Koszyk 0
Opis:
Zbiór opowiadań nie tylko kryminalnych. Detektywi ratują uczucie lub zapobiegają zbrodni w imię miłości. Przekonać zaborczą matkę do narzeczonej syna - niemożliwe. Tylko Parker Pyne zna skuteczny sposób! Przyznać się do winy, by chronić ukochaną osobę to dowód miłości, ale i... zbrodni? Na stole żółte irysy, ulubione kwiaty zmarłej żony Bartona Russella, przy stole jej przyjaciele, a Herkules Poirot podczas kolacji musi wskazać zabójcę. Kolorowy serwis "Arlekin" jako narzędzie zbrodni ... a dziedziczny daltonizm pomaga zdemaskować mordercę. Opowiadania dla zakochanych w zagadkach i detektywach! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agatha Christie
  • 2013
  • 0
  • 208
  • 195
  • 125
  • 9788324592890
  • 9788324592890
  • ZAY52

Recenzje czytelników

Tak się pisze opowiadania!

Ocena:
Autor:
Data:
"Detektywi w służbie miłości" to zbiór 8 opowiadań kryminalnych i detektywistycznych. Jednak głównym ich motywem nie zawsze jest zbrodnia. Natomiast wspólny mianownik stanowi... miłość. Detektywi ratują zapobiegają zbrodni w imię miłości albo ratują uczucia.

Na kartach książki pojawiają się dobrze znani miłośnikom Agathy Christie: Parker Pyne ("lekarz dusz", zamieszczający w gazetach ogłoszenia dotyczące swoich usług) ... Hercules Poirot (ekscentryczny Belg z sumiastym wąsem i jajowatą głową, zwolennik wytężania "małych szarych komórek") oraz Harley Quin ("opiekun zakochanych" i "adwokat umarłych").

Wszystkie opowiadania bardzo mi się podobały, dzięki nim odkryłam moją ulubioną pisarkę kryminałów na nowo. Moim ulubionym opowiadaniem okazał się "Drugi gong", w którym swoimi niezwykłymi umiejętnościami dedukcyjnymi wykazał się Hercules Poirot. Jak zawsze udało mu się udowodnić swoje racje. Świetne było także tytułowe opowiadanie, w którym prym wiódł Harley Quin. Nie trzeba chyba dodawać, że poznał prawdę tajemniczego morderstwa, do którego przyznały się aż dwie osoby. Na uwagę zasługuje także "Gwiazda Zaranna", choć nie ma w niej zbrodni, nadrabia zagadką zniknięcia drogocennego kamienia. W tym przypadku swoje szare komórki musiał ćwiczyć Parker Pyne.

W trakcie czytania kolejnych opowiadań z tego zbioru powtarzałam sobie: Jak to, już się skończyło? A mnie znowu nie udało się rozwikłać zagadki! Trzeba przyznać, że Christie potrafiła wodzić za nos. I chyba nigdy nie uda mi się jej rozgryźć, choćbym przeczytała całą jej twórczość kilka razy. Ale chyba o to chodzi w dobrym kryminale.

Muszę przyznać, że to moja pierwsza styczność z opowiadaniami Agathy Christie. Dotychczas czytałam pasjami jedynie jej powieści (robiące duże wrażenie "I nie było już nikogo", pełna niespodziewanych zwrotów akcji "Wielka Czwórka" czy zaskakujący "Samotny Dom"). Dlaczego? Po prostu nie jestem zwolenniczką opowiadań. Jak dla mnie formy te są za krótkie. Jeszcze akcja nie zdąży się na dobre rozwinąć, a już się kończy. Wyjątek stanowią opowiadania Arthura Conana Doyle'a, którego tak uwielbiam, że przeczytałam prawie całą jego twórczość.

Po zapoznaniu się z książką "Detektywi w służbie miłości" stwierdziłam, że muszę zrobić następny wyjątek. Przekonałam się po raz kolejny, że nie bez przyczyny Agatha Christie nazywana jest Królową Kryminału. Jej niezwykłego stylu, opartego na powolnym budowaniu napięcia, nagłych zwrotach akcji i zaskakującym zakończeniu oraz niepowtarzalnego klimatu powieści, nie sposób podrobić. Co więcej, pisarka ta znała się na truciznach jak mało kto, gdyż w czasie pierwszej wojny światowej pracowała w aptece. Nic więc dziwnego, że jej bohaterowie często używali cyjanku - przypominającego słodki zapach migdałów oraz bezbarwnego i bezwonnego arszeniku.

Moim zdaniem Christie udowodniła, że to wszystko można zawrzeć w tak krótkiej formie, jaką jest opowiadanie. Myślę, że płynie z nich podwójna korzyść, gdyż to doskonała okazja, by wybrać sobie ulubionych bohaterów. I potem szukać powieści z nimi w roli głównej. Dlatego polecam tę książkę miłośnikom kryminałów w stylu retro, fanom Agathy Christie, a także osobom, które chciałyby dopiero poznać jej twórczość. Ja na pewno sięgnę po kolejne zbiory opowiadań tej pisarki.

http://literaturomania.blogspot.com/2013/05/detektywi-w-suzbie-miosci-czyli-tak-sie.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"DETEKTYWI W SŁUŻBIE MIŁOŚCI" AGATHA CHRISTIE

Ocena:
Data:
Po jednej książce tej autorki naszedł mnie apetyt na kolejną. Oczekiwania były dość duże, co w ostateczności spowodowało, że mój apetyt nie został zaspokojony. Z ośmiu opowiadań, które znajdziemy w książce do gustu przypadło mi niewiele. "Najukochańszy pies" - rozczarowanie, gdyż nie ma tu w ogóle wątku kryminalnego. Pierwsze opowiadanie "Kłopoty w Pollensa Bay" potrafi ubawić. Wprowadza w lekki klimat, ale niestety nie ma tu elementu zaskoczenia ... Najciekawszym opowiadaniem jest "Drugi gong". Pojawia się w nim znany Hercules Poirot, który błyskotliwie rozwiązuje zagadkę. W tym opowiadaniu wyczuwa się dobry klimat książek Christie - nutka tajemniczości, krąg podejrzanych no i motyw. Zastanawiałem się, czy uda mi się rozwikłać sprawę przed tym sprytnym, małym Belgiem. Myślałem nad alibi, charakterami postaci z nutką adrenaliny. W tytułowym opowiadaniu również znajdziemy zbrodnię i oczywiście trzeba ją wyjaśnić. Jest tu znowu kilku podejrzanych, ale... dwoje z nich przyznaje się do morderstwa. Ciekawa sytuacja. Dwa dobre opowiadania na osiem... to mało. Książka nie jest rewelacyjna. Może to moje oczekiwania popsuły klimat? A może wszystkiemu winna jest objętość? Choć z reguły książki królowej kryminału nie są obszerne. Wszystko jednak nadrabia styl autorki, który nie nuży czytelnika, czyta się szybko i przyjemnie. Szkoda tylko, że brakuje tego dreszczyku, który potrafi zaserwować autorka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena