Koszyk 0
Opis:
Fabularyzowana biografia wybitnego XVII-wiecznego malarza z Antwerpii Jacoba Jordaensa. Już za życia uważany był za drugiego po Rubensie mistrza szkoły flamandzkiej. Malował sceny rodzajowe, obrazy mitologiczne i religijne. Najbardziej znane dzieła Jordaensa to: Król pije (w kilkunastu różnych wersjach), Czterej Ewangeliści, Artysta i jego rodzina w ogrodzie, Święto fasolowe. Kolekcje prac artysty posiadają największe muzea na świecie – Prado, Ermitaż, Luwr ... a także Muzeum Narodowe w Warszawie. Holewiński wiarygodnie i realistycznie przedstawia domowe i zawodowe życie malarza. Aż trudno uwierzyć, że tych informacji nie wyczytał w autobiografii, pamiętniku, czy choćby wspomnieniach uczniów Jordaensa. Czytelnik poznaje emocje, uczucia, cele i motywy postępowania głównego bohatera. Wacław Holewiński (ur. 1956) zajmuje się literaturą wszechstronnie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wacław Holewiński
  • 2007
  • 1
  • 268
  • 97883-7384-6036
  • 9788373846036
  • M0390

Recenzje czytelników

Warto zapoznać się z historią Jacoba Jordaensa barwnie opowiedzianą w tej powieści.

Ocena:
Autor:
Data:
" Droga do Putte” to fabularyzowana biografia Jacoba Jordaensa, jednego z trójki najwybitniejszych, obok Rubensa i van Dycka malarzy flamandzkich. I o ile ta ostatnia dwójka jest doskonale znana każdemu, kto interesuje się malarstwem chociażby pobieżnie, to myślę, że postać Jordaensa nie jest znana szerszemu gronu, a już z pewnością niezbyt wiele wiemy o jego życiu.
Holewiński w swej książce przedstawia nam Jordaensa jako już uznanego malarza ... o którego dzieła ubiegają się dwory królewskie z całej Europy, ma swój rozpoznawalny styl, swoich uczniów, pracownia wypełniona jest szkicami, rysunkami, płótnami kończonymi bądź właśnie zaczynanymi. Czytając tę książkę nie sposób uciec od skojarzenia z powieścią Tracy Chevalier „Dziewczyna z perłą”- ten sam klimat, nawet styl pisania podobny, choć oczywiście opisany w książce Tracy Chevalier Vermeer był malarzem holenderskim i tam akcja skupiała się głównie na temacie jednego obrazu, była fikcyjna, wymyślona przez autorkę, a tutaj mamy swoistą biografię malarza, aż po jego dni ostatnie, zresztą bardzo sugestywnie i umiejętnie opisane.
Książka z pewnością z rodzaju tych do czytania powolnego, do „smakowania” i delektowania, dla wielbicieli klimatu i wolnego snucia opowieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena