Koszyk 0
Opis:
Arkady Fiedler był porucznikiem rezerwy. We wrześniu 1940 roku został korespondentem wojennym przy polskich oddziałach lotniczych w Wielkiej Brytanii. W czasie wojny, w Londynie, ukazała się najsławniejsza z jego książek - „Dywizjon 303”, a także „Radosny ptak drongo”, czyli relacja z wyprawy na Madagaskar. Po wojnie, w roku 1946 Fiedler wrócił do polski i kupił dom w Puszczykowie pod Poznaniem ... gdzie zamieszkał ze swoją sprowadzoną z Londynu rodziną - żoną Marią z domu Maccariello (narodowości włoskiej) oraz synami: Markiem i Arkadym Radosławem. Obecnie w tym domu mieści się muzeum-pracownia pisarza. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arkady Fiedler
  • 2011
  • 30
  • 118
  • 205
  • 145
  • 97883-7380-9376
  • 9788373809376
  • ZA3SE

Recenzje czytelników

Niezwykła relacja z niezwykłych wydarzeń

Ocena:
Autor:
Data:
„Dywizjon 303”, książka napisana przez Arkadego Fiedlera, jest relacją z udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię. Relacją niezwykłą, ponieważ dotyczy kuriozalnych wydarzeń.
Według mnie przedstawiana lektura jest wyjątkową pozycją, ponieważ, wydarzenia w niej opisane są bardzo żywe, prawdziwe, a odbiorca ma wrażenie utożsamienia z nimi. Autor przedstawił emocje w sposób realny, ale nie zapomniał również o informacjach na temat bohaterów, miejsc, sprzętu lotników itp. które ... są nieodzownym elementem reportażu.
Język prezentowany przez polskiego pisarza jest prosty i zrozumiały dla większości czytelników. W chwilach niebezpieczeństwa nabiera stosownej do zaistniałych sytuacji ekspresji, co jeszcze bardziej urealnia opisywane zdarzenia.
Najważniejszą kwestią, o której haniebnym byłoby nie wspomnieć, jest sama historia. Książka pozwala czytelnikowi poznać wydarzenia, które miały miejsce podczas ataku hitlerowców na ostatni wolny bastion aliantów w zachodniej Europie. Sądzę, iż generał Sikorski popełniłby straszliwy błąd nie zezwalając na spisanie owych wydarzeń. Dzisiaj trzymając relację walk w ręce, możemy przekonać się o nieprzeciętnych wyczynach załogi Dywizjonu 303. Wyraziste opisy zwycięskich nalotów, walki powietrznej z wrogiem, to wszystko zaserwował nam Fiedler na niespełna 120 kartach swojego sprawozdania.
Książkę czyta się jednym tchem, dlatego nie dziwi mnie, że w chwili, gdy ważyły się karty nad Europą, ludzie tak chętnie sięgali po tę pozycję. Waleczność i zacięcie bohaterów oraz miłość do ojczyzny, jaką utożsamiają polscy lotnicy nie tylko wprawia w zachwyt, ale również dodaje otuchy, siły i wiary w lepsze jutro.
Nie dziwi mnie również fakt, że w prasie brytyjskiej ukazywały się liczne artykuły, opisujące bohaterstwo i zadziwiającą skuteczność polskich myśliwców.
Książka przypomina o tym, że nie należy się poddawać bez walki. Gdy walczymy zawsze mamy szansę na zwycięstwo. Czytając lekturę napotykamy wiele trudnych decyzji, jakie stanęły na drodze bohaterom, lecz oni nie bali się ryzykować, bo wiedzieli, o co walczą. Walczyli o wolność. Wiedzieli, bowiem, że śmierć byłaby lepsza a niżeli życie w zniewoleniu i przymusowym wypieraniu się własnych wartości.
Reasumując pragnę stwierdzić, iż książka „Dywizjon 303” jest poruszającą lekcją, przypominającą, co w życiu jest najważniejsze oraz o tym, że należy o to walczyć i nigdy nie tracić nadziei.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka, którą poleciłabym każdemu niezależnie od wieku

Ocena:
Autor:
Data:
Niestety należę do tego pokolenia, które nie przerabiało „Dywizjonu 303” jako lektury. A może to i dobrze, bo podchodziłam z dużym dystansem i niechęcią do wszystkich książek, które były lekturami. Dlatego po „Dywizjon 303” sięgnęłam przypadkiem i to dobrych kilka lat po zakończeniu nauki. Książkę dostałam od wujka, który pozbywał się starych tomów, a ja jako ich miłośniczka nie mogłam pozwolić by wylądowały na śmietniku. Wśród uratowanych przez mnie książek był „Dywizjon 303” ...

Już pierwsze kartki książki pochłonęły mnie do reszty. Dużo czytałam publikacji o Polsce i Polakach z czasów Drugiej Wojny Światowej, ale była to głównie literatura obozowa, smutna przygnębiająca, zabijająca nadzieję i patriotycznego ducha. Aż tu nagle taka zmiana, wreszcie coś ku pokrzepieniu serc! Cóż za akcja, cóż za podziw dla naszych pilotów w walce o wolność na obcej ziemi. A wszystko opisane pięknym językiem, który nadawał podniosłości i wyjątkowości każdemu zdaniu.

Na tych kilkudziesięciu stronach mieści się więcej patriotyzmu, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Dlatego ta książka spodoba się każdemu, nie ma znaczenia czy lubi lektury, czy lubi historię, bo po przeczytaniu „Dywizjon 303” na pewno zmieni zdanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena