Koszyk 0
Opis:
„Dom po drugiej stronie lustra” to nie tylko oczywiste nawiązanie do słynnej „Alicji w Krainie Czarów”. Autorką powieści jest Vanessa Tait, prawnuczka pierwowzoru Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał słynną powieść. W głównej roli występuje tu jednak nie Alicja, a Maria – typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, która hołduje kodeksowi moralnemu ... nie ma wielkich wymagań wobec świata, a praca nie przynosi jej satysfakcji. Maria ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej guwernantki, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmie pracę u nader dziwacznej rodziny dziekana Liddella. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Dodgson i trzy dziewczynki – Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki. Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie. Książka ukazuje się w rocznicę w 150-rocznicę wydania „Alicji w Krainie Czarów”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Vanessa Tait
  • 2015
  • 352
  • 205
  • 135
  • 978837976-289-7
  • 9788379762897
  • ZCSFW

Recenzje czytelników

Jak powstała Alicja w Krainie Czarów?

Ocena:
Autor:
Data:
Któż z nas nie słyszał o „Alicji w Krainie Czarów”? Małej dziewczynce, która przenosi się do magicznej krainy, w której przeżywa mnóstwo wspaniałych przygód. Jednak czy zastanawialiście się czasem skąd się wzięła historia o Alicji? Jak powstała i kim był człowiek który ją stworzył? Książka Vanessy Tait „Dom po drugiej stronie lustra” opowiada autentyczną historię powstania owego dzieła. Ale jak to się wszystko zaczęło? Posłuchajcie...

Maria Prickett ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę ... bardzo chciałaby wyjść za mąż. Jej dość nudne i monotonne życie, nabiera barw, gdy podejmuje pracę jako guwernantka, u dość dziwnej rodziny dziekana Liddella. Kobieta trafia do świata którego kompletnie nie rozumie, a pod jej skrzydła trafiają trzy dziewczynki, Ina, Edyta i właśnie Alicja. Maria na co dzień zajmuje się dziewczynkami, uczy ich dobrych manier i odpowiedniego zachowania. Trzyma się twardych zasad i właśnie takowe stara się przekazać córką państwa Liddell. Pewnego dnia kobieta poznaje przyjaciela domu, pana Dodgsona, który później przyjmie nazwisko Lewisa Carrolla. Mężczyzna fascynuję Marię, a ta opatrznie odbierając jego sygnały, dochodzi do wniosku że również on, jest nią zainteresowany. Nic bardziej mylnego. Pan Dodgson robi wszystko by być jak najbliżej rodziny Liddell, a zwłaszcza trzech dziewczynek. Jak się okazuje, to nie Maria stanowi obiekt jego westchnień, tylko mała Alicja, która od początku wzbudziła jego zainteresowanie. Odkrycie bolesnej prawdy przez guwernantkę, będzie miało przykre konsekwencje, nie tylko dla niej.

„Dom po drugiej stronie lustra” to opowieść o powstaniu znanego i lubianego utworu Lewisa Carrolla. Historię możemy poznać z punktu widzenia Marii, autentycznej guwernantki, która zajmowała się dziećmi państwa Liddell. Ciekawostką jest również fakt, że Vanessa Tait, autorka powieści, jest prawnuczką Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał „Alicję w Krainie Czarów”. Autorka w świetny sposób ukazała nam XIX-wieczne czasy, jak również życie w tamtym okresie. W swojej książce miesza fikcję z rzeczywistością i choć skupia się przede wszystkim na Marii, to jednak stara się również zwrócić naszą uwagę na wątek opowiadający o fascynacji pana Dodgsona, małą Alicją.

Maria Prickett, jest guwernantką w domu państwa Liddell. Od samego początku nie wzbudziła mojej sympatii i właściwie ciężko mi ją było polubić. Jej marzenie to wyjść za mąż. Nie chce zostać starą panną, dlatego liczy na to, że w końcu uda się jej znaleźć mężczyznę, który zechce ją poślubić. Idealnym kandydatem, wydaje się pan Dodgson, który jako przyjaciel państwa Liddell, bardzo często odwiedza ich dom. Maria jest oczarowana mężczyzną i robi wszystko by, spędzać coraz więcej czasu w jego towarzystwie. Jednak pan Dodgson, wcale nie jest zainteresowany nudną guwernantką i tak naprawdę nie dostrzega jej obecności. Dla niego liczy się Alicja, jedna z córek państwa Liddell. Jego początkowa fascynacja, wkrótce przeradza się w obsesję, a gdy Maria dostrzega w czym rzecz, postanawia to ukrócić. Złość i rozczarowanie sprawiają, że kobieta decyduje się na zemstę.

„Dom po drugiej stronie lustra” to książka nietypowa i nieszablonowa. Zdecydowanie odbiega od znanych i przesłodzonych powieści o miłości. Fascynacja Dodgsona małą Alicją, może być postrzegana jako niezbyt normalne zainteresowanie małymi dziewczynkami. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że Carroll mógł przejawiać takie skłonności. Można jedynie polemizować. Bez wątpienia kochał Alicję, w końcu to dla niej stworzył dzieło, które czytamy do dziś.

„Dom po drugiej stronie lustra” to ciekawa publikacja, która przybliża nam postać Alicji, jak i również samego Lewisa Carrolla. To opowieść o poszukiwaniu miłości i dążeniu do realizacji swoich marzeń, o niespełnionych pragnieniach i bólu, który rodzi się z rozczarowania i frustracji. Vanessa Tait stworzyła niebanalną historię, która może stanowić wspaniały wstęp, do znanej nam „Alicji w Krainie Czarów”. Warto również zaznaczyć, że książka została wydana w 150 rocznicę powstania dzieła Lewisa Carrolla. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstała magiczna Kraina Czarów i poznać jej osobliwego autora, to koniecznie sięgnijcie po książkę Vanessy Tait, będzie to na pewno niezapomniana podróż, która dostarczy wam wielu wrażeń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena