Koszyk 0
Opis:
Powieść obyczajowo-sensacyjna, w której tle jest wojna. Lata PRL-u z obrazkami przypominającymi smak lat pięćdziesiątych i teraźniejszość. Lidia, postać niezwykła, łamiącą powszechnie obowiązujący stereotyp starszej pani, pełna życia, niepozbawiona kokieterii, dowcipna, przedsiębiorcza, ale także wierna w przyjaźni i czuła, jest przychylna światu i ludziom. Helena, obwarowana dystansem do wszystkiego i wszystkich, zgorzkniała, zacietrzewiona w bólu i żalu, pełna pretensji do Lidii ... nieustannie szuka szczęścia. Obie - niegdyś primabalerina i diwa operowa - zmagają się ze sobą, sprzeczają, są jednak do siebie bezgranicznie przywiązane. Podążając za ich historią, cofamy się do czasów wojny, gdy jako nastolatki pozostały bez rodziny - zdane tylko na siebie. Poruszeni losem dziewczyn, poznajemy ich tajemnicę. Zaskakujący finał poraża okrucieństwem różnic pokoleniowych i... wspaniałomyślnością. Andrzej Gumulak (ur. 1963) - dziennikarz, psiarz (ulubione rasy to jamniki szorstkowłose i Norwich teriery), wielbiciel szybkiej jazdy samochodem. Czas wolny spędza, podróżując i słuchając muzyki. Jest fanem Cecilii Bartoli i Gioacchina Rossiniego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Gumulak
  • 2012
  • 424
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-117-3
  • 9788378391173
  • ZAIIM

Recenzje czytelników

Drugie piętro

Ocena:
Autor:
Data:
Naprawdę trudno o dwie kobiety, które nie będąc ze sobą spokrewnione, los związał o wiele mocniej niż niejedną rodzinę. Lidia i Helena znały się już od dzieciństwa. Wojna pozbawiła obie rodziców i sprawiła, że odtąd przedzierały się przez życie wspólnie. Obie przejawiały talenty artystyczne – jedna do śpiewu, druga do tańca. Każda z nich odniosła pewien zawodowy sukces, choć osiągnięcia jednej z nich zazwyczaj zależały od tego, jakie sznurki będzie w stanie pociągnąć ta druga ... Każda z nich przeżyła wiele trudnych chwil, za które winą obarcza tą drugą. Będąc staruszkami, praktycznie w ogóle się do siebie nie odzywają, choć ... jedna mieszka w mieszkaniu pod drugą. Skłócone, pełne żalu a mimo to na swój sposób nadal nierozłączne. Czy u kresu swoich dni będą jeszcze miały szansę się pogodzić?

Trzeba przyznać, że autor książki, Andrzej Gumulak, miał naprawdę sympatyczny pomysł na fabułę. Dwie zaawansowane w wieku gwiazdy sceny to bardzo wdzięczny temat, nieco sentymentalny, ale i ze sporą dawką humoru. Stare przyzwyczajenia i blask dawnej popularności sprawiają, że w towarzystwie tych dwóch dam nie można się nudzić. Helena odniosła sukces jako śpiewaczka operowa. Jej głos oczarowywał słuchaczy w Paryżu, Zurychu czy Wiedniu. W innych czasach byłby to zapewne szczyt marzeń. Helena żyje jednak w okresie, gdy na uznanie i zachwyt mogą liczyć przede wszystkim gwiazdy, które zdecydowały się robić karierę za żelazną kurtyną, w krajach bloku socjalistycznego. To właśnie udało się Lidii, bardzo zdolnej primabalerinie. Jej sukces okazał się tym większy, że zaręczyła się z wiceministrem, co gwarantowało jej pewną przyszłość. I nawet jeśli Lidia robiła wszystko, co w jej mocy, by wesprzeć karierę przyjaciółki, przyjaciółka od lat żywi do niej głęboki żal. I nawet gdy Helena odniosła pewne zwycięstwo nad Lidią w życiu osobistym, jest to jedynie pozorny sukces, który z czasem coraz bardziej ranił je obie.

W życiu obu dam pojawia się powiew świeżości w postaci młodego lokatora Lidii, a także aktorki ze znanego tasiemca, która interesuje Helenę bardziej, niż dziewczyna mogłaby się tego spodziewać. Jeszcze nie wie, że za jej sprawą odżyją wspomnienia, a na światło dzienne wyjdą od dawna ukrywane tajemnice.

Książkę czyta się z dużą przyjemnością. Dwie jakże charakterystyczne i świetnie nakreślone postacie dbają o to, by czytelnik się nie nudził. Dylematy i kłótnie starszych pań przeplecione zostały szeregiem wspomnień z ich dzieciństwa i czasów, gdy każda z nich pracowała na zawodowy sukces. Skrawki życia z czasem zaczynają się łączyć a czytelnik zaczyna rozumieć, co sprawiło, że dwie kiedyś tak bliskie sobie osoby, obecnie ledwo co ze sobą rozmawiają. I choć czytało się tak miło, niemal od samego początku towarzyszyło mi przekonanie, że doskonale wiem, jak będzie wyglądało zakończenie książki. Każda scena zdawała się nawiązywać do dość konkretnego rozwiązania, tym większe zaskoczenie spotkało mnie na samym końcu. Widocznie nie wszystko musi być tak oczywiste, na jakie wygląda... Plus dla autora, który tak długo zwodził mnie za nos.

„Drugie piętro” to opowieść o sile przyjaźni i trudzie przebaczenia, o decyzjach, które podejmuje się pod presją chwili, a których konsekwencje odczuwa się przez wiele lat, a nawet całe życie. Ciekawa pozycja dla zwolenników powieści obyczajowych z kawałkiem ciekawej historii w tle.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trudna przyjaźń dwóch starszych artystek

Ocena:
Autor:
Data:
"Drugie piętro" to świetna powieść obyczajowa, z wątkami kryminalnymi, której akcja dzieje się współcześnie, ale są też w niej odniesienia do czasów okupacji i wczesnego PRL-u.
Treścią książki jest historia przyjaźni dwóch kobiet - znanej diwy operowej Heleny i utalentowanej tancerki Lidii - obecnie starszych, niemal osiemdziesięcioletnich pań. Ich wzajemne relacje ewoluowały poprzez dziesięciolecia od zwykłej sąsiedzkiej znajomości ... poprzez niemal siostrzaną miłość i przyjaźń aż do jawnej niechęci i wrogości. Jednak wspólne przeżycia i tajemnice, wspólna praca i wspólny mężczyzna związały je silnie na całe życie, ale rozdzielając uczuciowo. Dopiero ciężka choroba Leny i poczucie odpowiedzialności Lidii spowodowały, że starsze, skłócone kobiety, nierozmawiające z sobą ponad dwadzieścia lat, zamieszkały razem właśnie na drugim piętrze przedwojennej kamienicy w Warszawie na ulicy Śniadeckich.
Powieść niesamowicie mi się podobała, polecam ją każdemu, i od razu zainteresowałam się innymi książkami Andrzeja Gumulaka, i bardzo żałuję, że nie przeczytam raczej dwóch innych powieści autora ("Pełnia" i "Ucieczka z innego świata"), bo są to horrory, a to gatunek, którego nie trawię.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena