Koszyk 0
Opis:
Po krwawej rewolucji francuskiej władza Napoleona jest absolutna. Niepokonany dowódca postanawia zakończyć bezdzietne małżeństwo z Józefiną i żąda ręki osiemnastoletnia Marii Ludwiki, córki Franciszka II. Dla nowej żony małżeństwo z dużo starszym, okrutnym i kapryśnym Napoleonem jest straszliwym poświęceniem. Jednak dziewczyna ma świadomość, że odmowa groziłaby wybuchem wojny z Austrią. Wielką pociechę w tej sytuacji przynosi jej przyjaźń z Hortensją, córką Józefiny z poprzedniego małżeństwa ... Największą rywalką do uczuć męża okazuje się Paulina, siostra Napoleona, kobieta równie zaborcza i ambitna jak on sam. By zachować władzę, Paulina nie zawaha się użyć żadnego wybiegu. Kiedy wojna znowu rozgorzeje w Europie i dojdzie do kolejnego rozlewu krwi, druga cesarzowa będzie zmuszona do dokonania wyborów, które określą jej miejsce w historii i zdecydują o dalszych losach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michelle Moran
  • 2014
  • 1
  • 288
  • 230
  • 150
  • 978-83-7999-042-9
  • 9788379990429
  • ZBJLY

Recenzje czytelników

Oblicze rodziny Bonaparte

Ocena:
Autor:
Data:
Michelle Moran przenosi nas do Paryża, tym razem za czasów panowania cesarza Napoleona Bonaparte. Ekscesy, dziwactwa, niewierność, choroby weneryczne, związki kazirodcze. "Druga cesarzowa" zabiera czytelnika do imperium, gdzie wszyscy podwładni są uzależnieni od kaprysu jednego człowieka. To historia ambitnego cesarza i otaczających go kobiet ... Ukazuje konsekwencje porzucenia przez niego żony Józefiny i poślubienia bardzo młodej księżniczki habsburskiej Marii Ludwiki w nadziei na dziedzica. Niestety odmowa oddania ręki dziewczyny może zakończyć się wojną.

Maria Ludwika wie, co musi zrobić. Zgadza się poślubić Napoleona. W Paryżu lepiej poznaje swoją rywalkę w walce o władzę - Paulinę. Siostra Napoleona to bardzo ambitna kobieta, dążąca do celu po trupach. Jest lojalna wobec brata i przekonana, że stanie się on nowoczesnym faraonem Egiptu. Jej największym marzeniem jest rządzić razem z nim jako jego królowa-siostra tak jak praktykowali to starożytni egipscy faraoni. Rozpoczyna kampanię przeciwko nowej cesarzowej... Tymczasem Napoleon staje się coraz bardziej zdesperowany w kwestii spadkobiercy, a jednocześnie dochodzi do destabilizacji sytuacji w imperium. Następuje rozlew krwi. Rodzina Marii Ludwiki jest zagrożona. Druga Cesarzowa jest zmuszona do podjęcia decyzji, które zmienią wszystko...

Tytułowa bohaterka - Maria Ludwika - to siostrzenica Marii Antoniny. Napoleon wybrał ją ze względu na jej szlachecką krew i zdolność do posiadania dzieci. Niestety nie było to małżeństwo z miłości. Od początku jej współczułam. Byłam pod ogromnym wrażeniem jej poczucia obowiązku, siły i męstwa. To niezwykłe w jaki sposób znosiła przymusowe małżeństwo z okrutnym Bonapartem.

Relacja pomiędzy Napoleonem i jego siostrą Pauliną była inna niż powinny być stosunki między rodzeństwem. Łączyło ich pożądanie. Obydwoje byli do siebie bardzo podobni: ambitni, egoistyczni, podejrzliwi, zazdrośni i bardzo okrutni. Napoleon był ponadto chciwy, miał obsesję na punkcie samego siebie i przeświadczenie, że jego życie jest ważniejsze niż pół miliona dusz ludzkich. Uważał, że to dla nich honor umrzeć w jego wojnach. Zapewniam, że nie skończyło się to dla niego pozytywnie.

Mimo, że Paulina była szaloną nimfomanką i mistrzynią manipulacji to ona jest bez wątpienia najbardziej fascynującą postacią w książce ... wydaje się być żeńskim odpowiednikiem Napoleona - przepełniona żądzą władzy, dominacji i pochlebstw. Paulina uwielbiała podniecać. Lubiła spekulacje. Łącząc się seksualnie z najpotężniejszym człowiekiem na świecie, osiągnęła to, co nie udało się nawet Józefinie. Uzyskała reputację najbardziej ponętnej kobiety w Europie. Kobiety, której Napoleon nie mógł się oprzeć. Lubiła szokować. Prawdopodobnie eksperymentowała w trójkątach z przedstawicielami różnych płci i ras.

Ogromną zaletą jest także fakt, że historia opowiedziana jest z kilku perspektyw: Marii Ludwiki, Pauliny i Paula Moreau - szambelana. Przejścia między różnymi głosami postaci i punktami widzenia są bardzo płynne. Daje to wgląd w głąb ich uczuć i myśli. Byłam poruszona wątkiem obawy Marii Ludwiki o życie syna, zafascynowana obsesją Pauliny i oczarowana bezinteresowną lojalnością szambelana. "Druga cesarzowa" daje, dzięki temu zabiegowi narracyjnemu, bardziej kompletny obraz tego dzikiego, ekscentrycznego i całkowicie amoralnego rodzeństwa.

Obowiązek, miłość i inność ukazane poprzez nakreślenie Marii Ludwiki, Pauliny i Paula krystalizują się w osobie Napoleona. Wieczny outsider, korsykański wyrzutek narzucał swoją wolę nie tylko Francji, ale całej Europie. Obowiązek zmusił go do porzucenia Józefiny, ale jego nieugaszona miłość do niej zakłócała wszystkie jego inne relacje. Wspaniały strateg, często podły tyran zjednał sobie jednak moją sympatię.

Szybkie tempo akcji spowodowało, że niepostrzeżenie dotarłam do końca. Bogate opisy zabytkowych wnętrz uatrakcyjniały lekturę. Udało jej się także ukazać jasny obraz ludzi z tamtej epoki i wizerunek silnych kobiet, które pragnęły zmienić bieg historii. Lektura zaostrza apetyt. Zapragnęłam dowiedzieć się więcej o rewolucji i czasach rządów Napoleona. To fascynująca, wciągająca powieść, która przedstawia inne spojrzenie na te czasy. Autorka włożyła sporo pracy w nakreślenie tej skomplikowanej historii. Pisarce udało się idealnie połączyć fabułę z listami Napoleona do Józefiny i wieloma ciekawostkami historycznymi. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"TAKI CZŁOWIEK JAK JA NIE PRZEJMUJE SIĘ ZBYTNIO ŻYCIEM MILIONA LUDZI"

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając książki historyczne, wciąż na nowo zaskakuje mnie ich specyficzny klimat, który z różnym skutkiem przekazuje nam wyjątkowego ducha tamtych lat. Ów książki, prezentujące dawną etykietę, dawne stroje czy choćby w końcu rządzące wówczas w architekturze style, w iście magiczny sposób, niczym podczas podróży w najprawdziwszym wehikule czasu, rysują przed czytelnikiem często bardzo rzetelny obraz minionych wieków. Dokładny rzut na historyczne postacie, których czyny zaznaczyły się ... mniej lub bardziej, w przeszłości, czy specyficzny, przyczynowo - skutkowy układ fabularny, ściśle połączony z chronologią zdarzeń, to cechy, które wspólnie układają się na pasjonującą i przede wszystkim autentyczną lekcję historii. "Druga cesarzowa" autorstwa Michelle Moran to powieść reprezentująca w mistrzowski sposób swój gatunek.

Maria Ludwika, dziewiętnastoletnia córka cesarza Austrii, zmuszona jest zawrzeć, typowe dla tamtych lat, małżeństwo polityczne ze nienawidzonym Bonaparte, mężczyzną znanym w kręgach, przede wszystkim, ze swojego nieokrzesanego charakteru, wyzutego z jakichkolwiek znamion ogłady czy kultury. Młodziutka kobieta, dla dobra własnego kraju, opuszcza rodzinną Austrię, pozostawiając za sobą wszelkie zalążki uczucia zwrócone w stronę innego mężczyzny. Po długiej i męczącej podróży, w końcu trafia na dwór Bonapartów, gdzie już pierwszego dnia, w całej okazałości, poznaje grubiański charakter męża...

Człowiek, który trząsł całą Europą, siejąc w potomnych widmo kolejnej wojny, Zwykły generał, który na ruinach kraju wyniszczonego wojną, zbudował prawdziwe imperium. W końcu największy prostak, którego charakteryzowała niemal maniakalna ambicja. Napoleon! Mężczyzna, który cierpiał na obsesję dworskiej etykiety, który traktował kobiety jedynie jako źródło zaspokajania własnych potrzeb. Autorka nie pozostawia złudzeń, bezwstydnie obnażając grubiański charakter cesarza. Wszystkie skandale, które regularnie wybuchały na dworze francuskim, stanowiły źródło pikantnych plotek, którymi karmiły się kraje Europy. Z rosnącym niedowierzaniem czytałam o kolejnych brutalnych ekscesach Bonapartego, dziękując w duchu autorce za ten niesamowicie rzetelny obraz jego osoby. Zaś z drugiej strony, kibicowałam z całego serca Marii Ludwice, która pomimo licznych upokorzeń ze strony nieobliczalnego męża, zawsze zachowywała swoją godność, z prawdziwą pasją zastępując go na tronie podczas wojen.

Autorka przedstawia też w swojej powieści niezwykle kontrowersyjną postać siostry Napoleona, Paulinę, których stosunek daleki był od wizerunku spokojnego rodzeństwa, wręcz przeciwnie, szokował pożądaniem, niezdrową relacją, która miała znamiona kazirodztwa. Bezwzględna, zimna, oddana bezwarunkowo swojemu bratu oraz idei, której przyświecała chorobliwa chęć rządzenia światem. Niczym mityczne postacie faraona Ozyrysa i Izydy, Paulina pragnęła stanąć u boku Napoleona, zarówna jako jego kochająca żona, a zarazem najwierniejsza siostra. Ponętna nimfomanka, której główną uciechą były łóżkowe ekscesy. Jej niezwykle specyficzny charakter przejawiający objawy prawdziwego szaleństwa, szokował dawniej ówczesnych ludzi, ale bulwersuje i teraz, na każdej stronie książki coraz bardziej oburzając czytelnika.

Ogromną zaletą recenzowanej powieści jest przedstawienie całej historii z perspektywy trzech osób: Marii Ludwiki, Pauliny i Paula Moreau – jej szambelana. Autorka operując tym specyficznym sposobem narracji, umiejętnie odsłania ich wielobarwny koktajl uczuć, obnaża targające bohaterami bolączki oraz w końcu oddaje bardziej kompletny obraz rodziny Bonapartów. Warto zwrócić też uwagę na wszystkie źródła, którymi posługiwała się autorka, w celu odtworzenia ostatnich sześciu lat panowania Napoleona. Tysiące rzetelnych materiałów, a nawet liczne zachowane listy, których fragmenty Michelle Moran przytoczyła w swojej powieści, szokują swoim autentyzmem, dając prawdziwy wgląd w kontrowersyjne życie Napoleona. Zachęcam Was szczerze do lektury „Drugiej cesarzowej”, która otworzy wam podwoje do pikantnych sekretów francuskiego dworu. Jestem wprost zachwycona tą pozycją i mam nadzieję, że poznam przyszłości w inne utwory tej utalentowanej autorki. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena