Koszyk 0
Opis:
Arkady Fiedler był porucznikiem rezerwy. We wrześniu 1940 roku został korespondentem wojennym przy polskich oddziałach lotniczych w Wielkiej Brytanii. W czasie wojny, w Londynie, ukazała się najsławniejsza z jego książek - „Dywizjon 303”, a także „Radosny ptak drongo”, czyli relacja z wyprawy na Madagaskar. Po wojnie, w roku 1946 Fiedler wrócił do polski i kupił dom w Puszczykowie pod Poznaniem ... gdzie zamieszkał ze swoją sprowadzoną z Londynu rodziną - żoną Marią z domu Maccariello (narodowości włoskiej) oraz synami: Markiem i Arkadym Radosławem. Obecnie w tym domu mieści się muzeum-pracownia pisarza. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arkady Fiedler
  • 2009
  • 28
  • 264
  • 210
  • 145
  • Bibl.Poznaj Świat
  • 978-83-7380-7-006
  • 9788373807006
  • Y9127

Recenzje czytelników

"O życiu decydują ułamki sekundy. Odsiecz, spóźniona o chwilę, przegrywa bitwę."

Ocena:
Autor:
Data:
Biały puch zasypuję nasz mały świat za oknem. Powoli i stopniowo gasi płomyk, dający nam chęć do jakiegokolwiek działania. Silni Panowie i niemniej silne Panie podsycają ten żar, starają się utrzymać tą iskierkę nadziei. Uda czy nie uda nam się ruszyć z fotela? Sięgniemy po lekturę, czy też poddamy się obojętności za szybą? Na domiar złego piątek trzynastego i strasznie wieje. Uporczywie prasłowiański „Pochwist” stuka i puka ... dmucha i gasi nasz płomyczek…
Nie dalej jak wczoraj zmagałem się w podobnej sytuacji w niemniej heroicznym boju.
Gwiżdżący wiatr przywołał w mojej pamięci dźwięk lecących polskich orłów.
Orłów krążących nad Brytanią i polujących na niemieckie wrony. Oczy moje spojrzały wtedy w stronę półki na książkę Dywizjon 303, znakomitego, najbardziej znanego polskiego podróżnika Arkady Fiedlera. Ten oto jegomość spisał w sposób niezwykle barwny dzieje i losy pilotów walczących w jednym z polskich dywizjonów podczas sławnej Bitwy o Anglię w czasie II Wojny Światowej.
Mylą się ci, co sądzą, że książka jest na wskroś militarystyczna, napisana fachowym językiem zrozumiałym tylko dla mężczyzn i to najlepiej tych o zainteresowaniach historyczno-wojennych.
Dywizjon 303 jest przede wszystkim bardzo osobistą, rzecz by można intymną relacją z codziennych zmagań naszych asów.
Poznajemy ich pragnienia, nadzieję, ale i lęki- czy na drugi dzień, dane nam pilotom będzie ponownie wznieść skrzydła i pofrunąć w stronę słońca?
Nie jest mi wstyd a jestem wręcz dumny, iż podczas lektury, niejednokrotnie serce biło mi szybciej i poleciała łezka, bądź dwie… Bo jak nie możemy się nie wzruszyć czytając o bohaterskim ratowaniu kolegów z dywizjonu okrążonych przez hitlerowskie myśliwce?
O tym jak garstka ludzi za nic ma angielski „tea time” i pragnę wzbić się do swoich przyjaciół walczących na śmierć i życie. O tym jak nieustępliwi i nieugięci są polscy piloci.
Podniebne wydarzenia z 1940 roku były dramatyczne a szala jak podczas morskiej zawieruchy przychylała się raz na jedną, raz na drugą stronę.
W tym kryzysowym momencie do akcji dopuszczeni zostali Polacy z Dywizjonu 303, myśliwcy z dywizjonu Kościuszkowskiego, ludzie bez lęku i skazy.
Dużo mówi także anegdota o tym jak, angielscy piloci na czas schadzek i dancingów przyszywali sobie na ramieniu oznaczenie „Poland”, aby mieć większe poważanie i przede wszystkim powodzenie u płci przeciwnej.
Chcecie dowiedzieć się, jaki dywizjon spośród walczących po stronie brytyjskiej miał największą liczbę zestrzeleń niemieckich samolotów?
Tego wszystkiego jak i wiele, wiele więcej dowiecie się z tej pasjonującej doskonale wydanej książki, bogatej w potężną dawkę ilustracji.
A kiedy ponownie wiatr załopoce w wasze okna, pomyślcie o polskich myśliwcach, gdzieś tam daleko nad Wyspami brytyjskimi, którzy wznosili swe orle skrzydła z tęsknotą ku ojczyźnie…

Polecam w całego serca!
Książka wydana została w dwóch różnych wersjach okładkowych- w jednej mamy samolot Spitfire, na którym nie latali polscy piloci w czasie Bitwy o Anglię.
Druga wersja to już doskonale znany polskim asom i niemieckim przeciwnikom Hawker Hurricane. Niezwykła i pasjonująca treść pozostaje taka sama w obu wydaniach!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie na polu bitwy...

Ocena:
Autor:
Data:
Książka o tematyce wojennej...

Poznajemy losy polskiego batalionu stacjonującego w Anglii, opowieść rozpoczyna się latem 1940 roku... 8 sierpnia Niemcy dokonują inwazji na Wielką Brytanię...

Pozycja ta z całą pewnością okaże się gratką dla miłośników bitew, gdyż znajdą tam wiele takich właśnie opisów, a także dosyć szczegółowy obraz przygotowań do walki...

Autor nakreśla nam również rys charakterologiczny polskich pilotów ... którzy wykazują się ogromną odwagą i determinacją do końca zachowując zimną krew...

Tytuł ten czyta się bardzo dobrze nawet jeśli nie jest się koneserem literatury o tematyce wojenno-historycznej. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena