Koszyk 0
Opis:
Międzynarodowy bestseller! Ponad 100 ważnych pytań dzieci, na które odpowiadają najbardziej znani naukowcy, pisarze, dziennikarze, lekarze, podróżnicy, kucharze, prezenterzy telewizyjni, alpiniści, sportowcy, muzycy, politycy, iluzjoniści, aktorzy i inni. Pytania zadawane przez dzieci często bywają zaskakujące. Nawet jeśli kiedyś znaliśmy na nie odpowiedzi - choćby bardzo ogólnikowe - to często już ich nie pamiętamy, przez co odpowiadamy bez zastanowienia, jakby na odczepne. Wyobraźmy sobie ... że w takich sytuacjach moglibyśmy zwrócić się o pomoc do światowej sławy ekspertów, którzy wyjaśniliby wszystko w naszym imieniu językiem prostym i zrozumiałym dla dziecka. Taki właśnie zamysł kryje się za tą niezwykłą książką. Pytania do tej książki ułożyły same dzieci. Rezultat jest zabawny, a zarazem fascynujący. Niektóre pytania były słodkie i zdumiewające, np. "Dlaczego kosmos tak się mieni?", "Kto jako pierwszy miał zwierzątko domowe?" lub "Czy pszczoła może użądlić inną pszczołę?". Inne wydawały się przebiegle trudne: "Jak powstaje elektryczność?" albo "Skąd się wzięły oceany?". Czasami były jak strzały trafiające w samo sedno najważniejszych problemów filozoficznych: "Dlaczego wybuchają wojny?", "W jaki sposób się zakochujemy?" lub "Skąd pochodzi dobro?". Jak poradzili sobie z tym wyzwaniem światowej klasy eksperci? Nasz panel specjalistów wykazał się wspaniałą postawą - pomimo nawału pracy ludzie ci znaleźli czas, by wspólnie napisać tę książkę. I tak: Bear Grylls podjął się trudu wyjaśnienia odżywczych zalet jedzenia robaków. Derren Brown wykorzystał swoje imponujące szare komórki, by odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest coś potężniejszego niż ludzki umysł?". Gordon Ramsey opowiada jak szefowie kuchni wymyślają przepisy a David Attenbourough zdradza, czy istnieją jeszcze nieodkryte gatunki zwierząt. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gemma Elwin Harris
  • 2014
  • 320
  • 207
  • 151
  • Centrum Edukacji dziecięcej
  • 978-83-271-0032-0
  • 9788327100320
  • ZBM2B
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Nie wiesz co odpowiedzieć dziecku? niech zrobią to eksperci

Ocena:
Autor:
Data:
W życiu rodziców przychodzi taki moment, kiedy ich dziecko zaczyna intensywnie zadawać pytania. Jest to ważny etap rozwoju dziecka, dlatego nie powinniśmy malucha zbywać byle jakimi odpowiedziami. Powinniśmy postarać się zaspokoić ciekawość dziecka, przekazać mu wiedzę odpowiednią do wieku, jak również zachęcić do zgłębiania interesującego je tematu. Książka "Dlaczego ... Wielcy odpowiadają na pytania małych" może okazać się w tym okresie bardzo pomocna ... Zawiera ona ponad 100 pytań zadanych przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, na które odpowiedzieli eksperci w danej dziedzinie.

O co pytały dzieci?

Dlaczego krew jest czerwona, a nie błękitna?
Jak powstają sny?
Skąd się bierze wiatr?
Dlaczego dostaję czkawki?
Dlaczego nie możemy się sami połaskotać?
Dlaczego lwy ryczą?
Dlaczego słońce jest takie gorące?
Skąd wiadomo, że każdy płatek śniegu jest inny?
Dlaczego woda jest mokra?
Dlaczego siuśki są żółte?
Z czego zrobiona jest tęcza?
Czy gdyby krowa nie puszczała bąków przez cały rok, a potem puściła jednego wielkiego, to wyleciałaby w kosmos?

i o wiele innych, trudniejszych i łatwiejszych do wytłumaczenia spraw.

Pytania jak sami widzicie nie były proste. Autorzy poszczególnych odpowiedzi postarali się o to, by w możliwie najłatwiejszy sposób odpowiedzieć na nie, a przekazywaną wiedzę wzbogacić przykładami. Nie raz odpowiedzi okrasili również humorem. Wszystko po to, by dzieciom ułatwić i uprzyjemnić zdobywanie wiedzy, a także rozbudzić w nich zapał do rozwijania zainteresowań.

Na końcu książki zamieszczono specjalny dział, zawierający wcześniej opisane pytania, tym razem na wesoło. O to, by rozbawić czytelnika postarali się komicy i satyrycy. Czy im się to udało? Oceńcie sami :)

***

Powiem szczerze, że książkę "Dlaczego ... Wielcy odpowiadają na pytania małych" przeczytałam z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy :) Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy, nawet o krowie. Po mimo to, wiem, że jeżeli córka w przyszłości zada mi pytanie równie pomysłowe, jak te prezentowane w książce, będę miała problem z udzieleniem sensownej odpowiedzi. Wiem również, co w takiej sytuacji mogę zrobić. Po co dawać dziecku wymijające odpowiedzi, albo odsyłać do taty, dziadka, cioci ... Są przecież książki :) Wystarczy powiedzieć "chodź, razem poszukamy odpowiedzi", otworzyć książkę czy to na indeksie, czy na spisie treści i wspólnie zagłębić się w wiedzę w niej zawartą. Dzięki temu, dziecko nie tylko pozna odpowiedź na nurtujące je pytanie, ale nauczy się również szukania odpowiedzi niekoniecznie w internecie, choć oczywiście tego źródła również nie wykluczam.


Nie oceniaj książki po okładce :)

Jakbym przeglądała internet, czy też półki księgarni w poszukiwaniu ciekawej książki, "Dlaczego ... Wielcy odpowiadają na pytania małych" zwyczajnie ominęłabym. Okładka książki nie podoba mi się, a jej tytuł jest na tyle nieczytelny, że w pierwszej chwili nie mogłam go ogarnąć. Znane wszystkim powiedzenie, nie oceniaj książki po okładce, w tym przypadku świetnie pasuje. Dlatego nie skreślajcie tej książki dopóki nie przeczytacie chociaż jednej z ponad stu odpowiedzi w niej zawartych. To lektura na prawdę warta przeczytania.

Całą recenzję, wraz ze zdjęciami znajdziecie na moim blogu http://yllla-cowgowiepiszczy.blogspot.com/2014/09/dlaczego-wielcy-odpowiadaja-na-pytania.html#more
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przewodnik dla każdeg

Ocena:
Autor:
Data:
W tej naszej codzienności nawet nie zastanawiamy się nad niektórymi rzeczami a już na pewno jak dziecku coś tłumaczyć. Książka dobra dla rodzica i dla dziecka to taki sprawdzian.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena