Koszyk 0
Opis:
Autorka „Kochanic króla” wraca na dwór Henryka VIII u schyłku jego panowania i przedstawia historię dwóch władczyń - Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard oraz Jane Boleyn – kobiety, która doprowadziła je do upadku. Historia trzech kobietach, starających się przeżyć na najbardziej zmiennym i groźnym dworze królewskim ówczesnej Europy w czasach przewrotu religijnego i politycznych niesnasek ... Jest rok 1539 i dwór Henryka VIII coraz częściej drży przed zmiennymi nastrojami starzejącego się, schorowanego króla. Mając tylko jednego syna, Henryk VIII musi znaleźć nową żonę – korona Anglii przypada Annie Kliwijskiej. Nowa królowa ma ważne powody, by poślubić mężczyznę w wieku własnego ojca i przenieść się do kraju, którego język i zwyczaje są jej zupełnie obce. Mimo, że nowe otoczenie ją olśniewa, powoli zaczyna czuć, jak pętla niebezpieczeństwa zacieśnia się wokół jej szyi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philippa Gregory
  • 2011
  • 1
  • 542
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-7901-3
  • 9788324579013
  • ZAB7V

Recenzje czytelników

Historia o szczęściu i pragnieniach

Ocena:
Autor:
Data:
Każda mała dziewczynka marzy by zostać królewną, mieć piękne stroje, drogie klejnoty i adorującego ją na każdym kroku księcia. W taki magiczny świat przenosi nas Philipa Gregory na kartach swojej powieści zatytułowanej ,,Dwie królowe”.
Dwie kolejne żony Henryka VIII. Słynnego z częstych rozwodów, a właściwie wdowienia, nie bez własnego wkładu oczywiście.
Kultura wpaja kobietom, że szczęście dla nich to zamążpójście i mężczyzna adorujący kobietę ... O tym też marzą bohaterki powieści: Anna i Katarzyna. Anna chciała się wyrwać spod władzy brata tyrana, a Katarzyna zaznać zabawy i luksusu. Obu się w zasadzie udało, ale przewrotny los sprawił, że zastanowiły się, czy faktycznie o tym marzyły.
Anna chciała być szanowana i poważana, niestety mąż jej tego nie dał. Ich małżeństwo zaaranżowane przez doradców nie miało nawet posmaku szczęścia, było kontraktem politycznym. Na szczęście Annie udało się uniknąć losu swoich poprzedniczek i kiedy uznano jej małżeństwo za niebyłe mogła odetchnąć z ulgą i przestać być Anną-żoną, Anną-królową, Anną-siostrą, a mogła być po prostu sobą, Anną. Nie znalazła szczęścia u boku mężczyzny, ale biorąc pod uwagę jej doświadczenia, można wierzyć, kiedy mówi, że jest szczęśliwa.
Katarzyna pragnęła adoracji i kilku sukienek więcej. Na początku. Cechowała ja chciwość, dlatego zgodziła się zwodzić króla. Potem została jego żoną. Kiedy okazało się jakim wysiłkiem okupuje swoje szczęście, zaczęło ono jej ciążyć, a ona staje się coraz bardziej rozgoryczona swoim losem. Jednak i ona ma swoje chwile szczęśliwej miłości, ale los okrutnie ją za to ukarał.
Trzecia narratorka – Jane - szwagierka królowej Anny Boleyn, zhańbionej oskarżeniem o kazirodczy związek z bratem i straconej. Jej wina była starannie udokumentowana, ale jest tajemnicą poliszynela, że obawy króla zawsze znajdą potwierdzenie i świadków. Zbyt często w osobie Jane. Czytelnik współczuje jej, bo tkwi ona w samym środku tego gniazda żmij, widząc zdegenerowanie dworu i wiedząc, że aby ocalić własne życie, musi tak postępować.
Na koniec trzeba zapytać, czy główny aktor tego widowiska był szczęśliwy? W końcu te wszystkie przedstawienia odbywały się, aby go zadowolić. Henryk z powieści jest schorowany i niedołężny. Kiedyś był wielbiony i adorowany, co podnosiło jego mniemanie o sobie. Przestał jednak kontrolować swoje zachowanie, bo paranoicznie doszukuje się wszędzie spisków. Brak zdrowego rozsądku uczynił z niego śmiesznego, choć groźnego starca.
Każdy z powieści Gregory o czymś marzył. W zasadzie każdemu na swój sposób się udało, ale czy faktycznie to, co dostali, było tym, czego pragnęli?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena