Koszyk 0
Opis:
Na planecie Ksi dochodzi do rewolucji. Potomkowie fanatyków od wielu lat rządzący kolonią walczą o przetrwanie. Czy przybyszom z Ziemi uda się cokolwiek zmienić? Komandor Sloth kończy swą misję na Ksi. Zostawia na planecie czterech ludzi, którzy mają pomóc zniewolonym kolonistom. Ziemianie są pełni zapału, lecz brak im doświadczenia. Każdy z nich ma własną wizję działań. Rozpoczyna się zasugerowana przez komandora gra w „żywe szachy”. Gra, w której nie ma reguł. Oprócz jednej – ... nikt z osadników nie może ucierpieć. Sloth powiedział to wyraźnie: „Dla dobra sprawy możecie łgać, mącić umysły, aranżować różne wydarzenia...” Ale wkrótce sytuacja się komplikuje. Niespodziewanie sami muszą walczyć o życie. Sloth zaś ponownie zostaje wysłany na Ksi. Jego wyprawa nie przebiega jednak zgodnie z planem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janusz A. Zajdel
  • 2014
  • 392
  • 196
  • 124
  • 978-83-7578-070-3
  • 9788375780703
  • ZBMB8

Recenzje czytelników

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Nie kupujcie tego.

Ocena:
Autor:
Data:
Niektórych starych powieści nie powinno się wznawiać, ani tym bardziej uzupełniać w razie przedwczesnej śmierci autora. Słabe i bez polotu. Jednak najgorsze jest to, że po przeczytaniu tych wypocin, niestety żałuje się wydanych na to badziewie pieniędzy.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra kontynuacja klasyka

Ocena:
Autor:
Data:
Zwykle nie pisuję recenzji,ale tym razem nie wytrzymałem.
Chciałoby się rzec, Człowieku, nie tylko czytaj, ale i pisz ze zrozumieniem.
Cytowane tu zdanie samo sobie przeczy: "Niektórych starych powieści (...).Słabe i bez polotu."
Po pierwsze, to w końcu co jest słabe i bez polotu:"stara powieść" czy też jej uzupełnienie?
Jeśli stara powieść, to Recenzent bije kulą w płot, wypowiadając się na temat nie związany z przedmiotem recenzji ... która powinna dotyczyć książki recenzowanej, a nie innej książki, do której rencenzowana nawiązuje. Tak czy inaczej zdanie to sugeruje, że tematem wypowiedzi jest "Cała prawda o planecie Ksi" oraz początek nowej powieści planowanej przez Zajdla, a nie sprzedawane "Drugie spojrzenie ..." .
Po drugie, jakie to "uzupełnienie", skoro J.A. Zajdel zostawił po sobie zaledwie ułamek, a nie większość planowanej powieści, a to, co napisał p. Kowalczyk, to prawie cała oddzielna nowa powieść.

Piszę to, żeby przypadkiem ktoś się nie zniechęcił do tego absolutnego klasyka polskiej SF, czyli "Całej prawdy ..." .
Co do "Drugiego spojrzenia", Autor utrzymał zajdlowski poziom (a obwiałem się rozczarowania).
Dobra SF powinna łączyć rozrywkę z refleksją,co odróżnia ją od innych typów powieści. Powinna być ciekawa, po prostu, a jednocześnie dawać do myślenia. Recenzowana powieść spełnia te oczekiwania choć nie bez pewnych potknięć. Jest ciekawa. Za największą bolączkę uważam schematyczne (powtarzalne) opisy walk-dla powieści mają drugorzędne znaczenie,możemy więc odpuścić.
Druga moja obawa dotyczyła wtórności -- jak rzecz odświeżyć utrzymując charakter, a jednocześnie dodać coś nowego? Autorowi i tu się jednak udało; m.in. w zaowalowany i dyskrenty sposób nawiązuje do naszej historii po roku 1989. Nie powiem, żebym się w całości zgadzał z wnioskami, jakie Autor wydaje się wysnuwać w końcowych refleksjach,ale o to właśnie chodzi-daje do myślenia.
Kończąc, polecam, ale koniecznie dopiero do przeczytaniu poprzedzającej powieści Zajdla.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena