Koszyk 0
Opis:
Trzecia część bestsellerowej serii autorstwa mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera.Połączone talenty wybitnego brytyjskiego pisarza Terry’ego Pratchetta i giganta brytyjskiej science fiction Stephena Baxtera przynoszą nam nowy oszałamiający tom bestsellerowego cyklu.Rok 2040. Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie.Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów ... relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze.Joshua jednak zmaga się z innym kryzysem. Ze swego długiego dzieciństwa w ukryciu na Długiej Ziemi wyłania się nowa rasa superinteligentnych post-ludzi – jednak "normalne" społeczeństwo, powodowane ignorancją i lękiem, zwraca się przeciw nim. Dla wplątanego w konflikt Joshuy dramatyczne starcie wydaje się nieuniknione.Tymczasem Maggie Kauffman z marynarki Stanów Zjednoczonych wyrusza w niesamowitą podróż, prowadząc swój sterowiec ku niezbadanym granicom Długiej Ziemi.Z Sally zaś kontaktuje się jej dawno zaginiony ojciec, Willis Linsay – wynalazca oryginalnego krokera. Także on planuje fantastyczną wyprawę: przez Długi Mars. Ale jakie są jego prawdziwe motywy?Dla Joshuy, dla ludzkości, dla samej Długiej Ziemi – wszystko teraz jest inne."Oto nadchodzą ponownie – Terry Pratchett i Stephen Baxter. To podniecająca i nieodmiennie porywająca wyprawa."SFX. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stephen Baxter, Terry Pratchett
  • 2015
  • 368
  • 203
  • 144
  • 9788379611218
  • 9788379611218
  • ZCEQY

Recenzje czytelników

implikacje

Ocena:
Autor:
Data:
pięknie przedstawione implikacje zbudowanego świata
Czy ta recenzja była przydatna?

Ludzkość spychana z gatunkowego podium

Ocena:
Autor:
Data:
Po „Długiej wojnie” sprawiającej wrażenie średnio udanego podciągnięcia akcji „Długiej Ziemi” pod kolejny tom, otrzymujemy „Długiego Marsa”. I, na szczęście, ta trzecia powieść wspólnego cyklu Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera wreszcie swoją fabułą może dorównać książce ten cykl inicjującej.

Tytuł „Długi Mars” z jednej strony rzetelnie mówi o tym, gdzie — między innymi — zabiera nas akcja powieści, a z drugiej nie zdradza, o czym tak naprawdę książka jest ... Tym razem autorzy stawiają nam pytania o nasze miejsce jako gatunku w hierarchii stworzeń. Czy czujemy się najbardziej rozwiniętymi istotami na Ziemi i w związku z tym przypisujemy sobie prawa decydowania o całej reszcie gatunków? A jeśli pojawiłby się gatunek o wyższej inteligencji, to czy dałoby mu to prawo przejęcia takiej samej roli, co nas zepchnęłoby w tej kolejce do władzy do roli, powiedzmy, szympansów? Czy widząc takie ryzyko bycia strąconymi z „tronu gatunków” uzasadnione byłoby pozbycie się rywali? Oczywiście Pratchettowi i Baxterowi nie chodzi, jak mi się zdaje, o przygotowanie nas na nadejście nowej „rasy” ludzi, lecz o choćby częściowe zrewidowanie naszego przekonania o swojej wyjątkowości jako gatunku.

Książka wciąga i dlatego miejscami można zazgrzytać zębami na zbyt duże skróty w fabule, zwłaszcza w opisach podróży na wykroczne światy, które „tam” trwają przez wiele rozdziałów, a „z powrotem” czasem zamykają się w jednym czy dwóch akapitach. Niemniej dostajemy powieść samodzielną, czego o jej poprzedniczce powiedzieć nie do końca można było. Miejmy nadzieję, że spodziewana „Długa utopia” — czwarta książka w cyklu — nie narysuje nam sinusoidy, w której tomy parzyste znajdują się poniżej poziomu oczekiwań czytelników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena