Koszyk 0
Opis:
Kontynuacja powieści Tryb warunkowy Zosia Knyszewska wkracza w dorosłość, a w Polsce trwa prawdziwa rewolucja przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tragiczna śmierć ukochanego Marcina, rozczarowanie codziennością, próby ponownego ustabilizowania życia potęgują jeszcze traumę. Zarazem też przyspieszają decyzję o wyjeździe Zosi do Anglii. Zanim jednak spakuje walizki, spotka Witka, faceta ... który może wyprowadzić ją z marazmu i przygnębienia. Jednak decyzja o wyjeździe jest nieodwołalna. Czy Zosia i Witek jeszcze się spotkają, czy tak niespokojny czas jest dobry na miłość? Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące jej książki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze oraz Tryb warunkowy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Hanna Cygler
 • 2012
 • 2
 • 312
 • 197
 • 128
 • 978-83-7510-919-1
 • 9788375109191
 • ZANAT

Recenzje czytelników

Deklinacja męska/żeńska

Ocena:
Autor:
Data:
Niedawno czytałam I tom opowieści o Zosi Knyszewskiej , "Tryb warunkowy" (recenzja tutaj) - bardzo mi się podobała - tym chętniej sięgnęłam po kolejny tom. Książki są wznowieniami, ale na uwagę zasługuje piękne wydanie.
Brawa dla grafika za przyciągające wzrok i bardzo spójne okładki - aż przyjemnie się na nie patrzy, jak stoją na półce. Wiem, że najważniejsze w książkach jest to, co znajdujemy wewnątrz, ale ja lubię takie dopieszczone, pięknie wydane książki ... Lubię podczas czytania zerkać na okładkę - jestem wzrokowcem, lepiej je zapamiętuję i potem kojarzę.
Ale przejdźmy do meritum.

Na ostatnich stronach "Trybu warunkowego" zostawiliśmy Zosię na cmentarzu, po ceremonii pogrzebu jej narzeczonego, Marcina. Teraz spotykamy się w tym samym miejscu - Witek Halman zabiera Zosię z cmentarza i odwozi do domu. Jego uczucia do niej są niezmiennie, obiecuje cierpliwie czekać, aż kobieta pozbiera się i zechce z nim spotykać. Dają sobie pół roku przerwy - ustalony termin spotkania - marzec kolejnego roku.

Zosia wyjeżdża do Anglii i tam mocno angażuje się w pracę. Pomaga przy powstawaniu nowego hotelu, poznaje tam Matiję. Ich przyjaźń zamienia się w związek, ale Zosia nadal myśli o Witku, jednak nie ma z nim kontaktu. W Polsce w tym czasie dochodzi do rozruchów, to czasy Solidarności, a Witek zostaje zatrzymany w areszcie za działalność wywrotową. I znowu los ich rozdziela....
Po jakimś czasie Zosia wraca do kraju, a Witek wychodzi z więzienia. Trochę czasu mija nim ich ścieżki znów się skrzyżują - jedno wiedzą na pewno, chcą być razem. Zosia jest szczęśliwa, ale nie czuje się gotowa do małżeństwa. Witek w pewnym momencie traci cierpliwość i ... kontrolę nad sobą. To straszne przeżycie najpierw ich podzieli, a potem połączy, jeszcze mocniej.
Jak poukłada się ich dalsze życie? Czy Zosia zostanie panią Halman?

"Deklinacja męska/ żeńska" to świetnie napisana kontynuacja powieści "Tryb warunkowy". Doskonała powieść obyczajowa, która porusza czytelnika i zapada w pamięć. A zakończenie wzbudza mnóstwo emocji. Przeczytałam ją w mgnieniu oka - nie mogłam się oderwać od perypetii naszych bohaterów. Hanna Cygler napisała ciepłą i wzruszającą historię, ale nie mdłą czy melodramatyczną - ciekawą i wciągającą.
W realiach Polski lat osiemdziesiątych, Autorka stworzyła wiarygodną i barwną opowieść. Czyta się ją jeszcze lepiej niż pierwszy tom, znamy już bohaterów, lubimy ich i kibicujemy, aby w końcu się im udało.
Opowieść jest pełna uczuć i emocji, bardzo żywa, plastyczna - czyta się ją z przyjemnością. Lubię język i formę stosowaną przez panią Hannę - świetnie się czyta i nie sposób się nudzić.
Polecam serdecznie tę książkę - na pewno dostarczy wzruszeń !

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2012/08/deklinacja-meskazenska-hanna-cygler.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Deklinacja męska/żeńska

Ocena:
Data:
Czym jest miłość? Czy dane nam będzie kiedyś zgłębić jej tajemnice? Czasem do pełni szczęścia wiodą kręte ścieżki. Łatwo się na nich zagubić i rozminąć. Czy tak naprawdę znamy tych, których kochamy? Zosia Knyszewska, którą pamiętamy z „Trybu warunkowego” Hanny Cygler, przez lata była uwikłana w miłość do swojego wyobrażenia o Marcinie. Tak. Tylko do wyobrażenia, bowiem prawda o nim okazała się zupełnie inna. Prawda to również pojęcie względne. Za fakt często przyjmujemy to ... w co usilnie chcemy wierzyć. Zosia pod tym względem nie była oryginalna.

W „Deklinacji męskiej/żeńskiej” naszą bohaterkę zastajemy załamaną, zrozpaczoną i całkowicie odartą ze złudzeń. Po tym, co przeżyła z Marcinem, nie jest w stanie z nikim się związać. I choć wszystko w niej krzyczy, że to czuje do Witka nie jest tylko pożądaniem, prosi go o czas na uporanie się z własnymi uczuciami. Jak to jednak często bywa, z przyczyn od nich niezależnych, nie mogą spotkać się w wyznaczonym czasie. Zosia wyjeżdża do Anglii i rzuca się w wir pracy. O Witku nie jest jednak w stanie zapomnieć. Kiedy los ich w końcu łączy, wydaje się, że ich miłość jest idealna i nic nie jest w stanie ich rozdzielić. Czy tak silne uczucie oprze się przeciwnościom losu?

„Deklinacja męska/żeńska” to druga część perypetii Zosi Knyszewskiej. Powieść jest na wskroś autentyczna. Fabuła jest mocno osadzona w realiach końca lat 80-tych i początku lat 90-tych. Życie naszych bohaterów toczy się na tle przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Obserwujemy wielkie nadzieje związane z obradami Okrągłego Stołu i pierwsze rozczarowanie Polaków po objęciu władzy przez „Solidarność”. Przyglądamy się także raczkującemu kapitalizmowi, który w szybkim tempie rozwija się w naszym kraju, budząc nie zawsze zdrowe reakcje rodaków. Walka o władzę i chęć szybkiego dorobienia się sprawia, że coraz częściej wdrażana jest zasada „po trupach do celu”. Rozpisałam się troszkę o politycznym wątku, który pojawia się w powieści, ale stanowi on jedynie historyczne tło do historii Zosi, Witka i ich przyjaciół. Stanowi swoistą klamrę spinającą całość i sprawia, że fabuła wydaje się być bardziej autentyczna.

Powieść świetnie się czyta. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest jeszcze lepsza niż część pierwsza. Tym razem wydarzenia poznajemy z perspektywy Zosi i Witka. Dzięki temu łatwiej zrozumieć łączące ich relacje. Łatwiej też dostrzec różne nieporozumienia między nimi, których nie byłoby, gdyby ze sobą szczerze porozmawiali. Na kartach książki czytelnik znajdzie miłość, zazdrość, wielki ból i ogromne szczęście, rozczarowania i nadzieje, czyli … samo życie. Postaci pojawiające się w książce to ludzie z krwi i kości, ani dobrzy ani źli. Po prostu tacy, jak wszyscy. Ze swoimi wadami i zaletami idą przez życie, popełniając błędy i nie dostrzegając prawdy, która dla nas – czytelników jest oczywista.
Gorąco polecam

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena