Koszyk 0
Opis:
Historia, która brzmi jakby była z bajki ale przecież mogłaby się wydarzyć... Pewnego wieczoru pod koniec lata Sabina Południewska stanęła w drzwiach pałacyku "Pod Graalem i Różą" Potrzebowała natchnienia, które pozwoli jej skończyć kolejną powieść. Gospodynią pensjonatu okazała się przemiła Mila Mossakowska, a jego gośćmi, ekscentryczna kuzynka Carmen, profesor Niewiara, wyjątkowy oryginał, oraz pułkownik Janicki, leciwy mężczyzna, który nie stracił młodzieńczego wigoru ... Sabina poddała się urokowi pięknej doliny i czarowi jej mieszkańców. Dzień po dniu otwierała się na nowe doznania, a świat stawał się piękniejszy. Zawiązała przyjaźń z Teklą Tyczyńską, hrabiną, która tworzyła oszałamiające różane kosmetyki. Spotkała przyjaciela, lekarza, wdowca, który samotnie wychowywał córeczkę, Julinkę. Sabina znalazła więcej, niż mogła by marzyć. Ale przyszedł dzień wyboru. Czy piękna pisarka posłucha głosu serca? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Agnieszka Krawczyk
 • 2014
 • 0
 • 480
 • 200
 • 140
 • *, 9788379882342
 • 9788379882342
 • ZBKR8

Recenzje czytelników

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
"Może to dziwne, ale litery i słowa zawsze w jej umyśle układały się w przyjazne i kolorowe kształty. Kiedy zasypiała, widziała całe tańce zapisanych słów - jedne wynikały z drugich, rozszczepiały się, tworząc zupełnie nowe treści. Litery również widziała na kolorowo - nie cierpiała na przykład litery E (...) Co innego O- lekkie i przeźroczyste jak bańka mydlana o lekko fioletowym zabarwieniu."

Przepiękny taniec słów, lawirujące na oczach czytelników litery ... Niemalże chce przymknąć się powieki i puścić wolno wodze wyobraźni. Zatonąć w srebrzystych mgłach i do upadłego wdychać różaną woń unoszącą się w wilgotnym, po burzowym powietrzu. Żeby wyzwolić w czytelniku te wszystkie uczucia trzeba być chyba tylko Agnieszką Krawczyk, a książką może być jedynie "Dolina mgieł i róż". Powieść, która według mnie nie jest napisana, ale namalowana...

Agnieszka Krawczyk, zakochana w swoim mieście pisarka z Krakowa. Laureatka wielu konkursów literackich, autorka kilku już powieści obyczajowych oraz kryminalnych. Debiutowała w 2009 roku książką pt. "Napisz na priv." i od tamtej pory regularnie wypuszcza na rynek nowe utwory. Z wykształcenia jest teoretykiem literatury, co oczywiście nie pozostaje bez echa podczas pisania przez nią powieści. Z zamiłowania jest pisarką.

Sabina cierpi na blokadę twórczą. Wytwornej i złośliwej autorce panoszącej się w wydawnictwie niczym paw, wydawca proponuje wyjazd do hotelu na prowincji, gdzie powinna odpocząć, zregenerować siły, a przede wszystkim napisać upragniony przez wszystkich kolejny bestseller. Pewnego wieczoru, pod koniec lata, Sabina pojawia się więc w Idzie i wprowadza się do pałacyku "Pod Graalem i Różą". Pełna nadzieji, że odzyska utracone natchnienie, a przede wszystkim odnajdzie siebie, którą ostatnio zgubiła gdzieś między Sabiną Południewską a pseudonimem, pod którym pisze - Laurą Rossa.

Gospodyni pensjonatu, a także pozostali goście w nim zamieszkujący okazują się prawdziwie sympatycznymi ludźmi. Zjednoczeni w walce z przedsiębiorcą, chcącym zasmrodzić im urokliwą Idę, okazują się naprawdę wyjątkowym towarzystwem, do którego Sabina z miejsca zostaje przyjęta. Kobieta, ku własnemu zaskoczeniu, dzień po dniu otwiera się na nowe doznania. Zawiązuje przyjaźnie, między innymi z wybitną perfumiarką Teklą Tyczyńską. Różaną hrabiną tworzącą wyjątkowe kosmetyki. Spotyka też przyjaciela, lekarza, wdowca, który samotnie wychowuje chorującą na zespół Aspergera córeczkę. A to wszystko w otoczeniu mgieł i róż.

Kobieta znajduje w Idzie wszystko, o czym do tej pory mogła jedynie marzyć, a przede wszystkim odnajduje utraconą dawno własną tożsamość. Ale przychodzi dzień wyboru. Czy wytworna pisarka posłucha głosu serca, czy powróci do rządów rozumu?

Historia Sabiny Południewskiej to ciepła powieść utrzymana w niesamowitym klimacie. Książka urzeka już od pierwszych stron, może za sprawą przepięknych opisów i kreacji bohaterów, a może dzięki stylowi autorki, który zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych twórców. A może to za sprawą kompozycji tych dwóch czynników, niczym delikatnych składników różanych perfum, nie można odłożyć jej na dłużej niż chwilę, żeby nie zatęsknić za Idą i bohaterami. I przede wszystkim magiczną opowieścią opowiedzianą przez prawdziwą dobrą wróżkę.

To, co wybija się ponad ogrom walorów utworu, to na pewno klimat. Zamknięta społeczność zabiera czytelnika na prawdziwą wieś, w której życie toczy się leniwie a najmniejszy nawet spór angażuje wielu mieszkańców. Doskonale dobrane do klimatu kreacje bohaterów i nawet ich imiona, wydają się jedynie dopełniać ogólnego wrażenia. Od pierwszych stron ujął mnie Krzyś, zaradny lekarz, wykreowany trochę na małego chłopca. Coś niesamowitego. Również wplatane w ogólny zarys fabuły pojedyncze opowieści nie mogą zostać bez komentarza. Folkowe legendy iście z epoki romantyzmu też wyciskają swoje piętno na czytelniku. No i to, co osobiście urzekło mnie najbardziej: "Dolina mgieł i róż" nie jest kolejną powieścią o miłości. Wątek romantyczny niewiele ma wspólnego z królującą dziś na rynku powieścią erotyczną. Jest to przede wszystkim książka o odnajdywaniu siebie w studni szarej rzeczywistości i skołowania, a uczucie jest jedynie słodkim dodatkiem wprowadzonym w losy bohaterów z wyczuciem i smakiem. A może w tym wypadku lepiej napisać by zapachem.

Podsumowując, jeśli macie ochotę na elegancką powieść iście w stylu Jane Austen, zachowaną jednak w sielskim klimacie wsi i obezwładniajacego zapachu róż, nie możecie przejść obojętnie wobec tego utworu. "Dolina mgieł i róż" jest niczym miód na serce, nie ważne, czy poranione czy nie. To opowieść o baśniowej krainie, w której dzieją się zwyczajne rzeczy. Historia, która brzmi jak z bajki, ale przecież mogłaby wydarzyć się naprawdę. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powrót do magicznego miejsca

Ocena:
Autor:
Data:
Zacznę nietypowo.
Zawszę mówią, nie oceniaj ludzi po wyglądzie, podobnie bywa z książkami, nie ocenia się ich po okładce, ale ja wręcz muszę to zrobić. Kolejna książka Wydawnictwa FILIA, kolejna piękna i niesamowita okładka. Przede wszystkim przyciągająca wzrok, kusząca, niesamowicie zachęcająca. Do tego tak trafnie dobrana do treści. Był moment, że bałam się "ładnych książek", bo zawartość...szkoda gadać i się denerwować... ale we Filii jeszcze się na całe szczęście nie sparzyłam ... Wiem, wiem, powinnam o Autorce i o treści, ale gdzieś wreszcie muszę powiedzieć co myślę, a że okładka "Doliny mgieł u róż" mnie zauroczyła, więc jest okazja.
Okładki jak myślałam i się nie pomyliłam są autorstwa pani Olgi Reszelskiej, która ma niezwykłe poczucie smaku, gustu i wie doskonale co przyciąga i zachęca czytelników. Idealnie tworzy okładkę, by ta świetnie zgrała się z treścią! Gratulacje Pani Olgo - jest Pani GENIALNA!

Ogromnie się cieszę na "Dolinę mgieł i róż". Agnieszka Krawczyk długo kazała nam czekać za kontynuacją "Magicznego miejsca". Oj długo!
Najważniejsze jednak, że dostaliśmy wreszcie możliwość powrotu do pięknej i klimatycznej Idy.
Fajnie powrócić do miejsca tak dobrze znanego, do ludzi, bez których nie byłoby tego klimatycznego miejsca.
W to magiczne miejsce trafia znana i ceniona pisarka Sabina Południewska. Wydawca widząc jej brak weny, chęci do pracy, postanawia wysłać swoją autorkę do cudownego miejsca - pensjonatu Mili Mossakowskiej "Pod Graalem i różą".
Południewska do pomysłu odnosi się z dystansem, podobnie jak do ludzi. Uważana jest za wyniosłą i wymagającą... Jednak sama zapracowała sobie na taką ocenę i opinię.
W Idzie odnajduje siebie. Pośród róż i mgieł, czaru i uroku mieszkańców, Sabina zaczyna dostrzegać małe rzeczy, które cieszą. To tutaj odkrywa w sobie pokłady uczuć, o których do tej pory tylko pisała... To właśnie tutaj uczy się bezinteresownej przyjaźni. To właśnie w tym malowniczym miejscu zaczęła otwierać się przed sobą i ludźmi i dostrzegać, że świat jest piękny...tylko trzeba to zauważyć...

Autorka bardzo dobrze wprowadziła czytelników w magię jaką znajdujemy w Idzie. Świetnie nawiązała i przypomniała postaci z "Magicznego miejsca". Z lekkością pióra, poczuciem humoru i w świetnym stylu oprowadziła nas po tej maleńkiej miejscowości. Zaprowadziła do miejsc tak znanych, do ludzi, bez których nie byłoby Idy. Pokazała czytelnikom jak ważna jest zgoda pomiędzy ludźmi by osiągnąć cel i by wszystkim żyło się dobrze. Mimo potyczek i trudności życiowych.

Cieszę się ogromnie, że Agnieszka Krawczyk nie zapomniała o tak ważnej dla mnie osobie jak Tekla Tyczyńska. Ta kobieta mnie zauroczyła, jej hobby, pasja, to jak tworzy coś pięknego, pachnącego, ale przede wszystkim indywidualnego. Ludzie z pasją są niesamowici. Ida ma wielu zdolnych ludzi, ludzi z pasją, z chęcią pomocy. Jednak moje serce podbiła Tekla z małą Julinką.
Nie byłoby tych postaci tak bliskich gdyby nie Autorka, która tworzy je bardzo realistyczne, przekonujące, wręcz rzeczywiste...
Muszę przyznać, że do mojego ulubionego grona doszła moja imienniczka - Sabina, która jak ja kocha przyrodę, dobrą powieść, i róże...

"Dolina mgieł i róż" to książka, którą czyta się bardzo szybko i bardzo dobrze. Po ciężkim dniu z przyjemnością siada się w ulubionym fotelu z taką powieścią w ręku. Zapewnia miłe chwile, pełen relaks i niesamowity spacer pośród mgieł, gdzie zawsze towarzyszy nam zapach róż...
Z przyjemnością kolejny już raz powrócę do Idy i jej mieszkańców, by sprawdzić co słychać u Państwa Mossakowskich i maleńkiej Idy Sabiny, u Krzysia i Julinki, czy choćby u Tekli, Sabiny i innych mieszkańców tego magicznego miejsca otulonego szczelnie mgłą i zapachem róż...

"Dolina mgieł i róż" to świetna powieść obyczajowa, ciepła, magiczna, do której chętnie się powraca. Jednocześnie tak niepasująca do Autorki, która potrafi przemienić się w Autorkę z pazurem i pozabijać pół miasta w swoich kryminalnych powieściach! Ha, wolę Krawczyk w ciepłym i przyjemnym wydaniu. Taką, która rewelacyjnie pisze o miłości i przyjaźni...

Mam nadzieję, że już niebawem powrócę do Idy w "Ogrodzie księżycowym", który ma ukazać się niebawem...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena