Koszyk 0
Opis:
Alex Delaware, psycholog dziecięcy, zostaje wezwany do szpitala na konsultacje. Pacjentka, kilkuletnia Cassie, przynajmniej raz w miesiącu trafia w ciężkim stanie na ostry dyżur. Nikt nie potrafi jej zdiagnozować. Prowadząca lekarka podejrzewa zespół Münchausena per procura, który polega na tym, że to opiekunowie wywołują chorobę dzieci. Nie chce jednak rzucać niepopartych dowodami oskarżeń ... bo rodzina Cassie jest bardzo zamożna i wpływowa. Alex postanawia przyjrzeć się sprawie. Ale im dłużej ją bada, tym więcej przerażających faktów odkrywa, a krąg podejrzanych nieustannie się powiększa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jonathan Kellerman
  • 2015
  • 560
  • 200
  • 126
  • 97883276-1689-0
  • 9788327616890
  • ZCXI4

Recenzje czytelników

Kolejna bardzo dobra książka Kellermana

Ocena:
Autor:
Data:
Czasem największą krzywdę robią ci nablijżsi. W "Diabelskim walcu" Jonathan Kellerman łączy świat psychologii z kryminałem. Opisuje historię dziewczynki, której chorobę prawdopodobnie wywołuje ktoś z jej najbliższego otoczenia.

Na początku książki Kellerman wyjaśnia pojecie Zespołu Münchhausena per procura (zastępczego), który polega na tym, że
"rodzice wywołują chorobę u własnych dzieci, prowadząc w ten sposób intelektualną grę z lekarzami, pielęgniarkami ... z całą służbą zdrowia”. Zaznacza, że ta straszna dewiacja dotyczy przede wszystkim matek, ojcowie albo o niczym nie wiedzą, albo
są tak bardzo zdominowani przez żony, że występują w roli biernych świadków albo bezwolnych pomocników.

Alex Delaware przypuszcza, że własnie na to cierpi kilkuletnia Cassie. Trudno jest mu jednak postawić diagnozę wobec tego, że rodzina dziewczynki jest bardzo zamożna i wpływowa. Im dalej bada ten przypadek, tym więcej zatrważających faktów odkrywa. Stara się znaleźć sprawcę choroby dziecka, jednak z każdym dniem krąg podejrzanych się powiększa.

Jonathan Kellerman w każdym ze swoich kryminałów mocno skupia się na psychologii i najmroczniejszych zakątkach ludzkiego umysłu. W "Diabelskim walcu" także bardzo trafnie połączył kwestie choroby z wątkiem bezkarności elit i ich wątpliwych finansowych działań. Pozycja warta posiadania.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zaproszenie do diabelskiego tańca

Ocena:
Autor:
Data:
Zespół Münchhausena per procura to zaburzenie relacji między jednym z rodziców, a dzieckiem. Rodzic wywołuje u swojego dziecka choroby, bądź jej objawy w celu wymuszenia hospitalizacji. Niekiedy bardzo ciężko jest udowodnić winę rodzica, który cierpi na to zaburzenie. Przed takim wyzwaniem został postawiony dr Alex Delaware – psycholog dziecięcy, bohater książki Jonathana Kellerman’a „Diabelski walc” ...
Delaware zostaje poproszony przez swoją przyjaciółkę Stephanie o konsultacje w sprawie półtorarocznej Cassie. Dziewczynka jest stałym gościem w szpitalu, a dolegliwości z którymi się boryka często nie mają ze sobą powiązania. Nie znajdując żadnych konkretnych rozwiązań pani doktor podejrzewa zespół Münchhausena per procura, jednak, aby móc kogoś oskarżać potrzebuje niezbitych dowodów. Zwłaszcza, że mała pacjentka jest wnuczką szefa rady nadzorczej szpitala. Sprawa zatem jest bardzo delikatna.
Dr Delaware korzystając ze swoich umiejętności musi dociec czy któryś z rodziców krzywdzi dziewczynkę. Zatem walca czas zacząć. Delaware początkowo dość niechętnie traktuje całe to śledztwo, jednak po jakimś czasie zatraca się w nim. Szukając rys na idealnym wizerunku rodziców dziewczynki – państwa Jonesów dokopuje się do wielu informacji dotyczących samego szpitala. Zagadki się mnożą, grono podejrzanych się powiększa, a dr Alex zaczyna wątpić nawet w szczere intencje swojej przyjaciółki Stephanie. Diabelski walc nabiera rozpędu, a główny bohater uczy się na błędach i już wie, jak stawiać kroki, żeby nikomu nie nadepnąć na odcisk i nie zwracać na siebie uwagi. Czy uda mu się dokończyć ten taniec?
Jonathan Kellerman stworzył powieść, w której zgrabnie połączył thriller psychologiczny, powieść obyczajową i kryminał. Akcja stopniowo nabiera tempa, dzięki czemu czytelnik zyskuje czas by przyswoić sobie wszystkie informacje wyśledzone przez głównego bohatera. Sama intryga nie okazała się tak przewidywalna, jak przypuszczałam, bo choć zagadkę tajemniczych zachorowań dziewczynki można rozwikłać wcześniej, pozostaje jeszcze wiele znaków zapytania odnośnie sytuacji ekonomicznej placówki oraz pewnych zabójstw. Dodam jeszcze, że „Diabelski walc” jest siódmym tomem cyklu o doktorze Alexie Delaware. Sama na jednym tomie na pewno nie poprzestanę.
Polecam miłośnikom zagadek i thrillerów psychologicznych Tych z cyklu lekkich i przystępnych.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena