Koszyk 0
Opis:
W poukładanym świecie szkolnej prymuski Marty wszystko byłoby idealne, gdyby nie - drzazga - nielubiana, antypatyczna i złośliwa siostra Jagna. Jakie są powody zachowania Jagny i czy dziewczynom uda się znaleźć drogę do porozumienia? Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
 • Egmont
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ewa Nowak
 • 2012
 • 1
 • 334
 • 199
 • 130
 • 97883-237-53315
 • 9788323753315
 • ZAS6S
 • 10-13 lat

Recenzje czytelników

"Wszystko byłoby idealne, gdyby nie ... drzazga"

Ocena:
Autor:
Data:
"Drzazga" to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Ewy Nowak. Po lekturze od razu wiedziałam, że będę musiała zaopatrzyć biblioteczkę w inne pozycje jej autorstwa. Dlaczego? Jako mama sądzę, że warto podsunąć je nastoletniej córce.
Wracając jednak do "Drzazgi" jest to książka, o której ciężko jest pisać bez osobistych wycieczek. Sama mam siostrę i doskonale wiem, że w relacjach między rodzeństwem oraz rodzicami i dziećmi bywa naprawdę różnie ... Osobiście znałam kilkoro ludzi, których sytuacja była strasznie zbliżona do tej opisanej w książce. Dlatego bardzo ciężko jest mi nabrać dystansu do opowieści o Marcie i Jagnie.
Mimo dość ważkiego problemu, o którym pisze autorka książkę czyta się naprawdę przyjemnie i szybko. Język utworu jest prosty i przystępny dlatego podczas lektury nie odnosi się wrażenia "sztuczności" jaką niejednokrotnie spotyka się w książkach traktujących o problemach młodzieży. Zgadza się, autorka zdołała uniknąć bufonady i moralizatorstwa, które zniechęcają młodzież do tego typu lektur. W zasadzie czytając książkę miałam wrażenie, że cała opowieść poznawałam słuchając Marty. Jednak to nie koniecznie ona sprawiała, że łezka kręciła mi się w oku. Za każdym razem kiedy mowa była o Jagnie, w jakiś sposób utożsamiałam się właśnie z drugą z sióstr. I w zasadzie byłam gotowa znielubić idealną Martę do czasu kiedy... Ano właśnie. Okazuje się, ze każda prawda musi kiedyś wyjść na jaw, ale czy nie jest za późno by wszystko naprawić?
"Drzazga" to książka obok której nie da się przejść obojętnie. Zdecydowanie nie można zaliczyć jej również do lektur, o których zapomnimy zaraz po odłożeniu na półkę. Pozostawia swój ślad u każdego bez względu na to czy przypadła mu do gustu czy też nie.

Mimo, że książka dedykowana młodzieży sugerowałbym jej lekturę wielu rodzicom, którzy pewnie nawet nie zdając sobie sprawy faworyzują jedno z dzieci. I choć początkowo nie bardzo byłam do niej przekonana autorka bardzo szybko sprawiła, że zmieniłam zdanie. W zasadzie mogę ją tylko i wyłącznie polecić ponieważ to jedna z bardziej wartościowych lektur dotyczących problemów naszych dzieci( i nie tylko dzieci...). Trzeba ją jednak czytać uważnie...

*Tytuł recenzji to jednocześnie fragment opisu ksiażki
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kto jest Drzazgą?

Ocena:
Autor:
Data:
Ewa Nowak jest znaną w Polsce autorką książek dla dzieci i młodzieży. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej Pani, jednak usłyszałam wiele dobrego o książkach wchodzących w skład serii Miętowej, więc byłam ciekawa, co znajdę w "Drzazdze" trzynastym już tomie serii.

"Świata nie zmienisz, nie zrobisz porządków w cudzej głowie, ale zawsze możesz zmienić siebie. Jeśli zmienisz siebie, to twój świat drgnie." ...

Książka porusza wiele problemów współczesnych nastolatków i nie tylko. Głównym tematem jest faworyzowanie jednego z dzieci i muszę przyznać, że jest to ciężki temat. Kto posiada rodzeństwo, wie, że niejednokrotnie podczas kłótni z rodzicami, czy z powodu zazdrości, wypływają na wierzch słowa: bo ją/jego to kochacie bardziej! Tematyka nie jest mi więc obca, jednak przypadek w książce jest dość ekstremalny i dzięki temu książka świetnie spełniła swoje zadanie, którym było zgłębienie i analizowanie tematu przez samego czytelnika.

"Drzazga" to książka, która głęboko przemawia do czytelnika, nie ma szans, żeby to była po prostu kolejna lektura, którą odłoży się na półkę i zapomni, nie da się tak po prostu. Już w trakcie lektury pogadałam ze swoją mamą między innymi pytając ją, czy ona by tak zrobiła? Czy to jest w ogóle możliwe? Sama podchodziłam dość sceptycznie do tego, jednak z każdą stroną książka odsłaniała tajemnice i podłoże problemu faworyzowania.

Język książki jest lekki, ale nie banalny. Narracja trzecioosobowa prowadzona ze strony Marty daje nam wgląd w sytuację tylko z jej strony, dlatego niektóre rzeczy mogą się wydawać wyolbrzymione, czy komiczne, co nie zmienia faktu, że zachowanie tej nastolatki zostało przedstawione w bardzo naturalny sposób pasujący do sytuacji. A do tego "Drzazga" pełna jest ciekawych pomysłów, które zamierzam wykorzystać, jak np. noszenie zawsze ze sobą notatka i zapisywania interesujących rzeczy z naszego otoczenia. ;)

Czytelnik może zaobserwować zmiany zachodzące w życiu i otoczeniu bohaterki, która zaczyna stosować zasadę, którą podałabym wyżej, jako cytat. Aby dojść do rzeczy wielkich, trzeba stawiać małe kroki. Książka daje w ten sposób nadzieje czytelnikowi, który mógłby, jak Marta spróbować naprawiać nie świat, ale samego siebie.

"Drzazga" to niebanalna książka, którą polecam wszystkim, nie jest to tylko powieść dla nastolatków, uważam, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest to lektura z "inną" tematyką, a mimo to ciepła oraz pouczająca, ale w żadnym przypadku w nudny czy nużący sposób! Polecam!

Ogólna ocena: 7/10.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena