Koszyk 0
Opis:
Opowieść o Dublinie, jego teraźniejszości i przeszłości żyjącej w dziełach wielkich pisarzy związanych z tym miastem. Autor, przemierzając główne ulice, zaułki i przedmieścia, opisuje tajemne miejsca, odwiedza domy, w których mieszkał James Joyce, opowiada historie, które rzadko może usłyszeć turysta. Pokazuje Dublin, którego sami nigdy byśmy nie zobaczyli.
  • Magnum
  • miękka
Mniej Więcej
  • Karl Whitney
  • 2014
  • 216
  • 234
  • 153
  • 978-836398679-7
  • 9788363986797
  • ZBRB6

Recenzje czytelników

Warto poznać

Ocena:
Autor:
Data:
Dublin jest miastem często odwiedzanym i głęboko zmitologizowanym. Karl Whitney odkrywa tu miejsca nieznane nawet jego mieszkańcom, a dla turystów niezwykle atrakcyjne. Ujawnia ukryte, niezliczone historie w podziemach i na powierzchni. Wsród opuszczonych wieżowców w Ballsbridge, dawnych domów Jamesa Joyce'a, plaży w Loughshinny i mielizn Morza Irlandzkiego...

Podobnie jak większość miast europejskich Dublin stał się popularnym miejscem wycieczek turystycznym ... a turyści najczęściej tłoczą się w długich kolejkach pod najbardziej znanymi z przewodników miejscami. Miasto także pojawiało się już wielokrotnie w powieściach jednak nawet to nie zmieniło jego statusu tajemniczości. Nadal sprawia wrażenie jakby było miejscem z nieistniejących już pocztówek i przewodników. A Whitney ukazuje tu dodatkowo jego chropowatość i pewnego rodzaju "tymczasowość". Nieraz ma się wrażenie, że autor zwiedza miasto po raz pierwszy.

Podczas lektury tej pozycji można na chwilę zapomnieć o popularnych atrakcjach turystycznych i odkryć to co ukryte. Autor porusza się wzdłuż głównych ulic a także podąża rzadziej uczęszczanymi uliczkami. Dzięki niemu dowiedziałam się więcej o tym, co znajduje się pod miastem - o tunelach. Oprowadził mnie po pozostałościach klasztornych, średniowiecznych murach i starożytnych korytach rzek schowanych wśród nowoczesnych budowli i betonu. Podróżowałam z nim liniami autobusowymi na chybił trafił. Próbowałam odwiedzić 20 domów zamieszkiwanych przez Jamesa Joyce'a (w ciągu jednego dnia, w porządku chronologicznym). Wsłuchiwałam się w ciekawe opowieści o... sposobach oczyszczania ścieków. Tak nawet na ten temat Whitney potrafi pisać interesująco. Badałam wraz z nim stan integracji imigrantów. Poznałam historię tworzenia nowych przedmieść miasta i związanej z tym korupcji. Trzeba przyznać, że autor nie trwoni czasu na opisy znanych miejsc. Jako, że sam wychował się na przedmieściach Dublina od dawna pragnął stworzyć mapę miejsc, która stała by się prawdziwym skarbem dla Dublińczyków. Czy mu się udało? Nie wiem. Jednak pewne jest, że dzięki tej publikacji dopilnował, żeby ślady przeszłości nie zostały zapomniane.

Jego ton jest bezpośredni, jednak kilka razy pozwala sobie na poetycką chwilę. Whitney jest krytyczny, ale nigdy cyniczny. Całość sprawia wrażenie lektury niemalże eterycznej, o wolnym tempie. Często zabawnej. Jego zdolność obserwacji nie ma sobie równych. Jednak nie jest jedynie widzem. Angażuje się budząc duchy przeszłości, pozwala przemówić spotkanym ludziom. Z książki wynika, że Whitney woli "zniszczony" obraz Dublina. Nie zważa na sentymenty zerkając do własnej dość trudnej przeszłości. Z dala od utartych ścieżek i rutyny tworzy nową świadomość środowisk. Można wnioskować, że poznanie ukrytego miasto jest niezbędne do kultywowania dziedzictwa, postrzegania przeszłości i teraźniejszości a percepcja miejsca jest kształtowana przez nawyki. Książkę można uważać za pewnego rodzaju nostalgiczny hołd, miejscami wręcz "brudny". To utwór, który nie idealizuje Dublina, ale pokazuje, jaki tak naprawdę. Szalony, wspaniały, pełen sprzeczności.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Dublin..., to kolejna z serii biografii miejskich, które sukcesywnie wydaje Oficyna Magnum.
Karl Whitney, autor niniejszej książki, snuje przed nami wspaniałą opowieść o stolicy Irlandii, jej teraźniejszości i przeszłości.
Miasto zwiedzamy na wszelkie możliwe sposoby- autem, rowerem, samochodem, pieszo, spacerujemy wewnątrz budowli, po ogrodach, placach i ulicach, ale także schodzimy do dublińskich podziemi. Poznajemy standardowe dublińskie zabytki, ale także miejsca ... do których nigdy byśmy sami nie dotarli rzuceni w gąszcz miasta.
Odwiedzamy miejsca zamieszkałe przez zwykłych ludzi, przez nich uczęszczane, ale autor w opowieść wplata także wiele szczegółów, anegdot opisujących związek znanych postaci z miastem. Dzięki temu książka nie jest tylko i wyłącznie suchym kompedium miasta. Jest to historia miasta opowiedziana z punktu widzenia znanych osób oraz zwykłych mieszkańców. Co do zwykłych osób...hmm najbardziej adekwatnym przykładem będzie sam autor książki, który urodził się i wychował na dublińskich przedmieściach. Poza nim zwykłymi przewodnikami po mieście są robotnicy, sklepikarze, nauczyciele, żołnierze, kierowcy, jednym słowem wszyscy, którzy w mieście żyli, żyją i mają o nim cokolwiek do powiedzenia, czy to w czasach nam współczesnych, czy przed wiekami.
Jeżeli zaś chodzi o sławne dublińskie postacie, ot wystarczy wspomnieć o 20 (!) domach, w których mieszkał James Joyce, a które dzięki opowieści Whitney'a mamy okazję poznać. Nie bez kozery to właśnie ten pisarz jest postacią najczęściej przywoływaną na kartach książki. Wszak był on (i jest) najsławniejszym irlandzkim pisarzem. Ogromnym plusem jest spora ilość anegdot, ciekawostek, dykteryjek. Dowiadujemy się z nich ciekawych, zabawnych, a często także przerażających informacji, do których sami byśmy raczej nie dotarli, a które nierozerwalnie związane są z miastem. Ot chociażby budowa najważniejszych zabytków, segregacja śmieci, czyszczenie ulic, kultura celtycka, okres panowania Wikingów i wiele, wiele innych tematów. O każdym aspekcie życia miasta Whitney opowiada w sposób niezwykle ciekawy, wspaniałym językiem. Z każdej strony wyziera jego miłość do stolicy zielonej wyspy. Dublin. Miasto nieodkryte się szybko, z niezwykłym zainteresowaniem. Gorąco zachęcam do lektury:).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena