Koszyk 0
Opis:
Pierwszy oraz drugi tom bestsellerowej serii "Dzieci Cienie" w jednym woluminie. Niedaleka przyszłość, na światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z dzieci pozbawionych przez rząd prawa do istnienia, jest Luke Garner, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu ... chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny, mieszka ktoś podobny do niego. W przeciwieństwie do Luke?a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych - czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Jaguar
 • miękka
Mniej Więcej
 • Margaret Peterson Haddix
 • 2011
 • 1
 • 392
 • 205
 • 145
 • 97883-7686-0824
 • 9788376860824
 • ZABYD
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Być cieniem...

Ocena:
Autor:
Data:
Z twórczością Margaret Peterson Haddix spotkałam się już wcześniej. Książka "Wybrańcy" okazała się dziecinna i nieciekawa, więc nawet nie chciało mi się sięgać po kolejne tomy. Pozytywne recenzje, jakie zbierała ta powieść oraz tematyka na pograniczu antyutopii sprawiły, że bardzo chciałam ją przeczytać. Autorki nie skojarzyłam jednak od razu, ale postanowiłam nie podchodzić sceptycznie i dać jej drugą szansę. Czy "Dzieci Cienie" są lepsze od "Wybrańców" ... Przekonajcie się sami!

"Urodził się jako trzecie dziecko, był nielegalny i łamał ustawę populacyjną każdym oddechem i każdym zjedzonym kęsem."

Z powodu widma głodu rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadać więcej niż dwoje dzieci. Takie dzieci mają być bezzwłocznie zabijane, a jednak wiele rodzin ukrywa swoich nielegalnych potomków. Jednym z Dzieci Cieni jest Luke, który wychowany został w izolacji i jest skazany na życie na strychu. Monotonia dni codziennych zamienia jego życie w powolną egzystencję, dopóki chłopiec nie zauważa, że w domu obok prawdopodobnie ukrywa się inne trzecie dziecko.

W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

„Nie masz czasem ochoty powiedzieć: "Dłużej tego nie wytrzymam'?[...] Nie chciałbyś czasem po prostu wyjść w środku dnia i powiedzieć "Chrzanić ukrywanie się, mam to w nosie'? Czy tylko ja czuję się w ten sposób?”

Luke jest głównym bohaterem obu tomów, które my znajdziemy w jednej książce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ za przyzwoitą cenę mamy aż dwie powieści, choć dosyć krótkie. "Wśród ukrytych" liczy sobie 186 stron, a "Wśród oszustów" 200. Dla mnie to ogromna zaleta. Ile mniej czasu czekania na kolejne tomy! Książka napisana jest w trzecioosobowej narracji, której nie mogę nic zarzucić. Prosty, zrozumiały język, ładnie zbudowane zdania, a jednak nie ma w tym stylu czegoś charakterystycznego. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Tematyka jest naprawdę godna uwagi. Mamy okazję stopniowo poznać nowy antyutopijny świat. Luke nie wie wszystkie, ponieważ zawsze siedział w domu, więc wraz z nim dowiadujemy się o kolejnych szczegółach, dzięki czemu nie ma problemu z przyswojeniem sobie informacji, a czytelnik nie gubi się w fabule.

Motyw Dzieci Cieni jest bardzo ciekawy i wciągający, ponieważ w sumie nie pierwszy raz słyszymy o polityce starającej się ograniczyć przyrost naturalny. Politykę jednego dziecka możemy znaleźć w Chinach, gdzie nie zakazane posiadanie np. dwóch potomków, a jednak rodziny z dużą ilością dzieci mają większe trudności prawne. Co innego jest oczywiście w książce. Takie dzieci nie mają prawa do życia, żadnych praw w ogóle. Powieść z tego powodu jest dość brutalna, pokazuje złą stronę władzy i ludzi. Za znalezienie trzeciego dziecka jest niezła nagroda. Ludzie są tak zniszczeni, że czyjeś życie jest dla nich mniej ważne od premii.

„Nadzieja jeszcze nic nikomu nie dała.[...] Liczą się tylko czyny.”

Luke chce coś zdziałać i pomóc drugim dzieciom, jednak nie od razu są to czyny spektakularny. Ten kilkunastoletni chłopiec to bardzo ludzki bohater, dzięki temu ujęła mnie prawdziwość tej książki. Luke nie okazuje się super bohaterem, ale dąży do wielkich celów małymi kroczkami.

"Wśród ukrytych, wśród oszustów" to książka zdecydowanie lepsza do "Wybrańców". Cieszę się, że dałam tej powieści szansę, ponieważ znalazłam w niej godną uwagi fabułę, która dotyka ludzkich problemów oraz ciekawych, a jednak ludzkich bohaterów. Podobał mi się również bardzo ten trochę antyutopijny i mroczny klimat. Jeżeli szukacie interesującej powieści, która nie jest szablonową młodzieżówką, to ta książka Margaret Peterson Haddix jest idealna dla Was! Każdy znajdzie "Wśród ukrytych, wśród oszustów" coś dla siebie, również starsi czytelnicy, dlatego polecam Wam zapoznanie się z tą książką.

Ogólna ocena: 8/10.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna

Ocena:
Autor:
Data:
Naprawdę dobra seria się zapowiada. Lubię książki dla młodzieży. A ta jest szczególna. Trochę smutna - to prawda, ale mimo to świetnie się ją czyta. Mam nadzieję na więcej takich ksiązek.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena