Koszyk 0
Opis:
Danuta Korolewicz w kolejnej wciągającej powieści… Jest deszczowe lato. Dziewiętnastoletnia, odważna i rezolutna Edyta zaczyna wakacyjną pracę jako pokojówka w starym zamku. Już pierwszego dnia trafia na… pogrzeb! ... a to dopiero początek! Co tak naprawdę dzieje się w posiadłości? Czy każdy jest tam tym, za kogo się podaje? Jakie tajemnice kryją stare mury ... W wirze intryg i tajemnic dziewczyna niespodziewanie spotyka miłość.  Czy  przyniesie jej ona szczęście? „Dama z fontanny” to  powieść, która zabierze Was w niezwykłą podróż! Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Lucky
 • miękka
Mniej Więcej
 • Danuta Korolewicz
 • 2016
 • 1
 • 320
 • 195
 • 125
 • 978-83-65351-09-8
 • 9788365351098
 • ZD9ZX

Recenzje czytelników

Tajemnice starego zamku …

Ocena:
Autor:
Data:
Stare domy, podobnie jak stare przedmioty, niemal zawsze kryją w sobie tajemnice. Są one nacechowane emocjami i doświadczeniami kolejnych pokoleń, były świadkami zarówno szczęśliwych chwil, jak i bólu i cierpienia. Dlatego mówi się, że posiadają coś, czym nie mogą poszczycić się nawet najpiękniejsze współczesne wyroby – duszę. Czasami jednak emocje targające właścicielami były tak silne, zaś tragedie tak wstrząsające, że te negatywne odczucia wypełniają przedmioty całkowicie ... a wówczas wspomina się, że są one nawiedzone…
Czy to właśnie jest wytłumaczenie ponurej, jakby namacalnej atmosfery grozy, otaczającej stary zamek w Bohdanach? A jeśli tak, to jakie tajemnice kryją w sobie wiekowe mury oraz … zamieszkująca je rodzina? Tego właśnie stara się dowiedzieć Edyta, dziewiętnastoletnia absolwentka liceum, dla której pobyt w zamku miał być tylko dorywczą pracą, sposobem na odciążenie samotnie wychowującej ją i siostrę matki oraz zastrzykiem gotówki na wakacyjny wyjazd. Dziewczyna szybko się jednak orientuje, że praca, choć zwyczajna i mało skomplikowana, to w starych murach nabiera nieco innego charakteru.
O tym, jak żyje się i pracuje w zamku przesiąkniętym tajemnicami, pisze zajmująco Danuta Korolewicz. Opublikowana nakładem wydawnictwa Lucky powieść „Dama z fontanny”, to przesiąknięta grozą historia pazerności, nieuczciwości, ale też wielkiego bólu. Powieść adresowana jest nie tylko do miłośników kryminalnych zagadek czy historii „z dreszczykiem”, ale także do tych czytelników, którzy pragną lekkiej, choć zajmującej lektury na wakacyjny wypoczynek bądź na długie, jesienne wieczory.
Poznajemy Edytę w chwili, kiedy zmuszona jest podjąć swoją pierwszą w życiu pracę. Jest to tym większe wyzwanie, iż praca ta jest w Bohdanach, kilkanaście kilometrów za Grudziądzem, w którym mieszka dziewczyna. Wkrótce okazuje się, że praca sprzątaczki i pokojówki nie jest zbyt skomplikowana, natomiast ciężkie są warunki pracy. Pracownikom nie wolno opuszczać terenu posiadłości nawet w dni wolne, często w budynku nie ma światła, trzeba zatem wykorzystywać latarki, najgorsze w tym wszystkim jest jednak napięcie pomiędzy poszczególnymi domownikami oraz personelem, a także fakt, iż kilka dni przed pojawieniem się Edyty w zamku, miał tu miejsce tragiczny wypadek. Poprzedniczka dziewczyny, Janka, wypadła z tarasu znajdującego się na wieży i poniosła śmierć na miejscu.
Edyta powoli wdraża się w swoje obowiązki, z każdym dniem odkrywając niepokojące fakty, pojawia się również wiele pytań bez odpowiedzi. Zdumienie budzi już samo zachowanie właścicieli zamku, których łączą dziwne, nie do końca wyjaśnione związki, podobnie zresztą jak pracowników. Seniorką rodu Bohdanowiczów jest starsza już, schorowana pani Maria, która obdarzyła Edytę prawdziwą sympatią. Jest też pan Kazimierz i jego żona Regina, a także ich dzieci – Kamila oraz Szymon, w zamku też pomieszkuje niejaki Wiktor. Nadzór nad pracownikami pełni Helena, jest także Wiesia – pomoc kuchenna, ogrodnik pan Stefan i druga pokojówka, Urszula. Fragmenty podsłuchanych rozmów, dziwni goście nocną porą, a także znaleziony w pokoju Edyty pamiętnik Janki – wszystko to budzi coraz większy niepokój w sercu Edyty. Co więcej, dyby w jej życiu nie pojawił się przystojny student nawigacji, Bartek, byłaby z tymi tajemnicami całkiem sama, bowiem w zamku, z powodu braku zasięgu, nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.
Jak wytłumaczyć dziwne zachowanie Bohdanowiczów? Dlaczego zachowanie dyskrecji w sprawie listu pani Marii jest tak ważne? Kim naprawdę jest Urszula, a także reszta personelu? Co kryje się na historią tajemniczej kobiety z fontanny? Te wszystkie pytania pojawiają się w trakcie lektury, choć na część z nich autorka niemal od razu dostarcza nam odpowiedzi. Nie znaczy to, że wyjaśniają się wszystkie zagadki, a wręcz przeciwnie – tajemnice wydają się mnożyć w zastraszającym tempie. I choć część dialogów wprowadzona jest niepotrzebnie, bowiem stanowią one powtórzenia już istniejących bądź też traktują o rzeczach oczywistych, choć odnosimy wrażenie, że autorka nie wydobyła całego potencjały kryjącego się w tej wspaniałej historii, to i tak książka przykuwa nasza uwagę i nie pozwala przerwać lektury, aż do chwili, kiedy wszystkie elementy opowieści znajdą się na swoim miejscu, zaś wszystkie zagadki – zostaną rozwiązane. Historia opowiedziana przez Korolewicz jest bowiem niezwykła, zaś atmosfera wykreowana przez autorkę na kartach powieści otula nas swym mrokiem i przenika chłodem tajemnicy. To sprawia, że – mimo szybszego bicia serca – wciąż przewracamy kolejne stronice, pragnąc dotrzeć do prawdy. A jaka ta prawda jest? Przekonacie się, sięgając po „Damę z fontanny”.


Justyna Gul
Qulturasłowa
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dama z fontanny

Ocena:
Autor:
Data:
Dziś zapraszam Was na recenzję „Damy z fontanny” Danuty Korolewicz. Wcześniej nie znałam twórczości tej autorki, ale już teraz wiem, że sięgnę także po inne jej książki.

Dziewiętnastoletnia Edyta zaczyna wakacyjną pracę jako pokojówka w starym zamku i już pierwszego dnia zmuszona jest, iść na pogrzeb jednej z pracownic, która zginęła w dziwnych okolicznościach. Atmosfera w zamku jest nieprzyjemna, a ludzie, którzy tam mieszkają wydają się być kimś innym, niż osoby, za które się podają ... Jedyną osobą, która zyskuję sympatię Edyty, jest pani Maria, nestorka rodu Bohdanowiczów. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z nią i pomaga jej w wielu sprawach. W zamku dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy, które młodej pokojówce spędzają sen z powiek. Co tak naprawdę dzieje się w posiadłości? Kim tak naprawdę są Bohdanowiczowie? Jakie tajemnice kryją stare mury? O tym wszystkim przekonajcie się sami.

„Dama z fontanny” to bardzo fajnie napisana powieść obyczajowa, która zawiera w sobie mały wątek sensacyjny oraz miłosny. Fabuła książki opiera się na tajemnicach i intrygach, większych oraz mniejszych. Dzięki temu książka jest niezmiernie ciekawa i wciągająca, gdyż jak najszybciej chcemy odkryć wszystkie karty i poznać otaczające nas tajemnice, związane z rodziną Bohdanowiczów oraz tajemniczej damy z fontanny. Bardzo spodobało mi się to, że autorka wplotła w karty powieści, malutki wątek paranormalny, który dodał wszystkiemu magicznej aury, a to jest to, co uwielbiam.

Mimo, ze książka jest miejscami przewidywalna, to spędziłam przy niej miło czas. Danuta Korolewicz ma bardzo lekki styl i jest to jej ogromnym atutem, gdyż książka niesamowicie wciąga w głąb fabuły. Bardzo fajnie wyszła autorce kreacja bohaterów, a wiem, że niełatwo pisać o osobach młodych, które mają swoje zwyczaje i przyzwyczajenia. Jednak udało się jej to i idealnie odzwierciedliła zachowania nastolatków. Oczywiście to samo tyczy się postaci, które wiekowo są starsze od głównej bohaterki, czyli Edyty.

„Dama z fontanny” to powieść pełna tajemnic, intryg, a w tle pojawia miłość między bohaterami, która momentami wydawała mi się zbyt szybka i intensywna. Było to jednak tylko wrażenie, gdyż bardzo szybko uświadomiłam sobie, że miłość od pierwszego wejrzenia zdarza się naprawdę.

Autorka pokazuje nam także do czego zdolni są ludzie, by zdobyć pieniądze. Pazerność nigdy nie popłaca i zmienia ludzi w istoty nieobliczalne, które oszukują, kłamią i manipulują, tylko i wyłącznie dla własnych korzyści.


Myślę, że powieść ta przypadnie do gustu osobom młodszym, ale także osoby starsze znajdą w niej coś dla siebie. Danuta Korolewicz przenosi czytelnika do świata mrocznego zamku, który kryje w sobie niejedną tajemnicę. Polecam!

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena