Koszyk 0
Opis:
Nowa, długo oczekiwana powieść Romy Ligockiej! Intymne wyznanie nastoletniej "dziewczynki w czerwonym płaszczyku". Autorka odkrywa w niej nowy, do tej pory skrywany, fragment historii swojego życia. To opowieść o niezwykle emocjonalnej więzi córki z matką, o dojrzewaniu nastolatki, miłości, samotności i cierpieniu. Punktem wyjścia jest odkrycie przez córkę romansu matki z żonatym mężczyzną. Roma, dojrzewająca nastolatka, czuje się przez matkę zdradzona ... Przeraża ją cielesność i zmysłowość miłości, szpieguje więc matkę, aby uniemożliwić ten związek, ale też by poznać nieznane oblicze najbliższej jej osoby. Niezgoda na rzeczywistość jest w Romie tak wielka, że prowadzi ją do anoreksji. Autorka śmiało i szczerze po raz pierwszy opowiada o tym doświadczeniu i walce z pragnieniem śmierci. Dziewczyna musi także stanąć do walki o życie swojej matki, która nie wytrzymując presji otoczenia i dramatyzmu sytuacji, podejmuje próby samobójcze. Jest to dla wrażliwej nastolatki przyspieszona lekcja dorosłego życia. W powieść wkomponowane są fragmenty Pamiętnika Anny Abrahamerowej - babci Romy. Jest to piękny opis przedwojennego żydowskiego świata Krakowa: bale, stroje, luksus... Lektura pamiętnika jest dla Romy ucieczką od rzeczywistości, przeniesieniem się do ulubionego świata wyobraźni, ale także do historii własnej rodziny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Roma Ligocka
  • 2012
  • 1
  • 288
  • 197
  • 123
  • 9788308048665
  • 9788308048665
  • ZARIZ

Recenzje czytelników

POLECAM!

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem zachwycona twórczością Romy Ligockiej. Każde dzieło Ligockiej jest przepełnione prawdziwą historią.
jest to historia dziewczyny borykająca się nie tylko ze swoimi młodzieńczymi problemami, ale również ukazana jest kolejna historia rodziny Ligockiej. Czytając ową książkę, odczuwałam każde uczucie towarzyszące małej Ligockiej. Nie jest to historia czytana na raty, to jest historia czytana jednym tchem!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobre dziecko na którym piętno odcisnęły okrucieństwa wojny

Ocena:
Autor:
Data:
Powojenne losy Romy Ligockiej, podobnie jak poprzednie książki "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" i "Tylko ja sama" przeczytałam z dużym zainteresowaniem. "Dobre dziecko" to bardzo osobista, przepełniona emocjami książka. Roma Ligocka opisała w niej swoje trudne relacje z matką, jej romans z żonatym mężczyzną i próby samobójcze. Pani Roma pisze też o swojej dziecięcej, jakże bolesnej depresji po trudnych przeżyciach wojennych. Książka tak osobista ... że chwilami czułam się jakbym czytała cudze, bardzo osobiste listy, podglądała przez dziurkę od klucza czy podsłuchiwała pod drzwiami.

Zastanawiam się, czy książka straciłaby na wartości gdyby autorka pominęła wątek łóżka w piwnicy firmy, w której pracowała mama autorki i jej kochanek i wakacje dojrzewającej Romy z kobietą która ukrywała w czasie wojny Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku i jej mamę . Ale te wątki pozostawiam już ocenie czytelników.

Podsumowując, książka bardzo mi się podobała, było tak jak lubię, wątki obyczajowe i spora dawka naszej powojennej historii, które pewnie w większości znamy tylko z opowiadań starszych ludzi lub literatury.

Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena