Koszyk 0
Opis:
Herbert umiejętnie łączy elementy horroru i thrillera, po mistrzowsku prowadzi akcję i buduje napięcie, co jest źródłem inspiracji dla wielu twórców literatury i filmu grozy. Mike i Midge porzucają miejskie życie. Znajdują wymarzony domek na wsi, gdzie panuje prawdziwa sielanka. Są tu szczęśliwi, zakochani, zawodowo spełnieni. Idylla nie trwa jednak długo. Wkrótce odkrywają, że w okolicy rezyduje tajemnicza sekta, która zaczyna coraz bardziej ingerować w ich życie ... a dom zaczyna wypełniać się jakąś piekielną energią... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • James Herbert
  • 2010
  • 360
  • 205
  • 135
  • 978-83-2457-7-576
  • 9788324577576
  • Z1192

Recenzje czytelników

Dom czarów

Ocena:
Autor:
Data:
Kilkanaście lat temu zaczytywałam się w horrorach wszelakiej maści, szczególnie autorstwa Jamesa Herberta i Grahama Mastertona. Nadal w mojej pamięci tkwi "Nawiedzony" Herberta - doskonała książka! Z wielką przyjemnością, po latach rozłąki, sięgnęłam po "Dom Czarów", licząc na mocne wrażenia - i nie pomyliłam się :)
Herbert pisze niezwykle klimatycznie, tworzy nastrój stopniowo aż "gęsia skórka" wychodzi na ciele i człowiek zaczyna rozglądać się wokół siebie ...

"Dom Czarów" zaczyna się zwyczajnie, a kończy... ho,ho!
Para artystów, Migde i Mike, mając dość zgiełku miasta szuka domu na ustroniu, aby móc oddawać się swojej pracy. Midge jest malarką, ilustruje książeczki dla dzieci, projektuje plakaty, itp. Mike jest muzykiem, tworzy własne kompozycje i towarzyszy na koncertach jako muzyk sesyjny.
Pewnego dnia znajdują w ogłoszeniach dom, Gramarye, położony na uboczu, który zachwyca ich pomimo, że trzeba zrobić remont, aby doprowadzić go do użytku. Są nim oczarowani, a ponieważ oboje mają wolne zawody, a dom nastraja ich twórczo - bardzo chcą go kupić.

W końcu im się to udaje, wynajmują ekipę remontową i spisują listę usterek. Ekipa budowlana sprawdza wytyczne i okazuje się, że części z nich nie ma - albo Mike wyolbrzymił sprawę, albo dom naprawił się sam.
Po dokonaniu napraw, Mike i Migde sprowadzają się do swojego nowego domu - dom ma niezwykłą atmosferę, wpływa na nich kojąco, wręcz czaruje swoją energią. Ciągle są otoczeni przez zwierzęta, które bez obaw podchodzą do domu, niektóre wręcz wchodzą do środka.
Nocami słyszą dziwne stuki i odgłosy ze strychu - okazuje się, że mieszka tam całe stado nietoperzy - to pierwszy minus domu, który dostrzega Mike. Pierwszy cud wydarza się, gdy przynoszą do domu ptaka ze złamanym skrzydłem, a na drugi dzień jest on zdrowy - jak to się stało? Czyżby dom uleczył go swoją energią?
Podczas spacerów po okolicy widzą dziwny, szary, przygnębiający dom - okazuje się, że mieszka w nim Sekta. Młodzi, poznają ich mieszkańców przypadkiem, wydają się całkiem mili... jednak w miasteczku nie są lubiani. Od tego spotkania zaczynają się dziać dziwne rzeczy - Mike ulega ciężkiemu poparzeniu, opatrują go członkowie sekty, a w domu po nocy okazuje się, że nie ma po oparzeniu śladu...Cud!
Jednak członkowie sekty pokazują również swoją drugą stronę twarzy, wcale nie miłych i przyjacielskich osób .... Mike i Migde są zszokowani swoimi wnioskami....
Co się dzieje z nimi i z domem? Czego chce Sekta? Jaki to wszystko ma związek z Gramayre?

"Dom czarów" to świetny horror, niezwykle klimatyczny i mroczny. Rewelacyjnie pasuje tutaj narracja w pierwszej osobie - historię opowiada Mike, a czytelnik ma wrażenie jakby widział przed oczami przesuwające się obrazy. Opowieść jest hipnotyzująca, nie sposób się od niej oderwać, a cały czas towarzyszy nam dreszczyk emocji i niedopowiedzenia. Są tutaj duchy, ale nie one są elementem przewodnim, a zakończenie zaskakuje.
Herbert po raz kolejny okazał się mistrzem tworzenia nastroju - ciemny las, dziwne odgłosy, tajemnicze cienie, mistyczny wręcz dom - robi wrażenie!
A wcale nie jest to nowość, bo została napisana kilkanaście lat temu. Dobra książka przez lata nie traci na wartości! A ja pewnie za niedługo z powrotem sięgnę po "Nawiedzony" - już zatarł się w mojej pamięci, ale wciąż pozostało po nim niesamowite wrażenie. Zobaczymy, jak będzie moja rekcja teraz, po latach....

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2012/11/dom-czarow-james-herbert.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trzymająca w napięciu, klimatyczna opowieść

Ocena:
Autor:
Data:
James Herbert jest uznanym brytyjskim twórcą powieści grozy, sprzedającym swoje powieści w ogromnych nakładach i tłumaczonym na wiele języków świata. Kilka jego powieści posłużyło również za adaptacje filmowe.

„Dom czarów” to pozycja zaliczająca się do thrillera z elementami fantasy i paranormal.
W powieści tej mamy przedstawioną historię pary Londyńczyków - muzyka sesyjnego Mike’a i jego partnerki, plastyczki i ilustratorki książek dla dzieci, Midge. Znużeni miejskim pośpiechem ... hałasem, smogiem i ciągłym wyścigiem szczurów postanawiają zakosztować życia w zdrowszym, wiejskim powietrzu. Poszukują odpowiedniej dla siebie siedziby. Ich wybór pada na Gramarye, dom w pięknej, choć opuszczonej i zaniedbanej, leśnej okolicy. Od początku przyciągani do niego w sposób magnetyczny, po prostu muszą go mieć!
Słowo „Gramarye” pochodzi z archaicznego francuskiego a oznacza w okultyzmie i New Age „magia”, „czary”. I faktycznie – okazuje się, że zarówno dom jak i okolica emanują cudownymi, dobrymi fluidami, wprost wyczuwalną niesamowitą, kojącą energią. Wkrótce, jak to zwykle bywa, w życiu pary głównych bohaterów pojawią się nowi znajomi, którzy z upływem czasu zaczną robić się odrobinę intrygujący. Właściciele stopniowo będą poznawać historię domu i jego poprzedniej właścicielki, a sami poznają na własnej skórze, czym jest i co oznacza nowo poznane przez nich słowo „Synergiści” …

Powieść Jamesa Herberta wprost naładowana jest energią i mocą. Prawie iskrzy się ona z kartek książki. Plastyczne opisy sprawiają, że opisywane niesamowite wydarzenia stoją nam przed oczami jak ujęcia filmowe. Umiejętne stopniowanie napięcia, dobrze poprowadzona akcja a także ciekawie zbudowane portrety bohaterów i bardzo dobre dialogi stanowią ważną zaletę i sprawiają, że od książki naprawdę trudno jest się oderwać.
Rzeczą odróżniającą Herberta od wielu innych twórców powieści grozy jest jego styl – pełen poczucia humoru i takiego inteligentnego dystansu do opisywanych wydarzeń, który zjednuje mu sympatię i sprawia, ze autor staje się wiarygodny w oczach czytelnika.

Każdy z nas czasami, choćby nawet podświadomie, czuje w sobie potrzebę odmiany, przeżycia czegoś niesamowitego, wymykającego się zdrowemu rozsądkowi, otarcia się o zjawiska trudno wytłumaczalne. Nasze codzienne życie jest tak racjonalne i poukładane, że warto pozwolić pisarzom takim jak James Herbert otworzyć tą dziwną, magiczną furtkę do tajemnicy , magii, grozy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena