Koszyk 0
Opis:
Nowoczesna kobieta: * nie pracuje za grosze - realizuje się zawodowo; * nie jest samotna - jest singielką; * nie ucieka od odpowiedzialności - ceni sobie niezależność. Taka właśnie jest Kornelia. Jak to zwykle w życiu młodych i niezależnych bywa, jej rodzina i znajomi wiedzą lepiej, jak powinna ułożyć sobie życie. Przyjaciółki - zupełnie niespodziewanie - popychają ją w ramiona odpowiedniego faceta. Chyba. Tylko czy Nela naprawdę jest już gotowa na miłość? Jakby tego było mało ... szybko okazuje się, że romanse to najmniejszy problem, jaki niesie ze sobą nadchodzące lato. Nowe okoliczności grożą utratą wszystkiego, co zna i kocha. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Replika
  • miękka
Mniej Więcej
  • Renata L. Górska
  • 2011
  • 2
  • 416
  • 200
  • 120
  • 978-83-7674-122-2
  • 9788376741222
  • ZA7IP

Recenzje czytelników

Niezwykle piękna i barwna powieść.

Ocena:
Autor:
Data:
Marzenia się spełniają, trzeba tylko czasem trochę im dopomóc. Tak było w moim przypadku, gdy któregoś dnia zobaczyłam w Internecie wznowione wydanie książki Renaty Górskiej zatytułowaną ,,Cztery pory lata’’. Mój wzrok przykuła ciepła, optymistyczna okładka oraz interesujący opis. Od tamtej pory moje myśli stale krążyły wokół tej powieści i marzyłam żeby ją przeczytać. I stało się … tak po prostu, zwyczajnie a to wszystko dzięki uprzejmości autorki i wydawnictwu Replika ... Nareszcie mogłam zasiąść cieniu drzew i w ciągu jednej chwili przenieść się do fabuły ,, Cztery pory lata’’…

Główna bohaterka Kornelia uważa iż jest typowym singlem z wyboru ,,sama lecz nie samotna’’. Tę decyzje kwestionują jej najlepsze przyjaciółki : Gosia, Dorota i Iga, które szukają każdej sposobności aby z kimś Nelę poznać, dlatego że ,,żeglować należy wraz obranym kierunku. A najlepiej na stałe zakotwiczyć się w jakimś porcie’’. Dziewczyna próbuje buntować się przeciwko kolejnym adoratorom polecanym przez koleżanki, lecz dla świętego spokoju godzi się na spotkania z mężczyznami starannie ,,wyselekcjonowanych’’ z pośród wielu osobników płci męskiej. Niestety przy bliższym poznaniu, potencjalni kandydaci na partnera okazują się ,,niezrównoważonymi cudakami’’, co dodatkowo zniechęca Kornelię do kwestii stałych związków. Gosia, Iga i Dorota uważają, że ,,Jaśnie nam Panująca’’ po prostu boi się angażować. Ile w tym jest prawdy? Nela w głębi duszy przyznaje im racje. Kiedyś przed laty boleśnie przeżyła zawód miłosny, więc teraz boi się zaufać jakiemukolwiek mężczyźnie i nawet gdy na swej drodze spotyka Piotra- idealnego faceta, ucieleśnienie marzeń, jest w niebywałej rozterce. Czy dziewczyna otworzy wreszcie drzwi do swego serca ? A może wręcz przeciwnie, zatrzaśnie je na zawsze przed wszystkimi facetami, wszak jak mówi afrykańskie przysłowie ,, to co wydarzy się raz, nie musi się powtórzyć, ale to, co zdarzyło się dwa razy, na pewno przytrafi się po raz trzeci ‘’.

Bardzo wiele emocji wywołała we mnie książka ,,Cztery pory lata’’. Na początku czułam złość i irytacje na Kornelię za to, że sama nie wie czego chce od życia a w stosunku do facetów wybrzydza niczym wybredny smakosz mówiąc ,,ten nie tamten nie’’. Dopiero dalsze losy Neli otworzyły mi oczy na pewien aspekt, mianowicie to, że dziewczyna najzwyczajniej w świecie boi się miłości. Już raz komuś zaufała otwierając na oścież swoje serce i doświadczyła odrzucenia. Dlatego w kontaktach z mężczyznami woli roztaczać wokół siebie aurę oziębłości i niedostępności. Gdy sobie to uświadomiłam moja złość ustąpiła miejsca zrozumieniu. Na szczęście dla rodziny i najbliższych przyjaciół Kornelia ma całe pokłady uczuć miłości i oddania. Jest ,,dobrym duszkiem, przypominającym, że młodość to nie sprawa wieku’’. Bardzo wzruszyła mnie bliskość i serdeczność jaką można zauważyć u całej czwórki dziewczyn. Każda z nich choć ma inną osobowość, charakter i problemy, to jednak wszystkie jak ,,jeden mąż’’ wspierają się nawzajem w radosnych i trudnych chwilach. Rzadko się zdarza taka kobieca i prawdziwa przyjaźń, dlatego z nutką zazdrości śledziłam zażyłość Neli z przyjaciółkami.

Muszę się przyznać, że ,, Cztery pory lata’’ niesamowicie mnie urzekły i oczarowały. Już sama historia spowodowała, że cofnęłam się w czasie i znów spojrzałam na swe życie jakże podobne do losów bohaterki książki. Cieszę się , że autorka w tak prawdziwy i obrazowy sposób przedstawiła świat Kornelii. Nie ma tutaj żadnej przesłodzonej sielanki, tylko zwykła, szara rzeczywistość, ale jakże bliska memu sercu. Ponadto, niesamowicie zafascynowało mnie bogactwo opisów dzięki którym bez problemu mogłam znaleźć się w samym centrum wydarzeń, gdzie niemal słyszałam skrzypiące schody prowadzące do pokoju Neli oraz widziałam krajobraz pól i lasów położonych nieopodal jej domu. Uwielbiam ten stan w którym mogę zatracić się w rzeczywistości. Rozpatruje tę książkę naprawdę w samych superlatywach. Ciekawa historia, różnorodne zagadki, niezwykła aura i wyrazistość bohaterów, to wszystko tworzy jedną spójną całość dającą swoistą wyjątkowość i niepowtarzalność. Do tego dochodzi jeszcze płynny i lekki styl oraz poczucie humoru i mamy dobrze skonstruowaną fajną powieść.

Jestem pełna uznania dla twórczości Renaty Górskiej, ponieważ jak na debiutancką książkę jest bardzo szczegółowo i profesjonalnie dopracowana. Takie są moje osobiste odczucia i sama się nawet dziwię, że nie mam się do czego przyczepić. Może jedynie mało wyrazista okładka i drobna czcionka powodowały frustracje, jednak ja czytałam egzemplarz z pierwszego wydania zaś czytelnicy mogą już nabyć tę pozycję w drugim wydaniu, które jest zdecydowanie wizualnie lepsze.

Jak każdy się z pewnością domyśla, z wielkim entuzjazmem polecam ,,Cztery pory lata’’. To wspaniała, pełna emocji powieść nie tylko na lato, lecz na każdą porę roku. Jestem przekonana, że was również urzekną losy Kornelii, jej rodziny i przyjaciół. Ja natomiast podnoszę się już z mojej leżanki pod bujnym drzewem lipy i z uczuciem spełnienia idę rzucić kolejne zaklęcie, by tym razem poznać drugie dzieło Renaty Górskiej ,, Za plecami anioła’’.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Magiczna opowieść o Kornelii :*

Ocena:
Autor:
Data:

Tytułową bohaterką książki jest Kornelia, młoda, niezależna kobieta, pracująca w księgarni, singielka. Przez ten ostatni fakt ma wiele problemów, z racji szalonych pomysłów swoich przyjaciółek - Doroty, Igi oraz Gosi, które najchętniej swatały by ją na każdym kroku, a bratowa Justyna robi jej docinki mówiąc o każdym pojawiającym się w jej życiu mężczyźnie, że to jej ostatnia deska ratunku.

Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy Piotr, który przyjechał z Warszawy ... Przyjaciółki Korneli od razu przejęły inicjatywę i zaczęły swatać swoją samotną przyjaciółkę z nowo przybyłym.

Początkowo wszystko wygląda cudownie, oboje są w sobie zakochani, Kornelia nareszcie jest szczęśliwa, jednak jeden incydent, jedno nieporozumienia, oraz duma Korneli przekreśla ich wspólne szczęście.

Czy jednak ich miłość do siebie zwycięży? Czy Kornelia wyjaśni sobie wszystko z Piotrem? Czy wybaczą i zaufają sobie na nowo? Tego Wam nie zdradzę, tego musicie dowiedzieć się sami.

Kornelię otacza wiele osób, które wprowadzają dużo zabawnych sytuacji do jej życia, nieraz i również smutku...

Pojawi się śmierć męża jednej z przyjaciółek.

W książce spotkamy również uroczą bratanicę Kornelii - Pamelę, dumną kotkę - Pusię, brata - Stacha oraz jego uszczypliwą żonę - Justynę.
Pojawi się mama Korneli - władczyni kuchni oraz tata - spokojny staruszek, lecz nie do końca taki spokojny.
Szalony Jerzy oraz uroczy ogrodnik - Gabriel.

Jednym słowem - mieszanka wybuchowa.

Książka ta zafascynowała mnie również tym, że potrafiłam utożsamić się z jej bohaterką, ponieważ niektóre jej losy były odzwierciedleniem tego co wydarzyło lub dzieje się w moim życiu.

Na pewno losy Neli pozostaną w moim sercu na bardzo bardzo długo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena