Koszyk 0
Opis:
Pieniądz jest bogiem naszych czasów, a Rothschild jest jego prorokiem. Heinrich Heine, 1841 Rothschildowie to najbardziej wpływowa rodzina najnowszej historii. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw. Dziś nazwisko Rothschild na całym świecie kojarzy się ... z gigantyczną fortuną, aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od rodzinnej firmy handlującej tekstyliami i skromnego antykwariatu założonego w połowie XVIII wieku we frankfurckiej kamienicy z czerwonym szyldem. Niall Ferguson, jeden z najsławniejszych historyków świata, profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu i Stanforda, stworzył pionierską monografię ujawniającą tajemnice rodu i jego wielkiego sukcesu. Ukazujący się właśnie w Polsce pierwszy tom — Prorocy finansów 1798-1848 — trafił na listę dziesięciu najlepszych książek roku „Business Week” i szybko stał się bestsellerem. Jest to również opowieść o świecie XIX i XX wieku: o gospodarce, kulturze, ewolucji wielkiej finansjery i znaczeniu tych przemian dla naszego współczesnego życia. Fergusonowi udało się nie tylko błyskotliwie opisać losy tego wielkiego rodu, zdołał również zajrzeć za kulisy ekonomicznych, politycznych i militarnych rozgrywek dziewiętnastowiecznej Europy. „Publishers Weekly” Fascynującą historię Rotszyldów opowiadano już wiele razy, ale jeszcze nigdy tak przekonująco i szczegółowo. „New York Times”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Niall Ferguson
  • 2016
  • 1
  • 804
  • 240
  • 165
  • *, 9788308-06087-2
  • 9788308060872
  • ZD5OQ

Recenzje czytelników

Finansiera XIX wieku

Ocena:
Autor:
Data:
Rothschild to niemiecka rodzina pochodzenia Żydowskiego. Nazwisko to od zawsze kojarzone jest z bogactwem, dobrobytem i finansami. Po uzyskaniu wielu tytułów szlacheckich z Wielkiej Brytanii i Austrii, rodzina ta zaczęła posiadać silną pozycję w świecie finansiery. Do dziś stanowi rodzinę wykazującą się największym bogactwem.

Książka ta to znakomite dzieło, napisana z rozmachem, doskonale udokumentowana historia rodu Isaaca Rothschilda. To on jako protoplasta rodu ... osiedlił się we Frnakfurcie nad Menem i od 1530 roku tworzył potęgę rodu. Mayer Amschel Rothschild założył kantor finansowy i od tego czasu wraz z pięcioma synami zaczął wywierać wpływ na świat finansów. Ich potęga sięgała wszystkich kontynentów, byli doradcami finansowymi wielu władców, ale przy tym zawsze pamiętali o swoich interesach. Zaczęli rządzić światem. Jako jedni z nielicznych zrozumieli, że bogactwem największym jaki posiadali jest informacja. I to na tej podstawie zaczęli tworzyć majątki, które niekiedy przerastały dochody całych Państw. Oni jako pierwsi odkryli, jak cenna jest informacja. I podobnie w książce, autorka zawiera mnóstwo informacji o świecie XIX i XX wieku, o finansach i o rodzinie potentatów. Autorka w znakomity sposób obrazuje w książce obraz ówczesnej gospodarki, kultury, polityki i militariów. Błyskotliwa, znakomicie napisana biografia rodu, który w tak wielkim znaczeniu wywarł wpływ na współczesny świat nie tylko finansów. Historia bogata w dużą ilość szczegółów, symboli, które w przekonywujący i szczegółowy sposób trafiają do czytelnika.

Książka nie łatwa w odbiorze z uwagi na dużą ilość szczegółów finansowych i historycznych, ale godna uwagi. Dodatkowo wielkość wydania i 800 stron, dodają wagi w jej odbiorze. Dlatego tym razem polecam szczególnie wydanie ebooka, który w precyzyjny, doskonały sposób oddaje wielkość książki. Ilustracje, ryciny w wydaniu ebooka, nie odbiegają od wydania książkowego, a forma ebooka ułatwia obcowanie z opasłym tomem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonala, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Prorocy finansów,,, są niewiarygodną, choć nie ukrywam wymagająca lekturą.
Przede wszystkim trzeba być odważnym. 804 strony robią swoje. Sama objętość książki może przerazić. Do tego dochodzi spora ilość przypisów, cytatów i porządne, metodyczne, godne najlepszego historyka podejście do tematu.
Ferguson swoją pracę wziął sobie porządnie do serca. Sam wstęp liczy...60 stron.
Dodatkowo dwa jakby dodatki, suplementy, moim zdaniem dla wybitnie zainteresowanych ... gdyż zawierają one porównania natury ekonomicznej. Przyznaję tę część porównawczą oraz kilka tabelek darowałam sobie. Nie jestem ekonomistą, jestem typowym humanistą i na widok cyfr, tabelek ekonomicznych dostaję drgawek. Ale jestem przekonana, iż ta część (ekonomiczna, że tak ją nazwę) wielu osobom przypadnie do gustu.
Poza tymi danymi, tabelkami, książkę czytało mi się bardzo dobrze. Wielką pomocą i ubarwieniem lektury były liczne, zamieszczone w książce fotografie. Za ich sprawą Rotschildowie jawią nam się, nie tylko jak potentaci, momentami wręcz magicy, wizjonerzy, ale także, jako zwykli ludzie. Jednak największym plusem książki (obok merytorycznego przygotowania autora) jest niezwykle lekki (mimo sporej dawki historii i danych), momentami wręcz gawędziarski sposób narracji Fergusona. Dzięki niemu Prorocy finansów... to nie tylko opowieść o powstawaniu imperium, o władzy i pieniądzu, ale także o obyczajach, kulturze, mariażach, zdradach, uśmiechach losu, trafnych lub nie życiowych decyzjach.
Książka jest wspaniałą, doskonałą lekturą. Nie dziwię się, iż trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek roku Business Week i bardzo długo była bestselerem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

59,14 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
54,41 60,45

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
6,04 zł

Cena zestawu:

113,55 zł
119,59 zł
Oszczędzasz6,04 zł
Dostępne Wysyłka 24h