Koszyk 0
Opis:
Pozbawione celu życie niedawno rozwiedzionego Claya toczy się pomiędzy ponurym, pustym mieszkaniem a monotonną pracą redaktora w niewielkim bostońskim wydawnictwie. Wszystko ulega zmianie w dniu, kiedy spotyka Luciana, a ten wypowiada z pozoru niewinne zdanie: "Opowiem ci swoją historię, a ty ją spiszesz i opublikujesz". Tajemniczy nieznajomy wkrótce stanie się obsesją redaktora, a mroczna historia o miłości, ambicji i łasce - z czasem okaże się opowieścią o nim samym ... A wówczas tylko jedna rzecz będzie dla niego istotna: poznać jej zakończenie. Opinie "Tak niewiele książek porusza cię do głębi, a równocześnie napełnia nadzieją. Diabeł Toski Lee jest jedną z nich. Musicie ją przeczytać." - Ted Dekker, autor bestselleru "New York Timesa" The Bride Collector i trylogii Circle "Fascynujące spojrzenie na stosunek diabła do własnego upadku i jego wpływu na nas wszystkich. Ta historia jest o TOBIE. Zmieni sposób, w jaki pojmujesz swoje życie." - Austin Boyd, autor cyklu Mars Hill Classified "Oryginalna, porywająca, głęboka, zapadająca w pamięć. Jeśli szukacie powieści, która sprawi, że z niecierpliwością będziecie przewracać strony, a równocześnie zmusi was do myślenia, to pokochacie Diabła." - James Scott Bell, autor bestsellerów Deceived i Try Fear "Nawet czytelnicy, którzy nie wierzą w biblijne elementy tej opowieści, z wielkim trudem zwalczą pokusę zgłębienia tych zmagań intelektów." - Eric Wilson, autor bestsellerów "New York Timesa" Fireproof i Field of Blood "Już nigdy nie przeczytam historii o stworzeniu świata i upadku Lucyfera, nie wspominając scen opisanych w Diable." - Brandilyn Collins, autorka cyklu Kremer Lake "Niezwykle dobrze napisana i subtelnie przekonująca powieść. Diabeł na zawsze zmieni wasz sposób pojmowania idei odkupienia." - Nicole Baart, autorka The Moment Between i finalistka Christy Award "Diabeł to podobno powieść... ale czy jest nią naprawdę? Tosca Lee stworzyła niezwykłe dzieło czystego geniuszu." - Wanda Winters-Gutierrez, autorka The Search for Peace Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Initium
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tosca Lee
 • 2010
 • 1
 • 280
 • 210
 • 147
 • 978-83-6257-7-026
 • 9788362577026
 • Z7494

Recenzje czytelników

Daję Pani Lee kredyt zaufania i czekam na jej kolejną książkę – tym razem dotyczącą biblijnej Ewy, bardzo lubię motyw kobiet biblijnych w literaturze :)

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba każdy z nas – przynajmniej jako dziecko lub młoda osoba – poznał chociaż powierzchownie główne informacje dotyczące stworzenia świata, ludzi, diabła i podstawowe zasady religii katolickiej. Dzięki temu ta książka jest bardzo dobrą pożywką dla myśli i zastanowienia się nad życiem. Niezależnie od „orientacji” religijnej.

Fabuła? Wystarczy tylko napomknąć, że rozwiedziony redaktor Clay pewnego dnia spotyka na swej drodze Diabła. Diabeł prosi o spisanie jego biografii ... którą opowie Clay’owi, a ten – po długich rozterkach (diabeł? ale o co chodzi? schizofrenia?) zgadza się, zresztą nie ma wyboru… Co z tego wynika? O co chodziło Diabłu? Jaki jest cel ich spotkań? Dlaczego Clay?

Diabeł opowiada Clay’owi o miłości do Boga, którą pałał od dnia stworzenia. I o jednym, jedynym błędzie, który popełniło grono aniołów, a który zaowocował wiecznym wygnaniem i odrzuceniem. Ukochane stworzenia Boga odrzucone? Bez wybaczenia? Nie mogą w to uwierzyć. A tu nagle ich oczom krok po kroku ukazuje się ziemia, ciała niebieskie, zwierzęta, Eden, a na końcu Adam. Dziecko Boga ożywione jego tchnieniem. Dziecko, któremu zostaje wybaczona zdrada, grzechy, który – jeżeli tylko wyrazi skruchę – zawsze zostaje ponownie przygarnięty na boskie łono. Niesprawiedliwe??? To już musi osądzić każdy z nas.

Spotkałam się gdzieś z zarzutem, że ta książka jest sucha, nie ma w niej emocji. I ten przykład pięknie ukazuje, jak różnie interpretujemy książki :) Dla mnie buzuje ona od emocji, jest ich pełen zarówno Clay, jak i Diabeł. A nawet i bohaterowie drugoplanowi. I ja także byłam ich pełna w trakcie czytania książki. Szczególnie poruszały mnie uczucia ukazywane przez Diabła właśnie – odrzucenie, strach, nienawiść do ludzi, niezrozumienie decyzji Boga. Przejmujące studium, zbliżające się wręcz do studium odrzucenia dziecka przez rodzica.

I mimo określenia tej opowieści jako literaturę chrześcijańską, to ja pokusiłabym się o określenie jej historią uniwersalną. Pod płaszczykiem opowieści chrześcijańskiej leży opowieść dotycząca każdgo z nas, niezależnie od wyznania czy jego braku – opowieść o miłości, odrzuceniu, nienawiści, życiowych decyzjach, pokusach, relacjach. Bo piekło to tutaj odczucie odrzucenia i braku wybaczenia, nie ma tam kotłów ze smołą i ognia. A grzech dotyczy tego, czy decyzje przez nas podjęte są decyzjami dobrymi, czy krzywdzą innych. Jak traktujemy siebie nawzajem? Czym jest miłość, przebaczenie? Czy jesteśmy w stanie bezwarunkowo przebaczać?

Język jest niezbyt złożony (co przy książce związanej z religią jest dla mnie sporym plusem). Brak tu cudownych opisów, bogatych światów czy niesamowitej fantastyki i akcji. Ale nie o to w tej książce moim zdaniem chodzi. To jest książka dla mózgu i dla duszy, a nie dla oczu. Co do technikaliów, to wydawnictwo ma ode mnie duży plus za okładkę – elegancka, stonowana, a jednocześnie „z pazurem”.

Daję Pani Lee kredyt zaufania i czekam na jej kolejną książkę – tym razem dotyczącą biblijnej Ewy, bardzo lubię motyw kobiet biblijnych w literaturze :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Diabelska biografia.

Ocena:
Autor:
Data:
Jak to jest spotkać diabła? Czy aby wszystkie słowa wypisane w Biblii są prawdą? Dlaczego boimy się piekła - może przez to, że podświadomie wmawiamy sobie, iż to kara za grzechy, wieczne cierpienia? I czy diabeł i szatan to jedna osoba?
Czy chcielibyście nawiązać znajomość z samym diabłem - albo naprawdę niezłym hipnotyzerem czytającym ludzkie myśli? Rozwiedziony od roku Clay prowadzi monotonne, pozbawione atrakcji życie. Stracił wiarę w sens swojego istnienia ... od kiedy jego żona go zdradziła. Pracuje jako redaktor w małym wydawnictwie - sam napisał dwie książki, niestety obie zakończyły się porażką. Cała jego ponura egzystencja przewraca się do góry nogami, kiedy bohater spotyka na swej drodze prawdziwego diabła. Żąda, aby Clay spisał i opublikował opowiedzianą przed niego historię. Jak to się skończy?
Miałam problem z zakwalifikowaniem tej powieści - nie wiedziałam, czy raczej jako horror czy fantasy. Padło na to drugie, ponieważ uznałam, że opowieść ta jest bliższa tworowi wyobraźni niż grozie. Mimo że świat wykreowany przez Toscę Lee może być autentyczny, to jednak znaczący element (albo postać, jak wolicie) w całej układance zdaje się być nierealnym - mianowicie diabeł. Kto bowiem spotka takowego na ulicy, w barze czy księgarni?
Autorka porusza temat Biblii i początków człowieczeństwa, czyni to przez postać tytułowego Diabła. Ów postać wprowadza nas w świat aniołów, Boga, zapoznaje z licznymi opowieściami. Stwarza bardzo intrygujące postacie - choćby właśnie Diabeł, osoba (o ile można tak nazwać "nieczłowieka") wcielająca się za każdym razem w inne ciało, dlatego początkowo bohaterowi mającemu wysłuchać i spisać jego historię trudno jest zorientować się, że to właśnie On. Później jednak, targany skrajnymi uczuciami, bliżej go poznaje i problem z rozpoznawaniem Diabła, zwanego Lucianem, częściowo znika. Lucian słyszy i widzi ludzkie myśli, czasem również przewiduje wydarzenia, nie nazywa się jednak wszystkowiedzącym. Cenną, istotną rzeczą jest dla Niego jest czas - Clay nie mógł pojąć, dlaczego tamten przywiązuje do tego tak wielką wagę, na przykład słysząc : "Mamy bardzo mało czasu" czy zauważając iście ludzkie odruchy spoglądania na zegarek.
"Diabeł. Autobiografia" to niewątpliwie książka warta przeczytania - nie tylko porusza temat chrześcijaństwa, lecz również mówi o życiu bohatera, Clay'a. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Mnie zaintrygował nie tylko mroczny tytuł, ale i równie mroczna okładka w piekielnych barwach. Samo słowo DIABEŁ jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Nieustannie zadawane pytanie - czy opowieść Diabła jest prawdziwa, przyznam, że dotychczas mnie "prześladuje".
Zaciekawiła mnie inna książka autorki, a właściwie jej fragment - "Havah. Historia Ewy", zamieszczony wspaniałomyślnie na końcu powieści. Warto również napomknąć o dotyczących jej ciekawostkach, które także znajdziemy. Reasumując możliwie krótko : polecam !
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena