Koszyk 0
Opis:
Następny tom cyklu głośnych powieści Izabeli Czajki-Stachowicz. Dalsze losy bohaterki Małżeństwa po raz pierwszy i Nigdy nie wyjdę za mąż. Czy kapelusik schowany ukradkiem do sarkofagu w Luwrze nasiąknie mądrością dziejów? Co czytali polscy robotnicy we Francji? Jak można zarobić na ciepły posiłek w wielkim mieście? Kogo kochała Kiki - legenda Montparnasse'u? I dlaczego nawet w najdroższym pokoju we francuskim hotelu nie ma pościeli? Przedwojenny Paryż, młodzi artyści z różnych stron świata ... ale przede wszystkim ona - słynna już wtedy Bella, modelka Kislinga, przyjaciółka Czyżewskiego, muza Gombrowicza i Witkacego, której Chaim Soutine nosił walizki. Bella dotarła do Paryża w 1924 roku i od razu uznała to miasto za najpiękniejsze na świecie - choć początki nie były łatwe i póki nie dostała pracy w piśmie "Polonia", zdarzało jej się głodować. Po niemal pięćdziesięciu latach leciwa mieszkanka Mokotowa po trzech zawałach, oddzielona od przedwojennego Paryża traumą II wojny światowej, wspomina tamten czas z niepowtarzalną swadą i dowcipem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Izabela Czajka-Stachowicz
 • 2012
 • 2
 • 336
 • 195
 • 123
 • 978-83-7747-733-5
 • 9788377477335
 • ZAOI7

Recenzje czytelników

magia dawnego Pary ża

Ocena:
Autor:
Data:
Książka należy do pewnego rodzaju cyklu pamiętników autorki, która w postaci Belli ukryła własną tożsamość. Książka jest mocno nostalgiczna i momentami nie tylko wzbudza śmiech, ale i kilka gorzkich łez. To przewodnik po Paryżu, jaki zniknął bezpowrotnie po II-giej Wojnie Światowej. Poznajemy Paryż beztroski i klimatyczny, przepełniony zwariowanymi personami ze świata sztuki i kultury. Mamy okazję przekonać się, jakie figle i psoty wyczyniali tacy jegomoście, jak Tytus Czyżewski ... Książkę czytało mi się wyśmienicie. Przypomina mi ona swoją konstrukcją i polotem dzieła Tadeusza Boy'a Żeleńskiego, który w podobnym klimacie pisał o przedwojennym Krakowie. Konstrukcja jest lekka, ale nie pozbawiona "inteligenckich" dialogów i rozważań głównej bohaterki. Jest to pozycja jak najbardziej godna polecenia, ponieważ nie tylko może wzbogacić naszą wiedzę historyczną, ale i doskonale wprowadza w stan błogości ducha i głodu ciała (założę się, że każdy czytelnik po lekturze będzie miał nieodpartą ochotę na cieplutkie croissanty z dżemem!). No to teraz do księgarni marsz! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

melodia metra

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgnęłam po tę książkę wiedziona ciekawością w stosunku do osoby Autorki – książka jest dalszym ciągiem biografii tej niezwykłej i kontrowersyjnej kobiety, po „Małżeństwie po raz pierwszy” i „Nigdy nie wyjdę za mąż”.
Izabela Czajka Stachowicz zwana przez przyjaciół Bellą, była muzą i przyjaciółką wielu znanych polskich artystów, m.in. Witkacego czy Gombrowicza, oraz bywalczynią przedwojennych salonów artystycznych. Obracała się w paryskim światku, tuż obok znanej muzy malarzy ... Kikki de Montparnasse.

Dubo…dubon…dubonnet… to melodia Paryża, którą wygrywał stukot kół jadącego metra.
Książka opowiada kontynuację losów Belli, stanowi bardzo osobisty zapis jej ucieczki do przedwojennego Paryża i życia w nim.
Paryż – miasto artystów i cyganerii, skupionych wokół Montparnasse’u. Książka stanowi przewodnik po niezwykłych miejscach, a jeszcze bardziej po niezwykłych artystach, którzy w nim żyli i pracowali. Pisarze, malarze, ich muzy i żony, wszyscy pozostają w bliskich kręgach. Łączy ich pasja i styl życia, który oscyluje od skrajnej biedy do rozmachu bogaczy. W takich warunkach znalazła się i Bella – najpierw w skrajnej biedzie, wiecznie głodna, ale szczęśliwa, bo wolna. Praca w wydawnictwie polonijnym wcale nie poprawiła wiele jej sytuacji materialnej, bo zarabiała grosze, ale znalazła tam przyjaciółkę. Uśmiałam się czytając, jak w desperacji urządziły koncert uliczny i w ten sposób nazbierały na obiad, a nawet na kilka obiadów :)
Z czasem sytuacja materialna Belli się zmienia na lepsze, nadal jednak pozostaje tą samą swawolną kobietą, cieszącą się wolnością… do chwili spotkania Jerzego.

Do moich ulubionych momentów tej powieści należy spotkanie Belli w pociągu ze starszym mężczyzną, ponad osiemdziesięcioletnim, który ciągle jest głodny, i marudzi kobiecie. Ta karmi go, słucha, lecz jej cierpliwość w końcu się kończy i ma dość. Razem wysiadają na stacji i zwiedzają miasteczko – dziewczyna jest zszokowana, bo wszystko otrzymują za darmo – posiłek, hotel, upominki w sklepach, itd. Wszyscy są przemili i kłaniają im się w pas, a towarzyszący jest staruszek twierdzi, że tutaj jest taki dzień, gdzie wszystko jest za darmo i trzeba korzystać z okazji…. Okazuje się, że towarzysz Belli wcale nie był zwyczajnym staruszkiem… Kim był? Sami przeczytajcie!

„Dubo…Dubon…Dubonnet” serwuje nam niezwykłą atmosferę Paryża lat dwudziestych, pełną arcyciekawych postaci i zabawnych sytuacji. Książka pisana jest lekkim, dowcipnym językiem – czyta się ją z wielką przyjemnością. Chwilami zabawna, chwilami sarkastyczna, ale jedno mogę powiedzieć – na pewno nie jest nudna! Przekonajcie się sami – z tą lekturą czekają Was niezapomniane chwile w mieście światła, Paryżu :)

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/01/dubo-dubon-dubonnet-izabela-czajka.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena