Koszyk 0
Opis:
Siedemnastoletnia Bianca ma lojalne grono przyjaciół, dosadne poczucie humoru i niezawodny wykrywacz głupoty i pozerstwa. Wesley, bezczelny licealny podrywacz, szczególnie działa jej na nerwy. Tym bardziej, że uważa ją za DUFF – dziewczynę z drugiej ligi, tło dla ładniejszych koleżanek. Mimo że Wes ją wkurza, jest nim zaintrygowana. Zaczynają się spotykać. Jego mę ... ski punkt widzenia pozwala Biance zrozumieć, że nie musi się wstydzić swoich uczuć i wyglądu. Okazuje się, że Wes, największe szkolne ciacho, ukrywa kłopoty z poczuciem własnej wartości, a atrakcyjne przyjaciółki Bianki też mają kompleksy. Bianca nabiera pewności siebie, ma coraz większe powodzenie, ale czy dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy? Książka jest bestsellerem „New York Timesa”, a na jej kanwie powstał film z Mae Whitman w roli Bianki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kody Keplinger
  • 2015
  • 336
  • 200
  • 126
  • *, 97883276-1352-3
  • 9788327613523
  • ZCJK7
  • 14-16 lat

Recenzje czytelników

DUFF

Ocena:
Autor:
Data:
Książki dla młodzieży co raz częściej podążają tymi samymi utartymi schematami. Nie chodzi o to, że są złe, ale czasami miło sięgnąć po coś nowego. Książka Keplinger przywodziła mi na myśl świeżą historię na bazie schematycznej opowieści, dlatego stwierdziłam, że warto zaryzykować.

Siedemnastoletnia Bianca niczym nie wyróżnia się z grona typowych nastolatek. Ma przy sobie lojalne, aczkolwiek nie do końca całkowicie mądre grono przyjaciół ... zna się na ludziach i potrafi ocenić sytuację jak mało kto. Szczególnie Wesley, szkolny przystojniak i podrywacz nie z tej ziemi doprowadza ją do szału. Na domiar złego uważa ją za DUFF! Jednak Bianca nie byłaby sobą, gdyby nie żywiła pewnej dozy sympatii do Wesleya, który z czasem okazuje się zupełnie inną osobą niż ta, za którą uważają go wszyscy w szkole.

"Zostaw mnie w spokoju do diabła. Dość już mi nadokuczałeś."

Bianca jest fantastyczną główną bohaterką i narratorką. Uwielbiam bohaterów, którzy nie szczędzą nikomu sarkazmu, mają cięty język, potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, zawsze wpadają w kłopoty i posiadają tylko sobie zrozumiałe poczucie humoru - a taka jest właśnie główna bohaterka. Bianca prowadzi czytelnika przez swoją opowieść bardzo sprawnie, nie zagłębia się w niepotrzebne historie, a w zamian przedstawia liczne grono swoich znajomych u których dopatrzeć się można wszelakich cech charakteru. Pojawia się również znienawidzony Wes, który - jak uważa dziewczyna - swoją drogą jest całkiem niczego sobie i pozwala jej spojrzeć na świat z męskiego punktu widzenia. Wielu bohaterów, wiele sytuacji a jednak odkrywanie ich sekretów i tajemnic nie może się nudzić.

Historia zaczyna się dokładnie tak, jak wszystkie inne - grono przyjaciół, z którego tylko jedno z nich jest widocznym odmieńcem, dobra zabawa i wielka wtopa. Ale im dalej podążałam za akcją, tym mniej dostrzegałam tych utartych schematów. Zgoda, główna bohaterka - jak wiele jej podobnych - uważa się za dziewczynę o nieszczególnej urodzie, ale ma to swoje uzasadnienie. W dodatku fabuła rozwija się na jej korzyść a sama Bianca zdaje sobie sprawę z tego jak potoczyły się jej losy. Drugą odskocznią od schematów jest szkolny przystojniak, który owszem - ma swoje problemy, jest fantastyczny i każda dziewczyna w szkole marzy by mieć go na wyłączność - ale jednak Wes angażuje się w całkowicie skomplikowaną znajomość z główną bohaterką i pomaga jej zrzucić łatkę DUFF - Designated Ugly Fat Friend - tej brzydkiej i grubej koleżanki z drugiej ligi stanowiącej tło dla ładniejszych koleżanek. To czy Bianca rzeczywiście podlega pod miano DUFF jest kwestią sporną, ale obydwoje tak bardzo angażują się w całe przedsięwzięcie, że zapominają zastanowić się nad jego sensem. Tak właśnie na bazie utartych schematów zaistniała podobna do wielu a jednak zupełnie inna opowieść z dużą dawką dobrego humoru i uwielbianym przeze mnie sarkazmem.

"-Powiedz jej, jak świetnie wygląda.
-Jesteś superlaska.
-Widzisz? Jesteś superlaską."

Nie ma lepszej książki na chwilę relaksu z domieszką dobrej zabawy jak "Duff". Kody Keplinger dostarczyła mi wieczór pełen niezapomnianej zabawy, więc z pełną odpowiedzialnością piszę - "Duff" to doskonały czasoumilacz. Pamiętajcie jednak, że to typowa młodzieżówka - z lekkim stylem, szybką akcją i zabawnymi dialogami. Nie doszukujcie się w opowieści drugiego dna, pozwólcie jej po prostu być sobą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Czy jesteś duffem?

Ocena:
Autor:
Data:
Siedemnastoletnia Bianca ma dwie oddane i lojalne przyjaciółki. Nie przejmuje się swoim wyglądem, ani wagą, ma poczucie humoru i nie jest 'szarą myszą', bo potrafi postawić na swoim. Jednak wystarczy, że jeden szkolny przystojniak, Wes nazwie ją duffem, a jej tama runie. Jak to duff? Duff to przecież osoba kolegująca się ze znacznie popularniejszymi i ładniejszymi od siebie osobami, którą inni tolerują jedynie dlatego, że dobrze wyglądają na jej tle. Czy tak jest w tym przypadku ... Co prawda Casey i Jessica nigdy nie dały jej nic takiego odczuć, ale Bianca i tak zaczyna się z nimi porównywać, co niestety ochładza stosunki między nimi. A Wes? Czy jest tylko wciąż flirtującym z każdą chłopakiem, czy pod powłoką szkolnego ciacha, co każdą może mieć w łóżku ukrywa się coś jeszcze?

Duff miała być lekką, młodzieżową lekturą na jeden, dwa wieczory. Fabuła z opisu wydawała się nieco schematyczna i nie spodziewałam się, że jakoś szczególnie mnie zafascynuje, ale mimo to czułam, że muszę ją przeczytać. (nie)stety okazało się inaczej. Pod powłoką opowiastki o imprezach i szkole ukryło się drugie wnętrze. Autorka używając historii Bianki chce nam przekazać, jak ważna jest akceptacja drugiej osoby.

Powiem szczerze, że im bardziej wciągałam się w lekturę i poznawałam kolejne zapełnione strony przestawałam dostrzegać utarte schematy. Co prawda główna bohaterka nie dostrzega nic ciekawego w swoim wyglądzie, ale ma na to uzasadnienie. Tak samo Wesley, niby szkolny przystojniaczek, o którym marzy każda, angażuje się w znajomość z Biancą, której stara się pomóc wydostać, ze skorupy duffa.
Podobało mi się, że Autorka nawet pod koniec nie idealizowała nastolatki. Po prostu przedstawiła ją nam jako osobę, którą możemy spotkać w szkole, pracy, czy nawet sklepie. Lub którą sami możemy być.

Historia mnie wciągnęła i już nie mogę się doczekać ekranizacji. Co prawda po trailerach widać, że nieco się różni od fabuły książki, ale pomimo tego z chęcią bym ją zobaczyła.

Książka mimo poruszanego tematu jest przyjemną i zabawną lekturą oraz świetnym pomysłem na spędzenie popołudnia, ewentualnie dwóch. Książka o tzw. amerykańskim liceum nie jest jakimś wymysłem Autorki. Łatki (np. duff, ciacho, geek, nerd, kujon itp) przylegają również do uczniów w Polskich szkołach, więc ten problem również nas dotyczy. Nikt nie chce pozwalać sobą rządzić ani pomiatać. Wystarczy przeczytać tę książkę i naprawdę oczy otwierają się na wiele rzeczy. Zachęcam. :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena