Koszyk 0
Opis:
Czy można przełamać klątwę dzieciństwa?Małgorzata wyprowadza się z rodzinnej wsi do dużego miasta, gdzie ciężko pracuje, by zostać „kimś”. Jest dziewczyną wyjątkowo piękną, co w połączeniu z jej pochodzeniem, prostotą i ocierającym się o wulgarność sposobem bycia sprawia, że jest łakomym kąskiem dla spotykanych w życiu mężczyzn ... Coraz bardziej rozczarowana swoim nowym życiem i bezwzględnością świata, który nie okazał się rajem, ulega pokusie i zostaje utrzymanką starszego, zamożnego mężczyzny... A gdy się jej wydaje, że stoczyła się na samo dno, spotyka pierwszą, prawdziwą miłość. Czy jednak będzie miała na tyle siły i odwagi, by o nią zawalczyć? Danuta Noszczyńska – plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, specjalistka do spraw teatralnych w Archetti Orkiestrze kameralnej Miasta Jaworzna, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz wydziału filozoficznego UJ. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 roku książką "Historia nie Magdaleny". Potem ukazały się: "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji", "Luizę pilnie sprzedam", "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”), "Wszystkie życia Heleny P." (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”) , "Harpia" (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”)  i "Farbowana blondynka". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Danuta Noszczyńska
  • 2016
  • 344
  • 195
  • 125
  • 978838069-432-3
  • 9788380694323
  • ZDD9X

Recenzje czytelników

"Tylko, że ja jestem... taka ni stamtąd, ni stąd. I nie pasuję ani tam, ani tu. Choć robię naprawdę wszystko, by gdzieś znaleźć swoje miejsce."

Ocena:
Autor:
Data:
Przedstawiona w książce historia wciągnęła mnie, chętnie śledziłam bieg interesujących wydarzeń, przeszłe dramaty wywierające znaczący wpływ na obecne losy postaci, podejmowane decyzje i ponoszone konsekwencje. Przekonały mnie portrety psychologiczne bohaterów, intrygujące zderzenie mądrości, dojrzałości i dużego doświadczenia życiowego z młodzieńczą naiwnością, żywiołowością i beztroską. To także obraz zdeterminowanej walki z przeznaczeniem, konsekwencji w nadaniu mu pożądanego kierunku ... chęci wyrwania się z określonych wzorców, uporu trwania przy własnych marzeniach, poszukiwania szczęścia i celebrowania życia. Pragnienie posiadania i przeżywania czegoś więcej niż oferuje los, pomimo świadomości, że może to być niezwykle trudne wyzwanie i okupione wielkim kosztem. Ciekawa fabuła zmierzająca ku rozwiązaniu, które może zaskakiwać, ale również wskazywać na nieuchronność lub odwracalność następstw, zakończenie doskonale spina klamrą przypisane postaciom role. Podobało mi się wplecenie otoczki zjawisk paranormalnych, aspektów ezoteryczności świata, przeplatania dobrze znanej rzeczywistości z tą nieoswojoną, wciąż niezrozumiałą i poddawaną w wątpliwość. Nadawało to kolorytu akcji, podobnie jak kryminalne wątki, wzbogacające i urozmaicające powieść, tworzące wrażenie komplementarności i dopełnienia.

Splatają się z sobą ścieżki samotnej pięćdziesięcioletniej pisarki Doroty i dwudziestodwuletniej Małgorzaty, nieco pogubionej, lecz ambitnej i zdeterminowanej, aby dokonać istotnych zwrotów w życiu. Z upływem czasu między kobietami powstaje bliska zażyłość, oddanie i przyjaźń. Wzajemnie potrzebują się, wypełniają pustkę samotności poprzez przysługi, rozmowy czy zwykłe poczucie obecności drugiej osoby. Z każdym dniem dowiadują się coraz więcej o sobie, w mniejszym lub większym stopniu podlegają wewnętrznym przemianom. Zwłaszcza Gosia przechodzi znaczącą metamorfozę, obserwujemy dokonywane przez nią wybory, niekoniecznie słuszne i rozsądne, lecz z pewnością nacechowane zdecydowanym dążeniem do celu, zdobyciem wykształcenia, ambitnej pracy, poszukiwaniem udanego związku, zerwaniem więzów łączących z toksyczną rodziną. Jednakże, czy bolesna przeszłość nie okaże się zbyt ciężkim balastem? Czy naprawdę traumatyczne przeżycia z dzieciństwa silnie negatywnie naznaczają całe życie, wbrew podejmowanym rozliczeniom, konfrontacjom, nieustannej walce o normalność i szczęście? Dlaczego wydaje się, że to właśnie przypadki i zbiegi okoliczności rządzą światem? Jak bardzo kolorowe wyobrażenia nie pokrywają się z szarą stroną rzeczywistości? Książka skłania do refleksji, zachęca do interpretacji opisywanych wydarzeń, prób wyjaśnień motywów działań bohaterki, spojrzenia na scenariusze życia z wielu perspektyw, odkrywania tajemnic i sekretów w nich skrywanych. Satysfakcjonująca lektura, warto się z nią zapoznać.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena