Koszyk 0
Opis:
KURT WEBER – wybitny polski reżyser, dokumentarzysta, operator filmowy, jeden z pierwszych absolwentów słynnej łódzkiej Filmówki, autor zdjęć do filmów m.in. Kazimierza Kutza, Janusza Majewskiego, Tadeusza Konwickiego. Mistrz światła i cienia – bohater filmu dokumentalnego pod takim tytułem. Ceniony wykładowca na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. U schyłku życia postanawia spisać w formie autobiografii wspomnienia z jego przebiegu ... aby uporządkować wielość pojawiających się przed oczami obrazów, ponieważ – jak sam mówi – lubi mieć porządek i w papierach, i w głowie. Pojawiające się w ciągu życia kolejne dokumenty podróży symbolicznie, choć mimowolnie, znaczą jego kolejne etapy: szczęśliwe dzieciństwo w przedwojennym Cieszynie, wojenną tułaczkę na Wschód, pobyt w amerykańskiej strefie okupacyjnej w powojennych Niemczech, studia filmowe, pracę artystyczną w Polsce, pomarcową emigrację do Niemiec Zachodnich, a stamtąd swobodne zawodowe i turystyczne podróże na obie półkule. Kurt Weber ur. 24 maja 1928 roku w Cieszynie. Wybitny operator, jeden z pionierów Polskiej Szkoły Filmowej. Pracował z Konwickim, Kutzem, Majewskim, Ściborem-Rylskim, Różewiczem. W pierwszych dekadach powojennego kina jego zdjęcia stanowiły o sile polskiej kinematografii. W 1969 roku wyemigrował do RFN, gdzie wrócił do zawodu operatora. Nakręcił w Niemczech ponad 20 filmów, współpracując z Dieterem Wedlem, Axelem Cortim, Peterem Lilienthalem i Egonem Monkiem. Z czasem zajęła go praca pedagogiczna. Prowadził zajęcia ze sztuki operatorskiej w Berlinie Zachodnim, Hamburgu i Monachium, a w 1979 roku został profesorem uniwersytetu w Moguncji nad Renem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kurt Weber
  • 2014
  • 1
  • 410
  • 211
  • 131
  • 978-83-7942-333-0
  • 9788379423330
  • ZBMQL

Recenzje czytelników

autobiografia

Ocena:
Autor:
Data:
Autobiografia została napisana bardzo przystępnie i z poczuciem humoru, a jednocześnie ze swoistą dziecięcą/młodzieńczą/dorosłą naiwnością, której najlepszym przykładem będą wspomnienia dotyczące bar micwy kuzyna:
„Jeść mi się odechciało, bawić mi się odechciało – a wszystko to na myśl, że będę musiał modlić się publicznie na oczach pięciuset krytycznych gości. Nawet na myśl mi nie przyszło zapytać, jak to było u ojca, skoro zauważyłem, że on sam modli się raz do roku, w Jom Kippur ... i to z niemieckiego, a nie z hebrajskiego modlitewnika.
Byłem kompletnie sparaliżowany myślą, że czeka mnie odprawienie bar micwy w synagodze. W tym srachu i bezsilności prosiłem przed zaśnięciem Pana Boga, aby „coś zrobił” i mnie jakoś wyratował z tej opresji.
I Pan Bóg wysłuchał mojej modlitwy i zrobił „coś”. Wybuchła II wojna światowa i rozwiało nas na cztery strony świata. I mowy nie było ani o synagodze, ani nawet o bar micwie. Ja wiem, że straszna okazała się cena, jaką narody zapłaciły za to, że nie musiałem odprawiać bar micwy. Ale ja doprawdy – nie chciałem tak radykalnie. Ja chylę się w respekcie i pokorze przed wszystkimi, którzy tę moją myśl uważają za bezczelność i świętokradztwo. Ja nie tak chciałem. Z naszej dwudziestokilkuosobowej rodziny Weberów pozostało po wojnie osiem osób”.
„Dokumenty podróży” polecam wszystkim, którzy lubią ciekawe książki autobiograficzne znanych osób oraz miłośnikom kina, a także historii. Autobiografię Kurta Webera czyta się jak dobrą powieść.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena