Koszyk 0
Opis:
Powieść o wybitnym kompozytorze Dymitrze Szostakowiczu i dramatycznym oblężeniu Leningradu w czerwcu 1941 roku, gdy armia niemiecka starała się nalotami bombowymi i głodem skłonić mieszkańców miasta do poddania się. Większość kulturalnej elity miasta została ewakuowana, ale Dymitr Szostakowicz pozostał, by bronić miasta. Muzycy, którzy mają wykonać jego VII Symfonię, głodują, ale przez pięć przeraźliwie zimnych miesięcy uparty dyrygent Eliasberg stara się doprowadzić ich grę do perfekcji ... Walka o wirtuozowskie wykonanie symfonii przeradza się w walkę o życie. Poruszająca powieść mieszkającej w Berlinie nowozelandzkiej pisarki, absolwentki Oksfordu, o niezłomności ludzkiego ducha i sile wybitnej muzyki. "Dyrygent" był najlepiej sprzedającą się powieścią w Nowej Zelandii w 2011 roku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Quigley
  • 2014
  • 1
  • 384
  • 216
  • 145
  • 978-83-64700-28-6
  • 9788364700286
  • ZBO6U

Recenzje czytelników

Muzyka i miłość w Leningradzie

Ocena:
Autor:
Data:
Dyrygent" to powieść wzruszająca, nieco melancholijna i przejmująco smutna.
Mimo że akcja nie płynie tu szybko, gdyż autorka skupia się przede wszystkim na wewnętrznych przeżyciach bohaterów, trudno oderwać się od lektury. Interesujące są i bieżące losy postaci, i ukazana w retrospekcjach przeszłość, która sięga aż do czasy dzieciństwa dojrzałych ludzi.

Głównymi bohaterami są muzycy żyjący w przedwojennym i wojennym Leningradzie ... To przede wszystkim wybitny kompozytor Szostakowicz i jego rodzina, tytułowy dyrygent Eliasberg oraz ich wspólny znajomy Nikołaj, ojciec utalentowanej muzycznie małej Soni.
Życie tych ludzi aż kipi od różnych emocji, związanych i z pracą zawodową, i z życiem osobistym. Na tym tle szczególnie wyróżniają się niespełnione nadzieje i samotność tytułowego bohatera, mężczyzny zakompleksionego, zamkniętego w sobie, nieśmiałego, który pod wpływem wojennych doświadczeń przeżywa wewnętrzną przemianę.
Ciekawie pokazany jest też trudny, wybuchowy charakter Szostakiewicza, artysty destrukcyjnie działającego na własną rodzinę, pełnego sprzeczności i wielkich uniesień.
Bardzo poruszająca okazuje się sylwetka wdowca Nikołaja, zwłaszcza jego rodzicielskie uczucia do dziewięcioletniej córeczki, która wciąż przypomina mu zmarłą żonę. Blokada Leningradu i wynikające z tego konsekwencje wywracają życie tego bohatera do góry nogami i niezwykle poruszają czytelnika.

Całość czyta się niespiesznie, ale z jakimś magnetycznym przyciąganiem, które sprawia, że kolejne strony odwraca się z zaciekawieniem, chcąc poznać dalsze losy bohaterów.
Atmosfera bywa przytłaczająca, co doskonale współgra z treścią - zamkniętym miastem, które powoli umiera, ale nie chce się poddać.

Polecam przede wszystkim miłośnikom niebanalnych historii. Mimo iż blokadzie Leningradu poświęcono wiele dokumentalnych i fabularnych utworów, "Dyrygent" wyróżnia się na ich tle niepowtarzalnym klimatem i oryginalnymi postaciami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena