Koszyk 0
Opis:
Hitler i Stalin, przywódcy państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, byli przez niezliczone rzesze rodaków otoczeni niemal religijną czcią. W książce "Dyktatorzy" autor porównuje ustój III Rzeszy i Rosji Sowieckiej oraz ludzi, którzy w nich żyli. Pokazuje, jakimi sposobami obaj przywódcy zyskali tak wielu zwolenników i jak udało im się zdobyć aprobatę społeczną umożliwiającą mord na tak ogromną skalę.
Mniej Więcej
  • Richard J. Overy
  • 2013
  • 0
  • 744
  • 245
  • 170
  • 9788324592647
  • 9788324592647
  • ZAWJ9

Recenzje czytelników

Doskonała, arcyciekawa książka, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Hitler i Stalin, bohaterowie niniejszej książki, to chyba najbardziej znani i najokrutniejsi w historii przywódcy państw totalitarnych. Są oni także najokrutniejszymi zbrodniarzami XX wieku, to nie ulega wątpliwości. Mają na sumieniu miliony istnień ludzkich i doprowadzenie do najbardziej okrutnej, krwawej i barbarzyńskiej wojny w historii świata. Czy ich dojście do władzy i rządy można do siebie przyrównać? Częstokroć nazizm i stalinizm są zrównywane, czy słusznie? Jak to się stało ... że ci dwaj mężczyźni w sumie nie wyróżniający się zbytnią charyzmą, urokiem czy inteligencją, znienawidzeni przez miliony, przez bez mała równie liczną grupę byli wielbieni, częstokroć otaczani prawie boską czcią. Na te i wiele innych pytań próbuje w swojej książce odpowiedzieć Richard Overy, historyk brytyjski specjalizujący się w historii II wojny światowej i historii III Rzeszy, autor ponad 20 książek.Overyemu za klucz do skomponowania Dyktatorów... posłużyły konkretne zagadnienia, począwszy od samego początku każdego z tyranów, poprzez ich dochodzenie do władzy, drogę na sam szczyt i to w jaki sposób ją uzyskali, jak utrzymywali władzę, czym się charakteryzował kult każdego z nich, jak normalne z pozoru kraje w tempie iście błyskawicznym zmieniano w miejsca podporządkowane jednej osobie i kultowi danej partii i ideologii, jak kraj podporządkowywano wymaganiom i potrzebom jednej osoby, jak w związku z tym zmieniała się kultura, jak zmieniało się całe życie obywateli oraz jak radzono sobie z wrogami ustroju.
Książkę czyta się doskonale, szybko, treść osoby zainteresowane tematyką bez wątpienia wciągnie. Porównanie, o które pokusił się Overy jest napisane gruntownie, ze znajomością tematyki i z każdą kolejna stroną widać pasję autora i doskonałe merytoryczne przebadanie tematu.
Jeżeli interesuje was historia (i to nie tylko XX wieku), sama idea totalitaryzmu, zmian psychicznych, socjologicznych, kulturowych w kraju totalitarnym i ich wpływu na jednostkę, koniecznie po tę książkę sięgnijcie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena