Koszyk 0
Opis:
Chip i Dan Heathowie, autorzy bestsellerów Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić oraz Made to Stick, podejmują jeden z najważniejszych tematów przewijających się zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym: jak podejmować lepsze decyzje. Badania psychologiczne dowodzą, że na proces podejmowania decyzji wpływają liczne uprzedzenia i kwestie irracjonalne. Jesteśmy zbyt pewni siebie. Szukamy informacji, któ ... re potwierdzają nasze z góry założone tezy, i lekceważymy fakty, które stoją z nimi w sprzeczności. Ulegamy chwilowym emocjom. Bracia Heath proponują czteroetapowy proces, który pomoże nam pokonać problemy związane z podejmowaniem decyzji. Napisana żywym i łatwym w odbiorze językiem, książka zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż przez pouczające sytuacje, od sztuczek stosowanych przez gwiazdy rocka, poprzez przykłady katastrofalnych w skutkach przejęć w świecie biznesu, aż po rozwiązania trudnych problemów, jakim musimy stawić czoła w życiu prywatnym. Po drodze poznajemy odpowiedzi na bardzo istotne pytania typu: Jak przerwać ten krąg ciągłego zastanawiania się nad decyzją i w końcu ją podjąć? Jak podejmować decyzje zespołowe, unikając przy tym wewnętrznych tarć i gierek politycznych? Jak zyskać pewność, że nie przeoczymy żadnej dobrej okazji do zmiany dotychczasowego kursu działania? Decyduj! to najważniejsza i najlepsza z dotychczasowych książek braci Heath, gdyż zawiera zarówno świeże strategie, jak i praktyczne narzędzia pozwalające nam lepiej podejmować decyzje. Pamiętajmy, że właściwa decyzja, podjęta w odpowiedniej chwili, naprawdę może zmienić wszystko. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Chip Heath, Dan Heath
  • 2016
  • 316
  • 233
  • 158
  • *, 978837746-496-0
  • 9788377464960
  • ZD6PO

Recenzje czytelników

Jak zyskać pewność, że podjęliśmy najlepszą decyzję?

Ocena:
Autor:
Data:
„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych.” – pisał Ernest Hemingway i prawdziwości tych słów nie można zaprzeczyć. Dlatego też staramy się dokonywać takich wyborów, które by ograniczały ryzyko skręcenia w niewłaściwą drogę, które są dla nas najlepsze. No właśnie, ale jak zyskać pewność, że podjęta decyzja jest optymalną, że zaprowadzi nas do celu, że nie będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami ... Każdy z nas ma swój sposób wspomagający proces podejmowania decyzji – tworzymy listy, wytaczamy argumenty za i przeciw, rzucamy monetą, ufamy intuicji, ale wciąż zdajemy sobie sprawę, że te metody zawodzą. Dlaczego? Jak wyeliminować czynnik niepewności i zniekształcenia postrzegania, które nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na problem?
Na te pytania odpowiedź znajdziemy w fenomenalnej książce „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MT Biznes książka autorstwa Chipa Heatha i Dana Heatha to pozycja, która otwiera nam oczy na najczęściej popełniane przez nas błędy związane z podejmowaniem decyzji oraz podpowiada, jak się ich ustrzec. Ten zbiór strategii i narzędzi służących dokonywaniu właściwych wyborów powinien znaleźć się nie tylko w biblioteczce każdego biznesmena, ale każdego człowieka dbającego o własny rozwój, przekonanego, że to my jesteśmy kreatorami swojego życia.
Autorzy, sięgając po liczne badania psychologiczne dowodzą, że zbyt wielką wagę przywiązujemy do dostępnych informacji, a co za tym idzie – zbyt szybko podejmujemy decyzje. Takie postępowanie jest obarczone dużym ryzykiem błędu bowiem zapominamy o tych danych, do których dostępu nie mamy. Tę zgubną tendencję jeden z badaczy określił mianem „efektu reflektora” i jest ono jednym z przeszkód stojących na drodze obiektywnej oceny szans i zagrożeń związanych z dokonaniem określonego wyboru.
Autorzy identyfikują czterech wrogów, utrudniających podjęcie decyzji, a każdy z nich czai się na kolejnych etapach procesu decyzyjnego – mowa tu o wąskim kadrowaniu, występującym w obliczu konieczności dokonania wyboru, a także o efekcie potwierdzenia, czyli poszukiwaniu informacji na poparcie naszych poglądów, z którym to niebezpieczeństwem mamy do czynienia w fazie analizy poszczególnych opcji. Kolejni przeciwnicy, to: bieżące emocje, które skłaniają nas do podjęcia niewłaściwej decyzji na etapie wyboru jednej z opcji oraz nadmierna pewność siebie, czyli zbyt duża wiara we własne przewidywania, co sprawia, że z podjętymi decyzjami musimy żyć. Aby unicestwić tych wrogów, a przynajmniej osłabić ich destrukcyjny wpływ, autorzy zalecają sięgnąć po model WRAP. Jego istota polega na tym, by zamiast podejmować decyzje na podstawie tego, co w sposób naturalny zwraca nasza uwagę (na przykład pod wpływem emocji), świadomie skoncentrować się na wybranych, strategicznych kwestiach, które dotąd były ukryte przed naszym wzrokiem.
O tym, jak pracować z modelem WRAP, jak unikać tzw. „fałszywych opcji”, czyli takich, które istnieją tylko po to, by „rzeczywiste” możliwości wydawały się lepsze, jak w ogóle szukać dostępnych opcji, dowiadujemy się w kolejnych rozdziałach książki. Tym sposobem poszukiwać będziemy osób, które już rozwiązały nasz problem, nauczymy się tworzyć playlistę, skonfrontujemy również swoje założenia z rzeczywistością i przekonamy się, że aby zebrać wartościowe dane, musimy zacząć zadawać kłopotliwe pytania. Dowiemy się również czym jest testowanie pomysłów i dlaczego pozwala nam ograniczać porażki (po co przewidywać coś, co możemy wiedzieć?) oraz nauczymy się pokonywać chwilowe emocje. Autorzy udowodnia również, że dzięki wskazaniu swoich zasadniczych priorytetów, rozwiązywanie bieżących problemów i podejmowanie decyzji stanie się dużo łatwiejsze.
Wszystkie te informacje nie tylko zwracają naszą uwagę na błędy, jakie popełniamy w procesie podejmowania decyzji. Autorzy bowiem dostarczają konkretnych wskazówek, w jakich sposób tych błędów się ustrzec, oddając w nasze ręce model WRAP i korzyści płynące z jego zastosowania. To sprawia, że książka „Decyduj!” jest pozycją, której lektura znacząco może podnieść jakość naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Oczywiście samo zapoznanie się z narzędziami dostarczanymi przez Chipa i Dana Heathów niewiele w naszym życiu zmieni, oprócz wzrostu naszej samoświadomości. Jeśli jednak podążymy drogą przez autorów wskazana i wdrożymy niewielkie tak naprawdę zmiany, efekty mogą być zaskakujące. Dlatego też warto wracać do informacji zgromadzonych w poradniku, co ułatwić mogą „rozdziały w pigułce”, czyli najważniejsze kwestie poruszone w rozdziałach, zebrane w formie numerycznej na zakończenie każdego z nich. Jestem przekonana, że już pierwsze miesiące pracy z książką przyniosą zmiany, których nareszcie nie będziemy żałować!

Justyna Gul
Qulturasłowa
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena