Koszyk 0
Opis:
W lipcu 1904 roku na statek płynący z Antwerpii do Nowego Jorku wsiada samotna kobieta bez biletu, bagażu i pieniędzy, ubrana w białą wieczorową suknię z koronki. Piękna, elegancka i skryta, pasażerka na gapę przykuwa uwagę podróżnych i staje się obiektem niezliczonych plotek. Na statku Valentina spotyka szereg intrygujących postaci, z których każda ma coś do ukrycia: rzeźbiarza rozpamiętującego tragicznie zakończony związek z młodziutką modelką ... kobietę całkowicie uzależnioną od swojego towarzysza, przykutą do wózka dziewczynkę, tajemniczą rodzinę Vanstraatenów oraz brata i siostrę połączonych specyficzną więzią. Wszyscy wierzą, że w Nowym Jorku czeka na nich nowe, lepsze życie. Czyje nadzieje się spełnią? I jaką tajemnicę skrywa urzekająca dama w bieli? Cudowna opowieść o wyzwalającej sile miłości i przełomowych momentach w życiu niezwykłych ludzi. "Linzer Magazin" Skandalizujący, melancholijny i romantyczny portret minionych czasów. Zachwycający debiut. "Frankfurter Stadtkurier" Dorthe Binkert jest niemiecką autorką książek non fiction i dziennikarką, przez 30 lat pracowała jako redaktor w największych niemieckich wydawnictwach. Studiowała politologię i literaturę niemiecką, ma także doktorat z historii sztuki. "Dama w bieli" to jej pierwsza powieść, zainspirowana artykułem znalezionym w archiwalnym wydaniu "New York Timesa". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dorthe Binkert
  • 2013
  • 376
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-458-7
  • 9788378394587
  • ZAUD9

Recenzje czytelników

Słaba

Ocena:
Autor:
Data:
Niedawno pisałam Wam o moim czytowstręcie. Starałam się go pokonać i nawet mi to wyszło, ale w miarę czytania niektórych książek tenże czytostręt powracał ze zdwojoną siłą. Zdarzyło się tak, że w zapowiedziach wydawnictwa Prószyński i S-ka zobaczyłam intrygujący tytuł: "Dama w bieli". Cóż to mogło być? Moim pierwszym skojarzeniem był Titanic, filmu co prawda nigdy od początku do końca nie widziałam, ale wyimaginowana ślinka na powieść mi pociekła. Jest takie powiedzenie ... że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W przypadku tej pozycji stało się zupełnie odwrotnie.
"Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nawet, czym jest piękno. Dotychczas nie zajmowało ono moich myśli - westchnęła lekko. - Ale teraz często się nad tym zastanawiam. Od kiedy odwiedziłam Rzym. Piękno jest tym, czego nie da się wyrazić. Mówimy, że coś jest doskonałe, gdy odnajdujemy w nim piękno. Ale tak nie jest. To zupełnie coś innego. Piękno jest czymś niezwykle kruchym, co powinniśmy chronić przed zniszczeniem. Piękno jest piękne, ponieważ jest tak delikatne..."
Dörthe Binkert - jest niemiecką autorką książek non fiction i dziennikarką, przez 30 lat pracowała jako redaktor w największych niemieckich wydawnictwach. Studiowała politologię i literaturę niemiecką, ma też doktorat z historii sztuki.

W 1904 roku na statek wsiada kobieta. Niby nic w tym niezwykłego, lecz tajemnicza dama nie ma ze sobą bagażu, a ubrana jest jedynie w białą, wieczorową suknię. Budzi sensację wśród innych pasażerów, wzrok każdego mężczyzny na statku jest na nią skierowany. Kim jest? Skąd się tu wzięła? Dlaczego płynie sama? Czemu kapitan pozwolił zostać pasażerce na gapę? W trakcie lektury powoli odkrywamy sekrety tajemniczej pasażerki, a także zapoznajemy się z historią ludzi, którzy towarzyszą jej w podróży.

"Każdy wielki ból duszy jest nieśmiertelny. I ma tę przykrą właściwość, że odżywa, kiedy się go poruszy."

Skoro plusów jest mniej to może od nich zacznę. Ogromnie podobał mi się pomysł rozwinięcia historii z gazety, ponieważ musicie wiedzieć, że inspirację do książki autorka zaczerpnęła z artykułu o tajemniczej kobiecie, która wsiadła na statek płynący z Antwerpii do Nowego Jorku. Bez niczego, tylko w białej sukience. Pod koniec książki artykuł ten jest przytoczony, więc czytelnik am okazje zapoznać się i z nim. Lubię takie sprawy, a nie zdarzają się często. Brawa dla Dörthe Binkert.
Drugą sprawą jest to, że opowieść nie skupia się tylko na jednym wątku, ale rozszerza na pozostałych pasażerów statku, dzięki czemu poznajemy także ich losy, nie odczuwamy aż tak monotonii płynącej z kartek powieści. No i z pozytywów to by było na tyle.

Wyżej wspominałam o tym, że plusów jest znacznie mniej, niestety, bo książka zapowiadała się o wiele, wiele lepiej.
Po pierwsze - nie wciąga. Za każdym razem, kiedy łapałam się za czytnik, żeby przeczytać tę książkę to po jakichś trzydziestu stronach odkładałam. Serio, autorka nie posiadła daru pociągnięcia mnie w kierunku opowiadanej przez siebie historii. Po drugie - nuda. Co jest oczywiście związane z opisaną wyżej sprawą. Losy bohaterów nie były ani pasjonujące, ani ciekawe, ani interesujące. Takie nic. Owszem, zdarzały się wyjątki. Raz na bardzo, bardzo, bardzo długi czas. Po trzecie - brak zdecydowania. Choć zwykle lubię tego typu książki to ta jakoś mnie od siebie odrzucała. Zapewne to było spowodowane przez bohaterów, którzy sami nie wiedzieli, czego chcą. Raz tak, raz tak, a raz jeszcze inaczej. No ileż można? Po czwarte - przeskoki między wątkami. Autorka prowadzi nas przez historie dziejące się na statku, by po chwili wrzucić nas w otchłań spraw, które wydarzyły się o wiele wcześniej. Potrzebowałam zwykle chwili, by zorientować się, co się w ogóle stało. Wymieniać mogłabym w nieskończoność, lecz według mnie sami musicie ocenić tę powieść.

Podsumowując chciałabym rzec, że ta historia nie jest zła. Po prostu autorce w miarę pisania brakło pasji oraz chęci tworzenia. Niebanalność "Damy w bieli" bardzo mi się podobała, ale gdyby była inaczej podana byłoby o wiele lepiej. Ze swojej strony życzę Wam powodzenia, jeżeli chcielibyście za nią chwycić - mam nadzieję, że przebrniecie. Podzielcie się swoimi wrażeniami o tej powieści!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna pasażerka na gapę

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu powieść, której bohaterami są pasażerowie statku płynącego z Antwerpii do Nowego Jorku.

Centralną postacią, wzbudzającą zainteresowanie we wszystkich podróżnych, jest tytułowa bohaterka, która nie dość, że wsiada na statek bez bagaży i w jednej sukience, to na dodatek nikt jej nie towarzyszy. Już to wywołuje wielką sensację, a gdy okazuje się, że piękna kobieta jest pasażerką na gapę, nie milkną plotki i domysły, które w jednych wywołują niechęć ... a nawet wrogość, w innych, mniej licznych, budzą litość albo podziw.

Na plan pierwszy wysuwają się jednak nie tylko perypetie młodej Walentyny, ale także zagmatwane losy rzeźbiarza, dziwnego rodzeństwa oraz pary, która rzekomo zna się od dawna i przypadkiem trafiła razem na statek... Każda z tych postaci ma coś do ukrycia, każda ma za sobą burzliwe przeżycia, które kładą się cieniem na teraźniejszości.

Gdy losy bohaterów zaczynają się krzyżować i gdy do głosu dochodzą emocje, robi się niezwykle ciekawie. Atmosferę podgrzewają retrospekcje, stopniowo odsłaniając prawdę o tytułowej damie i jej nowych znajomych.

"Dama w bieli" to nie tylko opowieść o wybranej garstce podróżnych płynących pierwszą klasą. To także obraz europejskiego społeczeństwa początku dwudziestego wieku. Do głosy coraz częściej dochodzą postępowe idee, np. hasła sufrażystek, jednak są one tłamszone przez społeczne uprzedzenia i konwenanse. Tylko nielicznym udaje się im przeciwstawić, nie znaczy to jednak, że skutecznie.

Całość czyta się szybko także dlatego, że fabuła nie jest przewidywalna. Mimo iż można domyślać się, jakie relacje łączą niektórych bohaterów, zakończenie okazuje się zaskoczeniem. I to kolejny plus tej powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena