Koszyk 0
Opis:
Diabeł. O formach, historii i kolejach losu Szatana, a także o jego powszechnej a złowrogiej obecności wśród wszystkich ludów, od czasów starożytnych aż po teraźniejszość - to jedno z najgłośniejszych dzieł poświęconych obecności diabła w kulturze i dziejach ludzkości. Wygląda na to, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat diabeł wydostał się z zamknięcia, w jakim trzymała go teologia zajmująca się demonami, i opuścił labirynt archaicznych roztrząsań doktrynalnych ... aby niepokojąco zadomowić się w naszej codzienności. Tym sposobem doszło poniekąd do niespodziewanego wtargnięcia w mass media pierwiastka tajemnego i irracjonalnego, wyobrażeń całkowicie sprzecznych z mentalnością logiczną i naukową. W sytuacji płynnej, ciągle się zmieniającej, której nauki humanistyczne nie potrafią jeszcze uchwycić i jasno określić, nadal istotne pozostaje pytanie, czy obecna inwazja diabelska to tylko epizod spowodowany naszą sytuacją historyczną, czy też mamy tu do czynienia z powtarzaniem się mitycznej fantasmagorii należącej do każdej epoki i każdej kultury (...) Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alfonso M. Nola
  • 2013
  • 412
  • 205
  • 145
  • 978-83-242-2302-2
  • 9788324223022
  • ZB0TZ

Recenzje czytelników

O różnych obliczach zła

Ocena:
Autor:
Data:
Niniejszy tom to pierwsza, uniwersalna opowieść o demonicznej sile, jej historii, naturze i atakach na duszę człowieka. Ostatnio diabeł jest znowu w modzie. Jego podobizna pojawia się w mediach, a czary, satanizm są ciągle praktykowane. Jednak ta książka odkrywa więcej. Ukazuje obecność zła, terroru, tajnych obaw, agresji w różnych kulturach, poczynając od dualizmu starożytnego Iranu, poprzez Majów do Azteków ... Kreśli duchowość na pustyni po czym przenosi nas do tajnych spraw europejskich klasztorów. Ukazuje władcę czasu ludzkiego, legendy z nim związane, przemoc, prześladowanie, zło przyrody i historii. Ale diabeł to nie tylko złudzenie, archaiczny stwór z mitologicznych światów. On nadal jest bardzo niebezpieczny.

Nieżyjący już antropolog przedstawił tu swoje badania nad rytuałami i przesądami. Studiował mity, obrzędy, magię w kontekście historycznym i kulturalnym. Nola zawsze czujny wobec wszelkich form okultyzmu i nadużycia popularnej łatwowierności i przesądów z podejściem nacechowanym wyraźnie etyką i psychologią opublikował tą książkę mającą na celu uwypuklenie form ideologicznych nadużyć, czasami tak poważnych jak przemoc.

Przedmiotem tej książki jest postać diabła, w różnych formach, w swojej historii w kulturach na całym świecie od starożytności do współczesności. Oczywiście nie we wszystkich wierzeniach diabeł miał rogi i ogon. Jednak wszędzie odczuwano w stosunku do niego bojaźń. W systemie zdominowanym przez racjonalność w którym żyjemy, diabeł ma bardzo szczególną rolę - dąży do odzyskania dusz części z nas, tych najbardziej "uwolnionych".

Nola przedstawia tu diabła jako projekcję zła, która reaguje na uniwersalne mechanizmy społeczno-psychologiczne, których chrześcijaństwo jest jedynie historyczną fenomenologią. Następnie ukazuje szatana jako twór zagrażający naszemu bytowi, zaprzeczający rzeczywistości, który nadal wyzwala ciągłe poszukiwania motywów zła, których zaprzestanie nastąpi tylko w przypadku identyfikacji pochodzenia demonologicznego wszechświata.

Niestety diabeł służy nie tylko do usprawiedliwienia niepokoju, tragedii - uosabia się go również z prześladowaniami etnicznymi, ostracyzmem, uprzedzeniami i przemocą. Zjawisko demonizowania jest nadal obecne. Widać to jasno w rozdziale "Diabeł w naszej epoce".

Książkę czyta się jak powieść grozy, która opisuje historię szatana, jego uniwersalne zło, ciągłą obecność wśród wszystkich narodów od starożytności do naszych czasów. To rodzaj podróży, w której autor przedstawia wiele źródeł używając prostego i atrakcyjnego języka pomimo naukowego charakteru pracy. Publikację wzbogacają liczne czarno-białe fotografie starych rycin i sztychów. Bogata bibliografia ułatwia dotarcie do źródeł, dzięki którym można poszerzyć wiedzę. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena