Koszyk 0
Opis:
Trzeci tom serii Dawny Komiks Polski prezentuje przedwojenne komiksy antykomunistyczne, w tym bardzo popularną w II RP historię Wicka Buły, który odwiedził "raj". Opowieść ta jest wyjątkowa na mapie przedwojennego komiksu, którą zaludniają postaci i historie pomyślane jako prosta rozrywka. Jak pisze redaktor Rusek: Zdarzały się (...) takie cykle komiksowe, których głównym celem nie był ... o dostarczenie błahej rozrywki, ale przekonywanie, nakłanianie i pozyskiwanie czytelników do określonych poglądów politycznych – słowem: perswazja ideologiczna. Kilka z nich było skierowanych przeciwko III Rzeszy i Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich – państwom, w których panowały systemy totalitarne, i które uznawano za zagrożenie dla istnienia Polski. W niniejszej antologii (w układzie chronologicznym) zaprezentowano obie odnalezione serie antyradzieckie oraz zaledwie dwustronicowy komiks o tej samej wymowie. W każdym z tych utworów głównym bohaterem była postać z zewnątrz: obcokrajowiec rzucony w piekło radzieckiego „raju na ziemi”, który – chociaż opowiadał o tym samym – to jednak w zupełnie inny sposób. Prezentacja przedwojennych komiksów to unikatowe przedsięwzięcie, które odsłania przed nami czym żyli nasi przodkowie.  Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać, Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Rusek
  • 2016
  • 1
  • 100
  • 210
  • 280
  • 978838069-433-0
  • 9788380694330
  • ZDE24

Recenzje czytelników

KOMIKS NA FRONCIE WALKI Z WROGIEM

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy myślimy o wczesnym polskim komiksie, trudno nam z perspektywy zwykłego czytelnika czy prostego zjadacz chleba cofnąć się w jego historii dalej, niż do czasów PRL-u. „Kapitan Żbik”. „Tytus, Romek i A’Tomek”. „Kajtek i Koko”. Kiedy ukazywały się te tak doskonale znane wszystkim, kultowe już tytuły, historie obrazkowe miały w naszym kraju niemałą tradycję. Od pewnego czasu Wydawnictwo Komiksowe daje czytelnikom szansę poznania dzieł graficznych ... które ukazywały się przed blisko stu laty w ramach serii, której trzeci tom trafił właśnie na księgarskie półki.

W skład tego zbioru wchodzą trzy komiksy – jeden, który teraz śmiało moglibyśmy nazwać shortem czy wręcz dowcipem rysunkowym w komiksowej formie, jeden mogący śmiało uchodzić za zeszyt i wreszcie ostatni, który za sprawą objętości można uznać za pełnoprawny album.
W „Podróży po Sowietach” bohater pochodzenia angielskiego lub amerykańskiego wyrusza do sowieckiego „raju”, gdzie z satyrycznym zacięciem pokazuje wątpliwe cuda tamtejszych ziem.
Ten sam temat jest kontynuowany w dalszych opowieściach, stanowiąc klamrę spinającą wszystkie historie. „Jak Bartek Leń był za życia w raju” oferuje więc bardzo przygnębiającą w ostatecznym brzmieniu opowieść o stroniącym od pracy tytułowym bohaterze, który trafia do wojska. Brak kobiecego towarzystwa popycha go w ramiona pięknej Anny, która namawia biedaka do ucieczki do Rosji, gdzie czeka na niego idealne życie – żadnej pracy, dostatek wszystkiego i nieprzebrane szczęście.
W podobnej sytuacji znajduje się Wicek Buła, który nie może znaleźć pracy. Skuszony propagandą o bolszewickim kraju wybiera się za granicę by na własnej skórze doświadczyć „piękna” i „wspaniałości” tego miejsca…

Propagandowe komiksy zebrane w tym tomie to przerażające świadectwo swoich czasów. Czasów odległych od nas o tak wiele dziesięcioleci, jednak kiedy patrzy się na obecną Rosję naprawdę trudno jest znaleźć jakieś różnice. Przez cały ten czas kraj za naszą wschodnią granicą nie zmienił się prawie w ogóle, a na tle ostatnich wydarzeń „Dawny komiks polski” nabiera zadziwiająco aktualnego wydźwięku. Abstrahując jednak od polityczno-historycznych aspektów publikacji, wspomniane powyżej opowieści to po prostu ciekawa komiksowa robota. Może nie są to opowieści graficzne w formie, jaką znamy dziś – składają się z obrazków praktycznie nie zawierających dymków, a cały tekst stanowią podpisy zawarte pod ramkami, niekiedy w formie wierszowanej – ale stanowią zaczątek tego, co znamy teraz. Zaczątek ciekawy tak fabularnie, jak i rysunkowo. Styl (szczególnie w dwóch najdłuższych formach) przypomina późniejsze dokonania Janusza Christy, nie mniej największe znaczenie tych opowieści i tak tkwi w ich wartości historycznej i to nie tylko w kontekście komiksowym.

W efekcie „Dawny komiks polski” to seria, którą warto polecić każdemu. Seria intrygująca, fascynująca, ważna i dająca wgląd w to, co przed drugą wojną światową czytali nasi (pra?)dziadkowie. Na dodatek świetne wydanie oferuje także serię wprowadzeń dodających kontekstu historycznego i wyjaśniających wiele kwestii. A zatem nie wahajcie się i sięgnijcie koniecznie.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena