Koszyk 0
Opis:
Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych ... Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jane Austen
  • 0
  • 302
  • 205
  • 145
  • *, 97883-7648-9650
  • 9788376489650
  • ZAB74

Recenzje czytelników

Inna od współczesnych

Ocena:
Autor:
Data:
Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami napływu nowej literackiej fali, która powoli zalewa cały świat i nic nie wskazuje na to, by miała sobie w najbliższym czasie „odpuścić”; mowa, oczywiście, o tak zwanej „powieści erotycznej”. Dobrze to dla literatury, czy też źle, że taki właśnie nurt zawładnął umysłami cztelników (czy raczej: czytelniczek) – to już nie leży w mojej ocenie; jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że na szczęście dla tych, którzy za taką lekturą nie przepadają ... żył kiedyś ktoś taki, jak Jane Austen. I nie tylko żył, ale pozostawił po sobie znakomity dorobek literacki.
Czym różnią się powieści angielskiej pisarki od innych romansów? Niczym – odpowie laik; wszystkim – odpowie ktoś, kto faktycznie sięgnął po jej dzieła, nie wrzucając ich od razu do worka pt. „Nudne romansidła”. Odrębność od głównego nurtu pokazuje chociażby „Duma i uprzedzenie”. Powieści nie wypełniają przejaskrawione opisy miłosnych uniesień; to poruszająca historia o głębokim uczuciu, które rodzi się stopniowo, w miarę, jak dojrzewają emocje bohaterów; to opowieść o wzajemnym zrozumieniu, które przyjść może tylko z biegiem czasu; to wreszcie nie tylko historia miłości, lecz też opowieść o życiu, jakie toczyło się w XVIII- i XIX-wiecznej Anglii. To nie przesłodzony, jednowymiarowy romans; powiedziałabym raczej, że to powieść obyczajowa z historią miłosną w tle.
Kończąc, ośmielę się stwierdzić, że choć pisarka odniosła ogromny sukces w swoich czasach, w dzisiejszych święci o wiele większy triumf. Dlaczego? Ponieważ swoją pomysłowością, humorem i lekkością pisania autorka skutecznie ośmieszyła wszystkie przedstawicielki wspomnianego na wstępie nurtu. Austen udowodniła bowiem, że nie trzeba nakazywać swoim postaciom „rozpadać się na tysiące kawałków” na co drugiej stronie, żeby skutecznie przykuć uwagę czytelnika, a zwyczajna rozmowa dwojga zakochanych bohaterów potrafi wzbudzić więcej emocji niż wielostronicowy opis dzikich, sypialnianych igraszek.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Duma i uprzedzenie"

Ocena:
Autor:
Data:
Po oglądaniu filmu "Duma i uprzedzenie" stwierdziłam, że muszę przeczytać tę klasyczną powieść Jane Austen. Książka została napisana w XIX wieku, ale znacznie różni się od "Pana Tadeusza" czy "Dziadów". Jest od nich dużo lepsza. Nie jest bezwartościowym romansidłem. Autorka przemawia nie do serca, lecz do głowy. Prowadzi ironiczną i zabawną narrację. "Duma i uprzedzenie" jest książką jak najbardziej godną przeczytania i polecenia. Nigdy nie sądziłam ... że tak polubię książkę z balami, sukniami, romansami i całym tym światem, a jednak... stało się. Zakochałam się w tym najsłynniejszym romansie historii i uważam, że każdy powinien go przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena