Koszyk 0
Opis:
 Nikt nie może być gwarantem twojego szczęścia.Szczęście jest w Tobie…Natasza rozpoczyna kolejny rozdział w swoim życiu. Kobieta nie może mieć jednak pewności, że los pisze dla niej szczęśliwe zakończenie.Po rozliczeniu z przeszłością bohaterka załamuje się. Jest samotna, nie ma siły, by zmobilizować się do działania. Kiedy jest o krok od powrotu do nałogu ... otrząsa się z marazmu. Postanawia nie zostawiać przyszłości w rękach losu i zawalczyć o siebie. Rzuca się w wir pracy, zakłada fundację, która ma pomagać kobietom. Skleja połamane życie: odnajduje dawne znajome, nawiązuje nowe przyjaźnie. Jednocześnie będzie jednak musiała odpowiedzieć sobie na pytania: Czy związek z eksmężem może się udać? Czy warto dwa razy wchodzić do tej samej rzeki?Książka Karoliny Wilczyńskiej to kontynuacja bestsellerowej powieści „Jeszcze raz, Nataszo”, którą pokochały polskie czytelniczki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Karolina Wilczyńska
  • 2016
  • 280
  • 205
  • 145
  • *, 9788379763597
  • 9788379763597
  • ZD4V6

Recenzje czytelników

Mądra i refleksyjna

Ocena:
Autor:
Data:
Nataszę poznałam już dawno, przeglądając wraz z nią rodzinny album ze zdjęciami. Przeżywałyśmy wtedy razem trudne chwile i oczyszczałyśmy swoje dusze z kłamstwa i smutku. Tym razem Karolina Wilczyńska pozwoliła mi poznać dalsze losy zagubionej bohaterki. Natasza kryje bowiem w sercu niejeden problem, w tym samotność po rozwodzie z mężem.


Żeby było miło, zacznę od tego, co mnie w książce zachwyca. Przede wszystkim uwielbiam język Karoliny Wilczyńskiej – poetycki, delikatny ... refleksyjny i romantyczny. Dzięki niemu książkę czyta się przyjemnie i szybko, można nawet wyczuć nadchodzącą wiosnę, więc Czwarta Strona idealnie wybrała moment na wydanie tej powieści. Tradycyjnie pochwalę również to, w jaki sposób została wydana… Okładka jest piękna nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz (możecie to obejrzeć na moim Instagramku).


Sytuację Nataszy mniej-więcej pamiętałam z pierwszej części, jednak właśnie to „mniej-więcej” trochę mi przeszkadza. Zabrakło mi krótkiego przypomnienia wcześniejszych losów Nataszy – czytam tak dużo i szybko, że zupełnie nie pamiętałam kto jest kto i co doprowadziło kobietę do obecnej sytuacji. Świat znów widzimy oczami Nataszy i po raz kolejny autorka wykorzystała zdjęcia do budowania rozdziałów. Tym razem bohaterka nie pali fotografii, tylko robi nowe zdjęcia, jednocześnie odkrywając nową siebie. Bardzo lubię tego typu zabiegi – od razu jestem ciekawa, co oznacza dane zdjęcie i dlaczego ma takie duże znaczenie dla głównej bohaterki.


Dużą zaletą książki jest to, że wiele dowiadujemy się o tym, jak wygląda założenie fundacji i co jest najważniejsze w pomaganiu innym. Najistotniejsze nie jest bowiem współczucie, ale wsparcie i zrozumienie. Jako pedagog doskonale o tym wiem. Dostajemy zatem sporą dawkę wiedzy z zakresu psychologii i pedagogiki, możemy się wiele nauczyć o alkoholizmie i trochę lepiej zrozumieć innych ludzi. Czasem jednak akcja mi się dłużyła – zbyt wiele „gadania”, a za mało dynamizmu. Pierwszy tom był dla mnie znacznie ciekawszy i miał mocniejszą siłę przyciągania. Nie zmienia to jednak faktu, że Dasz radę, Nataszo jest również bardzo wartościową książką ( chociaż mniej tajemniczą niż Jeszcze raz, Nataszo). Cieszę się, że przeczytałam tę powieść – głównie ze względu na ciepło i emocje, które z niej biją na kilometr.

Dasz radę, Nataszo, to książka, która opowiada o sile w różnych jej odcieniach – sile woli, sile walki, sile nałogu, sile miłości, sile wsparcia i przede wszystkim sile kobiet. Autorka po raz kolejny pokazuje, że kobiety nie muszą być zależne od mężczyzn i doskonale potrafią dać sobie radę bez nich. Karolina Wilczyńska motywuje do wstania z kanapy i wzięcia życia we własne ręce – tylko w ten sposób możemy bowiem odnaleźć szczęście – samo do nas nie przyjdzie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dasz radę, Nataszo

Ocena:
Autor:
Data:
To moje kolejne spotkanie z twórczością Karoliny Wilczyńskiej. Gdy w zeszłym roku Sylwia przydzieliła mi do recenzji jedną z jej książek, podeszłam do niej sceptycznie, lecz bardzo miło mnie ona zaskoczyła. Gdy dowiedziałam się, że „Dasz radę, Nataszo” przypadło właśnie mnie, bardzo się ucieszyłam.

Mimo iż jest to drugi tom cyklu „Jeszcze raz, Nataszo”, a pierwszego niestety jeszcze nie czytałam, kompletnie się tego nie bałam. Serię "Jagodno" czytałam dokładne tak samo ... Choć nie powiem zdarzały się momenty w których czułam się lekko zdezorientowana rozwojem akcji, nie mając wglądu w fabułę wcześniejszej części. Jednak wystarczyło ułożyć to sobie w głowie i było lepiej, dodatkowo niektóre fakty były choć odrobinę przypominane. Dla lepszego rozeznania zajrzałam też do kilku recenzji, by mieć jako takie pojęcie co się wcześniej wydarzyło.

Główna bohaterka - Natasza jest dojrzałą kobietą, która wiele już w życiu przeszła. Poronienie, zdradzający mąż, który zainteresował się swoją asystentką, którą w ich wspólnej firmie zatrudniła właśnie Natasza, jej choroba alkoholowa… O tym wszystkim mowa w poprzedniej części, w tej to wszystko można wyczytać na pierwszych stronach książki, więc jeśli ktoś nie czytał nie jest to wielki spoiler i mam nadzieje że mi go wybaczycie.

Akcja tej części rozgrywa się w ciągu jednego roku. Zakładam, że to świadomy zabieg Karoliny Wilczyńskiej, która chciała pokazać jak znaczący w życiu człowieka może być jeden rok. Natasza dalej boryka się ze swoimi problemami, jednak podejmuje decyzję, która w przyszłości może zaowocować szczęściem w jej życiu. Postanawia udać się do psychologa by ten choć trochę spróbował jej pomóc. Psycholog poleca udanie się na spotkania Anonimowych Alkoholików. W pierwszej chwili nasza bohaterka broni się przed tą formą terapii, jednak postanawia udać się na spotkanie. Spotyka tam osobę, której nigdy by się nie spodziewała tam spotkać. Tą osobą jest Mateusz Sajanowicz adwokat, który prowadził jej sprawę rozwodową. Dociera do niej, że alkoholizm, to niestety powszechny problem i może spotkać każdego, nawet cenionego prawnika. Podczas jednego ze spotkań dochodzi do małego incydentu, który sprawia, że Natasza postanawia założyć fundacje pomagającą kobietom z różnymi problemami. Skupia się na tym choć nie wszyscy w jej otoczeniu chcą ją w tym wspierać…

Ta książka jest przykładem tego jak wielkich zmian może dokonać jeden malutki człowiek na tym świecie. Wystarczy chcieć podążać za swoim marzeniem, nie rezygnować gdy pojawią się lekkie trudności, wierzyć że to wszystko ma jakiś głębszy sens. Za wielki plus można uznać dynamikę akcji, to co mogłoby być nudne dla czytelnika zostało pominięte. Autorka posłużyła się też kilkoma wspomnieniami z młodości bohaterki które pozwoliły odnaleźć się w myślach Nataszy. Jedynym czego obawiam się czytając książki w narracji pierwszoosobowej są myśli głównego bohatera. Boje się tego, że będą bardzo rozwleczone przez co na jakiś czas utknę w danym momencie, bo będę potrzebowała chwili oddechu od książki. Jednak tu tego nie było i to właśnie sprawia, że nie mogę się doczekać kolejnych książek autorstwa Karoliny Wilczyńskiej.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena