Koszyk 0
Opis:
Śmierć w śnieżnym Toronto. Detektyw Murdoch rozpoczyna śledztwo. Zimą 1895 roku na opuszczonej uliczce znaleziono zamarznięte ciało młodej służącej. Detektyw William Murdoch odkrywa wkrótce, że wiele osób znających dziewczynę ma coś do ukrycia. Ostatnia noc jej życia to pierwsza z serii siedmiu książek o kanadyjskim detektywie, ukazujących wiernie realia Toronto z końca XIX wieku ... Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów. Maureen Jennings - pisarka, psycholożka i terapeutka. Urodziła się w Birmingham, ale od dłuższego czasu mieszka i pracuje w Kanadzie. Od 1997 roku publikuje powieści o detektywie Murdochu, które zyskały międzynarodową sławę, są tłumaczone na wiele języków i ekranizowane. Opublikowała również kryminalną serię o Christine Morris oraz wiele innych książek, w tym również niebeletrystycznych. Jej pasją jest oprowadzanie miłośników Murdocha po Toronto w strojach z epoki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maureen Jennings
  • 2010
  • 1
  • 308
  • 195
  • 125
  • 978-83-6246-5-071
  • 9788362465071
  • ZA0A9

Recenzje czytelników

Polecam, a ja czekam na kolejne części.

Ocena:
Autor:
Data:
„Ostatnia noc jej życia” to pierwsza książka z cyklu o detektywie Murdochu. Autorka, Maureen Jennings zabiera nas w podróż do zimnego Toronto z końca XIX wieku. Po ostatnich czytanych przeze mnie kryminałach czas na jakąś odmianę.

W zimny niedzielny poranek konstabl odnajduje przypadkiem zamarznięte ciało młodej dziewczyny. Sprawa natychmiast zostaje przekazana detektywowi Williamowi Murdochowi, który rozpoczyna śledztwo. Po wyjaśnieniu tożsamości dziewczyny ... detektyw próbuje rozwiązać zagadkę. Okazuje się jednak, że każda z kolejnych przesłuchiwanych osób ma coś do ukrycia. Właściwie każdy może być podejrzanym. W rozwiązywaniu sprawy oczywiście nic nie będzie szło łatwo, a zimno będzie jeszcze nie raz doskwierać kręcącemu się po mieście Murdochowi.

W czasie przesłuchań autorka ukazuje barwność kanadyjskiego towarzystwa z końca XIX wieku. Mamy lekarza, detektywa, służące, prostytutki, bywalców klubów dla wyższych sfer, oszukane damy, kochanki, chłopca stajennego oraz wiele innych osób, które rzeczywiście w tych czasach istniały. Bardzo ciekawie są też przedstawione realia życia i sposoby postępowania tych osób. Miejsce wydarzeń dodaje powieści tajemnicy i klimatu dawnego miasta. Tam nic nie jest oczywiste, a kłamstwa i zbrodnie ukrywane są pod pozorem konwenansów. Trzeba głęboko szukać, by wydobyć prawdę. Na szczęście główny bohater, William Murdoch ma intuicję i wyczucie, które pomaga mu w jego nie zawsze łatwej pracy. Dodatkowo brak rodziny wpływa, na to że może sprawie poświęcać więcej czasu niż inni policjanci.

Do treści książki bardzo dobrze jest też dobrana okładka, która wprowadza czytelnika w klimat powieści. Kolor sepii i postacie z tamtej epoki jednoznacznie kojarzą się z treścią.

Książka przede wszystkim dla wielbicieli kryminałów. Choć myślę, że czytelnicy innych gatunków także chętnie by ją przeczytali. Czyta się szybko, historia wciąga i przenosi czytelnika w inny świat. Właściwie ciężko się oderwać, dopóki nie wiadomo kim jest morderca.

Polecam, a ja czekam na kolejne części.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Uwaga! Nadchodzi kanadyjski tandem Jennings-Murdoch!

Ocena:
Autor:
Data:
Czego oczekuję od kryminału? Nie muszę widzieć ani słyszeć ostatniego tchnienia ofiary. Nie potrzebuję zagłębiać się w najbardziej drastyczne i najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Chcę natomiast do samego końca nie być pewna, kto zabił, chcę podejrzewać każdą z postaci i, w miarę rozwoju akcji, szukać poszlak wraz z detektywem. Chcę uczestniczyć w szaleńczym pościgu za zabójcą. Tak, moja romantyczna dusza łaknie kryminału klasycznego, gdzie największą siłą detektywa jest jego umysł ...

Kanada na przełomie XIX i XX wieku kojarzy mi się z Anią i Emilką. Z romantyzmem, uniesieniami i nostalgią. Z gruźlicą, biedą i herbatą. Z surowymi zasadami moralnymi, podziałami klasowymi i niesprawiedliwością społeczną.

Wydawałoby się, że Christie-Poirot to niepowtarzalny duet autorka-detektyw a Ania Shirley to wzorcowa mieszkanka Kanady. Uwaga! Nadchodzi kanadyjski tandem Jennings-Murdoch!

Na jednej z bocznych uliczek, tuż obok domu dwóch kobiet lekkich obyczajów, zostają znalezione nagie zwłoki kobiety lat około 15. Okazuje się, że Therese Laporte była służącą w domu bogaczy i w dodatku spodziewała się dziecka, co może nieco skomplikować śledztwo detektywa Williama Murdocha. Will prowadzi dochodzenie bardzo skrupulatnie, ale również rozważnie. Wie, że każda z osób, które znały tę dziewczynę skrywa jakiś sekret. Czy ojciec dziecka jest jednocześnie oprawcą Therese? Czy Murdochowi uda się odnaleźć mordercę, zanim ten znów uderzy?

Świetnie napisany kryminał, jednak mnie najbardziej zaimponował warsztat Maureen Jennings. Postacie są wiarygodne psychologicznie, każda z nich ma własną historię, którą autorka umiejętnie wplata w fabułę i dzięki temu tworzy bardzo plastyczny obraz dawno minionej epoki. Murdoch jest wyznania rzymskokatolickiego, co również zostało wykorzystane przez Jennings. Uśmiech na mojej twarzy wywołuje dbałość o szczegóły: wiem, jakiej fajki i marki tytoniu używa główny bohater, potrafię wyobrazić sobie jego płaszcz z foczej skóry, i pracę, jaką włożyła jego gospodyni w oczyszczenie go z plam. Podłoga u rzeźnika wysypana jest trocinami, a drzwi w gabinecie Murdocha zastępuje słomiana mata. Coś niesamowitego, jak na książkę z tak wartką akcją! A już największy plus za to, iż do samego końca nie wiedziałam, kto zabił. Gdy tylko nabierałam podejrzeń, pojawiał się nowy trop i znów każda z osób znających Therese stawała się podejrzanym.

Chcecie przeczytać świetny, zaskakujący kryminał? „Ostatnia noc jej życia” jest dokładnie tym, czego szukacie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena