Koszyk 0
Opis:
Zbiór wnikliwych i świetnie napisanych felietonów Agnieszki Osieckiej o książkach. Te krótkie i przystępne teksty Agnieszka Osiecka pisała regularnie dla nieistniejącego już dziś literackiego magazynu "Ex Libris" (w latach 90. XX wieku dodatek do "Życia Warszawy"). Powstał zbiór inteligentnych i dowcipnych impresji z jej licznych lektur (m.in. Jerzy Pilch, Daniel Steel, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth) ... W jej tonie nie ma żółci czy sadyzmu typowego dla recenzentów o niezrealizowanych własnych pretensjach literackich. Nie znaczy to jednak, że teksty te są mdłe. Agnieszka Osiecka była fenomenalnie dowcipną felietonistką i złośliwą obserwatorką epok, w których żyła - znajdziemy tu kilka genialnych przykładów stylu felietonistycznego, np. typologię kochanków opisywanych w erotykach. Po latach można też stwierdzić, iż miała "nosa" do autorów dobrze rokujących. Dziś chwaleni przed laty przez Agnieszkę Osiecką młodzi autorzy, tacy jak Paweł Huelle czy Jerzy Pilch, są gwiazdami polskiej literatury. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Osiecka
  • 2010
  • 202
  • 242
  • 170
  • 978-83-7648-5-140
  • 9788376485140
  • ZA01C

Recenzje czytelników

Lekko i zabawnie o książkach

Ocena:
Data:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - napisała Wisława Szymborska.
Myślę, że pani Szymborska się nie obrazi, jeśli sparafrazuję to stwierdzenie i napiszę: Pisanie recenzji to jedna z piękniejszych zabaw, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
I nie jestem w tym myśleniu osamotniona.
Takiej myśli była też Agnieszka Osiecka, której pisanie o książkach sprawiało ogromną przyjemność.
To właśnie jest najlepszym aspektem książki pt.”Czytadła.Gawędy o lekturach ... ” Po prostu czuć, że o książkach pisze właściwy człowiek na właściwym miejscu, ktoś, kto je kocha.
Ale także ktoś, kto się po prostu na nich zna.
Jest w stanie np. szczerze napisać o tym, co dobrze się zapowiada. A jak pokazuje nam historia, opinia Osieckiej była niezwykle celną, ponieważ recenzowała książki takich literackich osobistości jak Pilch czy Huelle. Żeby nie było tak cukierkowato, należy też wspomnieć o tym, że Osiecka potrafi utrzeć literackiego nosa, celną ironią czy zgrabną aluzyjką. Robi to jednak w tak uroczy sposób, że jestem głęboko przekonana o tym, że żaden z literatów nie był w stanie żywić o to do niej choćby najmniejszej urazy.

Tytuł zapowiada nam lekką lekturę i ta książka niewątpliwie taką właśnie jest.
Pisana swobodnym, żywym, niebanalnym językiem. Przesycona wspaniale inteligenckim poczuciem humoru (z którego poetka była znana) i autoironią.
Recenzje posiadają dużą ilość wątków pobocznych, nawiązań, aluzji, mogą wydawać się trochę „bałaganiarskie”, ale to właśnie stanowi ogrom ich uroku. Literatura, o jakiej pisze, jest bardzo różnorodna, znajdziemy tu recenzje książek wybitnych, ale także recenzje książki Daniel Steel (spojrzenie pani Osieckiej na tę powieść było tak zabawne, że zapewniło mi dobry humor na cały dzień).
Jeśli sobie pomyślę, że kiedyś, można było je cyklicznie czytać w gazecie to czuję ścisk, gdzieś w środku, że już nie mogę tego zrobić. Wielka szkoda.Gdybym miała taką możliwość, jestem pewna, że czytanie ich stało by się dla mnie rytuałem rozrywki na wysokim poziomie, bo właśnie taki reprezentuje książka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena