Koszyk 0
Opis:
"Daisy Miller", "Wychowanek", "Łgarz" i "Bestia w dżungli" to cztery spośród ponad stu opowiadań w bogatym dorobku autora. Każde z nich to świat w miniaturze i literackie arcydzieło. Daisy Miller, jedna z najsłynniejszych bohaterek Jamesa, to postać figlarna i pełna uroku, pozornie tylko próżna i powierzchowna ... Swoją odwagą i buntem wobec snobistycznych postaw Europejczyków przełomu stulecia wyznacza drogę wielu bohaterkom literatury współczesnej i może uchodzić za prekursorkę nurtu feministycznego. "Wychowanek" przedstawia portret "światowych" ludzi o wygórowanych ambicjach, widziany przez pryzmat rozważań nauczyciela ich przedwcześnie dojrzałego syna. W "Łgarzu" znów na pierwszym planie mamy postać żeńską, jakże różną od śmiałej Daisy: to kobieta bez reszty zdemoralizowana miłością do męża, wymykająca się jednoznacznej ocenie, cyniczna w swej uległości, a może zakochana bez pamięci? "Bestia w dżungli" to rzecz o dobrowolnej samotności, rodzaj wewnętrznego monologu człowieka odciętego od rzeczywistości, który na rzecz urojonej katastrofy bezwiednie odtrąca to, co w życiu najistotniejsze. Żaden inny amerykański zbiór opowiadań nie był do tej pory tak często czytany i tak mocno dyskutowany. "The Nation" Henry James (1843-1916), amerykański powieściopisarz, krytyk oraz autor opowiadań, z których cztery zawarto w niniejszym zbiorze, był wybitnym przedstawicielem realizmu psychologicznego. Związany z tradycją kultury i pisarstwa angielskiego, pozostał w duchu Amerykaninem i niejednokrotnie czerpał zarówno z tematów "rodzimych", jak i pochodzących z gruntu, na którym osiadł, a starcie obydwu kultur i mentalności stanowiło jeden z ulubionych motywów jego twórczości. Utwory Jamesa, na pozór osadzone w duchu tradycji i zdradzające drobiazgową dbałość o szczegóły i formę, często wybiegają w przyszłość pod względem śmiałości podejmowanych tematów oraz psychologicznego wymiaru postaci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Henry James
  • 2013
  • 302
  • 201
  • 130
  • 978-83-7839-508-9
  • 9788378395089
  • ZAX8N

Recenzje czytelników

Daisy Miller

Ocena:
Autor:
Data:
Przyjaciel Iwana Turgieniewa i Gustava Flauberta, Henry James tworzył swoje powieści i opowiadania sięgając po coś, co nie każdy jest w stanie osiągnąć – w centrum wydarzeń nie znajdował się przebieg akcji, tamtejsze czasy czy obyczaje. W centrum twórczości Jamesa są najdrobiejsze gesty ludzkiej duszy. Każdy, także i współczesny czytelnik XXI wieku, czytając twórczość amerykańskiego pisarza może spojrzeć sobie prosto w oczy i zobaczyć własne odbicie w jego słowach ... ponieważ James nie tworzył znanych szablonowych bohaterów, on opisywał indywidualności.

Kolejna książka Henriego Jamesa wydana przez wydawnictwo Prószynski i S-ka (w przepięknej okładce!) to „Daisy Miller” – zbiór czterech opowiadań, składający się z tytułowego „Daisy Miller”, „Bestia w dżungli”. „Wychowanek” i „Łgarz”.

„Daisy Miller” to niewielka nowelka o zderzeniu tradycji na przełomie kultur i epok. Daisy Miller – młodziutka Amerykanka, szokuje Europejczyków swoją bezpośrednością w kontaktach z płcią przeciwną. To czysta i niestety naiwna dziewczyna, która robi to, na co ma ochotę, i spotyka się z tym, kim chce. A przy tym wszystkim jest bardzo pewna swego i nie od razu rozumie, co się dzieje, gdy wszyscy odwracają się od niej. Jak to zwykle z klasyką bywa, sytuacja jest ponadczasowa i ma pełne prawo zdarzyć się tuż obok za rogiem ulicy dosłownie za pięć minut.

Drugie opowiadanie, to „Bestia w dżungli” pokazuje nam strach w całej swojej krasie, strach przed przyszłością, tym, co przyniesie, strach przed życiem. Henry James wyraźnie pokazuje czytelnikowi jak wiele się traci, obawiając się rzeczy jeszcze nie istniejących.

„Łgarz” także sięga do tematów społecznych i miłosnych rzecz jasna. Tutaj możemy znaleźć przeciwieństwo naiwnej i otwartej Daisy Miller. Jest tu także malarz, obecność którego delikatnie przypomina mi „Portret Doriana Graya”, u Oscara Wilda obraz również ukazywał to, co przed oczami świata było ukryte.

Ostatnim opowiadaniem jest „Wychowanek” i tutaj obserwujemy trzy płaszczyzny relacji: nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzice, pracodawca-pracownik. Czytamy o wygórowanych ambicjach, niepodołaniu zbyt dużej odpowiedzialności i krzywdzie, która spotyka najbardziej moralnych.

Słowem Henry James po raz kolejny przedstawił nam osobliwy i indywidualny obraz ludzkiej duszy i jeżeli nie boicie się klasyki i lektury, której nie czyta się jednym tchem, to polecam wam tego pisarza, jego styl koi czytelniczą duszę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezrównany portrecista

Ocena:
Autor:
Data:
James zasłynął jako jeden z najwybitniejszych komentatorów społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku, znawca psychiki, wyśmienity obserwator i autor opowiadań, które po dziś dzień cieszą się niesłabnącą popularnością.
W moim odczuciu jednak – opowiadania z tomu Daisy Miller – zdezaktualizowały się i mimo, że są niezwykłą panoramą tego, co działo się dwa stulecia temu – dziś nie potrafią już tak poruszać i wzruszać, a stanowią jedynie źródło wiedzy, którą ciężko jest docenić ... gdy oczekuje się czegoś zupełnie innego.

W publikacji tej znajdziemy cztery opowiadania, które otwiera tytułowe. We wszystkich James przygląda się relacjom damsko-męskim, doskonale portretując kobiecą psychikę. Jest w nich jednak coś, co sprawiało, że miałam nieustające poczucie wyobcowania, bycia nie na miejscu, z nosem nie w tej książce, co trzeba.
Daisy Miller, to osoba daleka od stereotypowych kobiet swoich czasów. To, co przyciągało do niej mężczyzn, a odrzucało od niej kobiety, to zbytnia zuchwałość, otwartość, dziś powiedzielibyśmy – nowoczesność. Gdy Winterbourne, uporządkowany i powściągliwy Amerykanin zostaje z nią zapoznany, szybko ulega jej urokowi, broniąc jej w towarzystwie. Opowiadanie to jest znakiem zmiany czasów, obyczajowości i stosunków damsko-męskich. James pokazuje, co dzieje się, gdy nie działamy zgodnie z obowiązującymi konwenansami i za nic mamy opinie osób postronnych oraz – w ich mniemaniu – własną godność. To chyba najlepsze opowiadanie tomiku, ukazujące szereg przemian, ale też zestawiające ze sobą dwie kontrastujące osobowości, które ożywiały fabułę.

Opowiadanie drugie, to Łgarz. W nim poznajemy losy pułkownika Capadose i jego żony. Oboje żyją w chmurze kłamstw stworzonej przez mężczyznę, słynącego ze swej bujnej wyobraźni i skłonności do zaciemniania rzeczywistości oraz jej wielkiego podkoloryzowania. Próbę zdemaskowania bohatera podejmuje portrecista, pragnący za sprawą swego obrazu obnażyć prawdziwą twarz pułkownika – oblicze, na którym wypisane jest kłamstwo.

Trzecim tekstem jest Wychowanek. Jest to opowieść o chłopcu, który żyje w rodzinie hołdującej kłamstwu o obłudzie. Starają się żyć ponad stan, kreując się na bogaczy. Chłopak ów dorastając oddawany jest pod opiekę coraz to nowych pracowników zatrudnianych przez rodziców. Gdy trafia do nich pan Pemberton, bohater ukazuje jak wielką ponadwrażliwością jest obdarzony. Widzi rzeczy, o których nikt nie mówi, dostrzega zakłamanie swych rodziców i tworzy ze swoim opiekunem prawdziwą relację zażyłości, marząc o tym, że kiedyś wspólnie opuszczą tę kolebkę kłamstwa.

Opowiadaniem kończącym ten zbiorek jest Bestia w dżungli. Jej bohaterem jest mężczyzna żyjący w nieustającym strachu i obawie przed czymś, czego nie potrafi nazwać, a co wie, że musi nadejść. W swym przeżywaniu nie jest odosobniony: na jego drodze staje kobieta, która zdaje się wiedzieć więcej od niego i która postanawia mu towarzyszyć. James portretuje człowieka, którym rządzą nieuzasadnione obawy, przekreślając szansę na szczęśliwe życie, oparte na radości z chwili, która trwa.

Jest w tych miniaturach literackich pewien dojmujący smutek i spotęgowanie wrażenie wyzierającego z nich kłamstwa, będące równocześnie demaskacją rzeczywistości i gorzką refleksją nad jej stanem.
James jest wybitnym portrecistą, znawcą ludzkiej natury i wprawnym obserwatorem. Jego teksty należy smakować i podchodzić do nich z odpowiednią ostrożnością, by niczego im nie ująć. Warto czytać klasyków – dziś nikt już tak nie portretuje.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena