Koszyk 0
Opis:
Christian Dior (1905–1957) – jeden z największych projektantów XX wieku, artysta, wizjoner, a także sprawny menedżer. Swoje wspomnienia zaczyna od momentu podjęcia życiowej decyzji o porzuceniu bezpiecznego stanowiska w znanym domu mody i stworzeniu autorskiej kolekcji. Wątpliwości i lęki, negocjacje z bankierami, szczęśliwe zbiegi okoliczności i mozolne budowanie własnej marki to tylko część jego autobiografii ... Dopełniają ją wspomnienia z czasów dzieciństwa oraz opowieści o rodzinie i przyjaciołach. Dior dostrzega własne słabości, zachowując ciepły dystans do siebie i do otaczającej go rzeczywistości. Zajmująco pisze o swojej pasji, zapraszając czytelnika do świata naznaczonego ciężką pracą, ale też urzekającego pięknem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Christian Dior
  • 2014
  • 216
  • 248
  • 175
  • 978-83-271-5217-6
  • 9788327152176
  • ZBMM0

Recenzje czytelników

Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora

Ocena:
Autor:
Data:
"Dior i ja" jest książką cienką, to tylko 215 stron zapisanych historią wielkiego projektanta. Książka składa się z przedmowy i czterech części. Niemal w każdej z nich autor pisze o swojej pasji, ale w kontekście ciągłego poczucia słabości, podchodząc do siebie i otaczającego go świata z wielkim dystansem. Opisy z jego perspektywy ujmują ciepłem, są miłym zaskoczeniem w porównaniu z wiedzą jaką czerpiemy o świecie mody z telewizji. Książka stanowi kronikę wydarzeń z życia projektanta ... Ponadto została ona napisana w sposób bardzo osobisty i zrozumiały dla przeciętnego widza. Autor niemal ciągle podkreśla, że jest wielka różnica w tym jaki jest, a na jakiego wykreowały go media. W życiu nie uwierzyłbym, że człowiek takiego formatu szukał schronienia w ciszy i zaszywał się w swoim wiejskim domu.

W części pierwszej Dior opisuje powstanie domu mody oraz wielki sukces jego pierwszej kolekcji "New Look". Następstwem tego sukcesu była ogromna popularność, z którą radził sobie różnie. Najgorszym jego przeżyciem była pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie nie mógł się odnaleźć, a w utrzymaniu właściwego wizerunku pomagali mu liczni przyjaciele.

W części drugiej Dior tłumaczy działanie domu mody. Czyli jak wygląda proces projektowania, szycia, prezentacji i sprzedaży kolekcji. Jest to niezwykle ciekawy zestaw informacji, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie nowej kolekcji. Mało kto wie, że kolekcje przygotowuje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a na wysoką cenę składa się pomysł, projekt, wykonanie, prezentacja i właściwy marketing.

W trzeciej części autor przedstawia strukturę swojego domu dzieląc go na departamenty, pracownie, działy. Przedstawia modelki i pracowników, z którymi zdobywał światowe rynki. Opisuje również drogę jaką pokonał jego Dom Mody od biura w małej kamienicy przy Avenue Montaigne 30 do oddziału w Nowym Yorku.

I w końcu w czwartej części opisuje przygodę swojego życia zaczynając od młodych lat. Opisuje tam m.in. wszystkie domy, w których mieszkał. Rodziców, przyjaciół na całe życie i ludzi na których się zawiódł. Szczególnie porywające są opisy życia w trakcie trwania II Wojny Światowej.

Dior szczególnie dokładnie opisuje lata 40 i 50-te ubiegłego stulecia. Co ciekawe, w porównaniu z dzisiejszymi pokazami mody różniłby się one ogromnie i z ważniejszych rzeczy, jakie należy podkreśli to sposób prowadzenia pokazu - w bardziej kameralnym stylu - najczęściej w siedzibie Domów. Zwykle trwał on nawet dwie godziny i obowiązywał kompletny zakaz robienia zdjęć czy szkicowania strojów. A nawet i bez tego kopiowania i podkradania pomysłów się zdarzały.

Nie jest to wszak biografia idealna, ponieważ pisze ją sam zainteresowany, zatem możemy wykluczyć jakikolwiek obiektywizm. Przede wszystkim należałoby zasięgnąć opinii z innych źródeł, aby móc odnaleźć złoty środek. Po drugie autor sam poddaje w wątpliwość własną obiektywność opisując działania konkurencji na polu kopiowania jego prac - w pewnym momencie przyznaje, że takie działania wpływają na rozwój świata mody i pomagają mu ulepszaniu samego siebie, ponieważ widzi wówczas obnażone błędy jego własnych kreacji, które na ślepo powtarzają kopiujący.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena