Koszyk 0
Opis:
Czy dżentelmen jest w modzie? A może czasem się wstydzi? Czy jest wrażliwy, obrażalski, czy kocha adrenalinę równie żarliwie, jak kocha kobiety? Do tego walczy i skrywa się za swoim kostiumem? Dziewięciu bohaterów tej książki — Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki — to mężczyź ... ni zachwycający sukcesami, podziwiani za urodę, często drażniący wizerunkiem. Wszyscy byli w PRL-u idolami — łączyły ich charyzma, ambicja i zdumiewające losy. Każdy z nich był wzorcem w inny sposób, zawsze jednak w wyjątkowej życiowej roli — roli dżentelmena.Emilia Padoł (ur. 1985) – dziennikarka i antropolożka literatury. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie. Autorka książki Damy PRL-u. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Emilia Padoł
  • 2015
  • 336
  • 206
  • 145
  • 978838069-033-2
  • 9788380690332
  • ZCPFC

Recenzje czytelników

Niebanalna rozrywka

Ocena:
Autor:
Data:
Nie mam złudzeń: napisanie biografii kilku tak znanych, uwielbianych i, wydawałoby się, prześwietlonych setkami medialnych reflektorów postaci, jest zadaniem szalenie trudnym. Autorka, nie dość że porywa się na konfrontację z kolosami zbiorowej wyobraźni, to jeszcze ryzykownie ich określa - jako "dżentelmenów PRLu". Z pewnym zdziwieniem muszę jednak przyznać, że książka broni się, na dodatek bez większego trudu.
Pozycja to świetna, napisana z wyczuciem, ale i rozmachem ... zanurzona w źródłach, jakimi są archiwalia, widać, że Padoł wykonała solidną kwerendę. Sylwetki dziewięciu bohaterów książki są krwiste, żywe, przekonujące, jednak nie narzucające się poprzez skandalizującą tematykę, której nie brakuje. Nie do końca to też lekka, niby wakacyjna lektura - oczywiście na plażę książkę zabrać można, ale nie zwalnia ona od myślenia i rozpoczęcia refleksji na temat kondycji męskości, zmian obyczajowych, norm estetycznych i tak dalej. Padoł daje się poznać jako bystra i dociekliwa obserwatorka, która subtelnie komentuje losy dżentelmenów. Balansuje oceny i unika tych niepotrzebnych, co pozwala oprzeć się książce niepotrzebnemu moralizatorstwu i znacznie podnieść jej wartość.
Jeśli konieczne jest wskazanie wad tej publikacji, to znajduję właściwie tylko jedną - brak kilku postaci, bo "dżentelmenów PRLu" jeszcze kilku mógłby sam wymienić /Zapasiewicz, Łomnicki, Słomczyński, Suzin/, nie do końca przekonuje mnie również umieszczenie w tym zbiorze Jerzego Zelnika, ale to już moje osobiste antypatie. Może ten niedosyt będzie dla autorki pewną wskazówką i zachętą do poszerzenia tego zbioru w kolejnym tomie?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena