Koszyk 0
Opis:
Przekład z języka szwedzkiego Irena Kowadło-Przedmojska. Wiosną 1999 roku w niewielkiej szwedzkiej miejscowości Malexander w trakcie napadu na bank z rąk złodziei zginęło dwóch policjantów. A wszystko zaczęło się w teatrze. Znany szwedzki dramaturg i reżyser Lars Norén postanowił stworzyć spektakl z udziałem więźniów. Aktorów znalazł w jednym z cięższych zakładów karnych. Wybrał trzech skazanych z długimi wyrokami i napisał sztukę specjalnie dla nich ... wykorzystując ich doświadczenia i opowieści. Tak powstało Siedem trzy, dramat nawiązujący tytułem do paragrafu dotyczącego opieki nad więźniami skazanymi na więcej niż cztery lata. Aktorzy okazali się jednak sprytniejsi od reżysera. Przepustki wykorzystywali do organizowania napadów na banki, a część skradzionych pieniędzy przeznaczali na wspieranie organizacji nazistowskich. Kiedy w Malexander z zimną krwią zastrzelili dwóch policjantów, Szwecja była w szoku. sbrink rozmawiała z aktorami, dotarła do ich korespondencji i materiałów Noréna, a także do więziennych dokumentów do niedawna opatrzonych klauzulą tajności. W książce po raz pierwszy opublikowane zostały fragmenty "Siedem trzy" wraz z kontrowersyjną sceną uznaną za propagandę nazizmu. Książka otrzymała nominację do Nagrody Augusta 2009 w kategorii literatury faktu. "Bardzo podoba mi się ta książka. Jest doskonale udokumentowana, świetnie napisana, pełna niuansów i niezwykle przekonująca." sa Linderborg, SVT "Ambitne reporterskie śledztwo w wykonaniu Elisabeth sbrink. Rozmawiała z wieloma osobami zaangażowanymi w projekt, jakim był spektakl „Siedem trzy”, w tym z samym Norénem. Przeczytała chyba wszystko, co o tej sztuce i morderstwie w Malexander napisano. Ale w swojej książce nie analizuje debaty, tylko krok po kroku bada, jak doszło do katastrofy. I robi to w sposób imponujący, rzucając nowe światło na te tragiczne wydarzenia." Per Svensson, „Sydsvenska Dagbladet” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Elisabeth Asbrink
 • 2014
 • 1
 • 384
 • 214
 • 133
 • Reportaż
 • 978-83-7536-691-4
 • 9788375366914
 • ZBBNX

Recenzje czytelników

...

Ocena:
Autor:
Data:
"CZUŁY PUNKT" to reportaż, czyli niezbyt przeze mnie lubiana forma literatury. Niewiele jest takich książek, przez które zdołałam się przebić w całości. "CZUŁY PUNKT" to jednak reportaż inny niż wszystkie. Czyta się go jak najlepszą powieść psychologiczno - kryminalną. Mnogość dat i nazwisk wcale nie przytłacza i nie maskuje istoty nieprawdopodobnej historii.
Kiedy będąc mniej - więcej w połowie książki obejrzałam w grafice google zdjęcia bohaterów reportażu ... nie do końca mogłam uwierzyć, że ci ludzie naprawdę istnieją. To było niesamowite uczucie, a całą moja przygoda z "CZUŁYM PUNKTEM" była zdecydowanie najlepszą i najciekawszą, najbardziej wciągającą w historii mojego doświadczenia z reportażem.
Bez zawahania daję książce ocenę 10/10, bo nie dość, że jest najlepszym reportażem, jaki czytałam, to wcale nie ulega moim ulubionym powieściom fabularnym.

"Bóg i Auschwitz nie mogą istnieć równocześnie. To niemożliwe. Ja doświadczyłem Auschwitz." Jean Samuel

"Pochodzę z narodu, który dał światu dziesięcioro przykazań. Sądzę, że nadszedł czas, by dodać jeszcze trzy: Nie będziesz przestępcą. Nie będziesz ofiarą. Nie będziesz stał z boku." Yehuda Bauer, historyk.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena