Koszyk 0
Opis:
Wstrząsająca, autentyczna historia dziewczyny, która walczy z anoreksją. Jako dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym okazała się śmierć bliskiej jej osoby, także chorującej na zaburzenia jedzenia. Aby ostrzec innych, Karolina Otwinowska wyciągnęła na światło dzienne najintymniejsze szczegół ... y swego życia z chorobą i opisała z okrutną dokładnością kodeks wyniszczającej ciało i duszę anoreksji. "Dieta (nie)życia" to nie tylko poruszająca historia młodej dziewczyny, która od wielu lat walczy z chorobą, lecz także bardzo wartościowa publikacja, która może pomóc osobom chorym, ich bliskim oraz terapeutom lepiej zrozumieć bardzo skomplikowaną strukturę zaburzeń odżywiania się.  dr Beata Szurowska. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Karolina Otwinowska, Agnieszka Mazur
  • 2016
  • 2
  • 240
  • 204
  • 135
  • *, 9788310-12977-2
  • 9788310129772
  • ZD43D

Recenzje czytelników

Dieta (nie)życia

Ocena:
Autor:
Data:
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Książkę tę dedykuję mojej Mamie -
która jako pierwsza dała mi ciało.
Dziękuję Towarzyszom, których obecność sprawiła, że nie zdołałam go sobie odebrać"


"Dieta (nie) Życia" to pozycja dla każdego czytelnika. Szczere ( co zdarza się nadzwyczaj rzadko w przypadku osób dotkniętych tą chorobą) wyznanie anorektyczki, która stara się nie szokować i nie straszyć, ale pokazać życie takim, jakie ono rzeczywiście jest.


" ... Choroba stałą się dla nich sposobem na życie, które za bardzo bolało, a anorektyczne mechanizmy pozwalały zapomnieć o problemach, lękach, niespełnionych pragnieniach i potrzebach. Niestety okazało się, że anoreksja to nie sposób na życie, ale na umieranie. O tym zapomnieć nie można".Kap... kap... kap... Pomiędzy kolejnymi kroplami spadającej kroplówki przychodzi chwila na refleksję. Karolina nie jest zadowolona ze swojego życia. Stres, awantury w domu. I tak codziennie! Chłód, pustka, zimno. 39,8 kg. Próba samobójcza. Czy tak powinna się zaczynać opowieść o młodej nastolatce? Zdecydowanie nie. Niestety życie pisze różne scenariusze. Jednym dobre, pełne sukcesów, innym niestety przeciwnie. Karolina nie należy do grona szczęśliwców. Żelazne drzwi oddziału odgradzają ją od codziennego życia, wyrzutów sumienia związanych z jedzeniem i od ciągłego dążenia bycia perfekcyjną. Czyżby w tym tkwiło źródło jej problemu?

Od zawsze chciała być idealna, spełniać oczekiwania rodziców, którzy byliby z niej dumni. Dręczyło ją poczucie winy, a potem postanowienie, że już nigdy nikogo nie zawiedzie, nie rozczaruje. Mało tego, postanawia sobie, że udowodni wszystkim, że JEST NAJLEPSZA. I tak nastąpił początek końca. Czytając tę niezwykłą książkę, poznajemy historię Karoliny-Grubaski walczącej o lepszy start. Nie jest to jednak łatwe. Trudne relacje z rodzicami i rówieśnikami to początek piekła. Niełatwo jest być inną, grubą , niezdarną. To bodziec do samozatracenia. W głowie kołaczą się różne myśli.


"Skoro Karolina- grubaska nie mogła być szczęśliwa, to Karolina -odchudzona poczuje radość świata - uznałam".


Zwycięstwo musi być odkupione ciężką pracą. Cel - pozbyć się kolejnych gramów, kilogramów. Nie będę opisywała Wam kolejnych etapów "staczania się " Karoliny, poznacie je sami. Schemat zazwyczaj jest u wszystkich anorektyków taki sam - znamy go z telewizji, gazet i często ... własnego otoczenia.

Książka Karoliny Otwinowskiej i Agnieszki Mazur oddaje szczere uczucia i emocje towarzyszące ludziom w walce z tą chorobą. Razem z bohaterką pokonujemy tę trudną drogę w powrocie do normalności. Śledzimy jej kolejne odbijanie się od dna, bolesne spojrzenia w lustro. Autorka ma dar opowiadania o rzeczach niezwykle trudnych w zajmujący i obrazujący sposób. Czy Karolina osiągnie swój wymarzony cel? Czy spotkani na jej drodze ludzie i wyciągnięte w jej kierunku życzliwe dłonie pomogą pokonać tą straszną chorobę?

"Dieta(nie) Życia" to książka, którą z pewnością trzeba przeczytać. Warto ją podsunąć swoim dzieciom (także chłopcom, ich też dotyczy ten problem!), uczniom i przyjaciołom. Pokazuje ona jak dziwne i trudne jest ludzkie życie, a opisywana sytuacja może spotkać każdego . Ofiar anoreksji jest bardzo wiele i to coraz bliżej nas. To ujmujący dokument pokazujący wartość ludzkiego życia. Ogromnym jej walorem, nadającym autentyczności i tragizmu sytuacji są zamieszczone zdjęcia. Na uwagę zasługuję także "LISTA POLECANYCH KONTAKTÓW". To wykaz najważniejszych instytucji i osób pomagających w walce z tą chorobą. Nie sposób nie wspomnieć również o wstępie książki napisanym przez dr Beatę Szurowską, pedagoga, adiunkta w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, autorki wielu publikacji poświęconych zaburzeniom odżywiania. To bogate opracowanie poświęcone przyczynom anoreksji, kolejnym etapom choroby i walce z nią pozwala na głębsze zrozumienie i bogatszy odbiór książki. Dzięki zamieszczonym tu również przypisom, możemy poszerzyć wiedzę na temat poruszanego tematu.


"Publikuję tę książkę, by ostrzec Was i Wasze rodziny- nadajmy wartości temu, co naprawdę liczy się w życiu".


Mam nadzieję, że słowa autorki nie pozostaną bez echa.

Izabela Nestioruk
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka warta przeczytania

Ocena:
Autor:
Data:
Anoreksja przez wiele młodych dziewczyn traktowana jest jednocześnie jako najlepsza przyjaciółka i najgorszy wróg. Przyjaciółka, bo to dzięki niej uzyskują „idealną” sylwetkę. Wróg, bo doszczętnie wyniszcza organizm doprowadzając niejednokrotnie do śmierci.

Karolina Otwinowska to młoda dziewczyna, młodsza ode mnie o 4 lata. Przez większość swojego życia zmagała się z tą wyrodną przyjaciółką, jaką jest anoreksja. Choroba ta często nazywana jest jadłowstrętem ... ale nie zawsze zaczyna się od jedzenia. Rodzi się w psychice i w książce możemy zobaczyć, jak duży wpływ na jej rozwój, a także i późniejsze leczenie ma najbliższe otoczenie chorego – zarówno rodzina, jak i znajomi.

Książka Dieta (nie) życia to swego rodzaju pamiętnik i w sumie tak należy ją traktować – jako zapisy odczuć Karoliny, być może jeden z elementów jej terapii, który pozwoli odzyskać wewnętrzny spokój. W czasie czytania dowiadujemy się, co zapoczątkowało chorobę i jak ona ewoluowała (autorka przebyła sześć hospitalizacji). Możemy dostrzec też mechanizmy działania choroby – jak Karolina wyliczała sobie porcje jedzenia, mierzyła, która z truskawek jest najmniejsza i które jajko ma najmniejszą objętość. Dla osoby, która je w miarę normalnie jest to niezrozumiałe. Jednak dla anorektyków jest to codzienność.

Autorka, mimo tak ciężkich przeżyć, bardzo zręcznie je opisuje. Czasami można wyczuć w jej wspomnieniach odrobinę humoru, jednak w większości książki dominuje smutek i nostalgia. W końcu przez anoreksję straciła swoje najlepsze lata życia.

Dużym atutem publikacji jest to, że opatrzona jest we wstęp przygotowany przez doktor Beatę Szurowską, specjalistkę od zaburzeń odżywiania.

Książka jest ciekawa, ale jednocześnie specyficzna. Warto po nią sięgnąć. Według mnie powinny to zrobić przede wszystkim młode dziewczyny, które zastanawiają się, czy przypadkiem nie są za grube i chcą się głodzić, aby wyglądać jak gwiazdy Hollywood. Oczywiście przy anoreksji dochodzą również inne względy, nie tylko chęć bycia szczupłym. Ale przy wycieczeniu organizmu długotrwałymi „dietami cud” nie trudno o bodziec, który wyzwoli czającą się gdzieś w pobliżu anoreksję – długoletnią towarzyszkę życia.

http://czytajac.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena