historyczne, wplecione pomiędzy karty powieści, to kolejne genialne posunięcie ze strony autora. Kryzys na skalę światową, życie po I Wojnie Światowej, narodziny ideologi nazistowskiej, walka Hitlera o władzę i prześladowania na tle rasistowskim, są doskonałym tłem dla działań jednego z największych przestępców ówczesnych Niemiec. Wytwarzają one klimat, bez którego ta książka nie byłaby taka sama. Zaskoczył mnie jednak wysoki rozwój technologii, który występował w książce. Wydał mi się trochę wyolbrzymiony jak na tamte czasy, ale historyczką nie jestem, więc nie mnie to oceniać.

Postacie są bardzo dobrze wykreowane. Każda z nich ma prawdopodobną i burzliwą przeszłość, która w niemałym stopniu zdecydowała o tym, kim są w teraźniejszości. Niektórzy bohaterowie są postaciami historycznymi, których prawdziwy życiorys jest przyprawiony odrobiną fikcji. Aby się nie pogubić co jest co, na końcu książki zamieszczona jest krótka notatka, dotycząca wiarygodności historycznej.

Okładka nawiązuje do treści książki, jednak nie przypadła mi ona do gustu. Wydała mi się dosyć wesoła jak na klimat panujący w książce. Wolałabym ją dostać w ciemnej i mrocznej oprawie. Książka jest napisana dosyć dużymi literami. Czytanie utrudniają jednak niemieckie nazwy, które mogą sprawić również problem w zrozumieniu treści. Jest to jeden z niewielu minusów tej książki.

Podsumowując. Książkę polecam wszystkim miłośnikom thrillerów i kryminałów, fanom szybkiej akcji oraz tym, którzy po prostu szukają wśród tego gatunku odmiany. Lektura ta nie jest jednak dla każdego. Jeżeli nie lubisz okrutnych zbrodni to raczej nie sięgaj po tę pozycję.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non

Recenzja również na
blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

DZIECIOŻERCA

Ocena:
Autor:
Data:
Mocny thriller psychologiczny i zarazem powrót do Berlina z okresu międzywojnia – Paul Grossman wkracza na polski rynek w znakomitym stylu.

Jesień roku 1939, Berlin. Willi Kraus jest funkcjonariuszem Kripo żydowskiego pochodzenia. Z tej też przyczyny, w świecie, w którym żarty o Żydach nigdy się nie nudzą, a nazizm powoli wychodzi na powierzchnię, nie ma łatwo. Wezwany na miejsce znalezienia jutowego worka pełnego ułożonych w swoisty wzór kości – wygotowanych kości dzieci ... związanych włóknem zrobionym z mięśni ofiar – oraz Biblii z zakreślonym cytatem, nie może uwolnić się od myśli o sprawie. Zostaje jednak odsunięty od śledztwa na rzecz charyzmatycznego, rządnego sławy kolegi. Mimo tego Willi nie zamierza zostawić sprawy Dzieciożercy i kontynuuje ją na własną rękę, szczególnie iż policji zależy nie na znalezieniu prawdziwego zbrodniarza, a jak najszybszym schwytaniu „winnego”, żeby uspokoić opinię publiczną…

Lekko napisany, ciekawie przedstawiony – taki thriller serwuje nam Grossman, oferując wciągającą historię z ciekawymi zagadkami. Zagadkami, w liczbie mnogiej, bowiem Dzieciożarca nie jest jedynym problemem z jakim zmierzyć musi się bohater. Odsunięty od śledztwa Willi dostaje bowiem zadanie wyjaśnienia kto zatruwa kiełbaski, od spożycia których zmarło już wiele osób, a kolejne z każdą chwilą trafiają do szpitali. Co jednak równie ważne jak sama treść, to znakomicie zaprezentowane tło międzywojnia. Berlin przełomu lat 20 i 30 ubiegłego stulecia, to Berlin, który, jakby w kontrapunkcie dla pogrążonej w kryzysie Ameryki, zdaje się lśnić kolorami sztuk wszelakich – często najzwyczajniej w świecie nieprzyzwoitych. Barwne przyjęcia, przepych – jakby ekonomiczny upadek wcale nie nadchodził, ekstrawagancja, samochody na ulicach, zeppeliny na niebie… A pośród tego zwyrodniały zbrodniarz. I to zbrodniarz realny, taki, który naprawdę mógł istnieć, o czym przekonują nas autentyczne postacie historyczne i prawdziwe zdarzenia, które stają się ramą spajającą fikcję z historią.

Serią wydawniczą „Świadek zbrodni” udowodniło SQN kilka miesięcy temu, że są jeszcze wartościowe tytuły w tym gatunku, które spodobają się człowiekowi znudzonemu konwencją czy powtarzalnością. Świetny „Wzorzec zbrodni”, znakomite „Dzieci gniewu”…Oby tak dalej! Polecam, a wydawnictwu Sine Qua Non dziękuję za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena