Koszyk 0
Opis:
Specjalny zespół do spraw otwartych i niewyjaśnionych, znany jako "Archiwum X", ma do rozwiązania nową zagadkę. W największym w mieście centrum medycyny niekonwencjonalnej dochodzi do brutalnego zabójstwa jednego z członków zarządu spółki. Funkcjonariusze docierają również do wydarzeń sprzed trzech lat, kiedy to ówczesny prezes spółki popełnił samobójstwo dokł ... adnie w tym samym pomieszczeniu, w którym niedawno doszło do makabrycznej zbrodni. A to nie koniec zabójstw w królewskim mieście, a krąg podejrzanych ciągle rośnie. Wkrótce okazuje się, że niemal wszyscy bohaterowie mają swoje mroczne tajemnice... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Natan Noraj
  • 2015
  • 1
  • 276
  • 208
  • 136
  • 9788378354086
  • 9788378354086
  • ZCWGO

Recenzje czytelników

Świetny debiut

Ocena:
Data:
W tej historii jest wszystko, co konieczne do napisania kryminału dobrej, jakości: doskonale zaplanowana i rozegrana intryga, wyraziści bohaterowie, doskonale ukryty zabójca i dużo życiowego brudu.


Akcja Czternastu milimetrów życia toczy się w Krakowie. Mieście pokazanym tu przede wszystkim, jako gniazdo szemranych interesów, gdzie działalność przestępcza ukryta została pod płaszczykiem szlachetnej działalności, a policja wciąż nie ma wystarczających dowodów na popełnienie przestępstwa ...
Jednak wciąż nieuchwytny morderca oraz inni zamieszani w przestępczy proceder ludzie nie są już bezpieczni, ponieważ na ich tropie jest inteligentny i błyskotliwy funkcjonariusz policji Daniel Atman wraz ze swoimi współpracownikami. On i współpracujący z nim specjaliści działają niekonwencjonalnie i nieszablonowo. Rozwiązanie zagadki staje się dla nich sprawą priorytetową...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobry kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Z zeszłym tygodniu poniedziałki ze zbrodnią w tle zabrały nas do Włoch. Dzisiaj przeniesiemy się do Krakowa. To tam działa Archiwum X. Nie, nie spotkacie tam agentów Scully i Muldera, lecz polski zespół dochodzeniowy, który zajmuje się sprawami otwartymi i niewyjaśnionymi.
Jeden z członków spółki centrum medycyny niekonwencjonalnej zostaje brutalnie zamordowany. Funkcjonariusze z Archiwum X docierają do wydarzeń sprzed 3 lat. Okazuje się, ówczesny prezes spółki popełnił samobójstwo w miejscu ... w którym odnaleziono ciało denata. Krąg podejrzanych rośnie, a na jaw wychodzą mroczne tajemnice bohaterów.
Natan Noraj odwalił kawał dobrej roboty. Opisał legendarne Archiwum X, o którym oficjalnie niewiele wiadomo. Nie spotkałam się do tej pory z poruszeniem tego wątku w literaturze polskiej. Przyznam, że nie wiedziałam nawet o jego istnieniu. Członkowie ekipy zostali przedstawieni w bardzo realistyczny sposób. Każdy z nich ma swoje ambicje, nikogo nie jest łatwo przekonać do swoich racji. Między bohaterami toczy się nieustanna walka. Podinspektor Brunon Bielik, który jest, przynajmniej w teorii, dowódcą ekipy, nie ma łatwego zadania. Zapanowanie nad Danielem Atmanem - paranoikiem uzależnionym od używek, Mikołajem Messnerem - wybitnym psychologiem, Sarą Kotańską - analitykiem kryminalnym i Patrykiem Filarem - zwykłym policjantem, jest nie lada wyzwaniem. Czy uda im się rozwikłać zagadkę?
Na początku w książce niewiele się działo. Miałam mieszane uczucia i nie byłam pewna, czy uda mi się dobrnąć do końca. Na szczęście z każdym trupem robiło się coraz ciekawiej. Lubię, gdy powieść ocieka krwią. Natan Noraj zaspokoił moje oczekiwania. Napisał świetną powieść, od której bardzo trudno się oderwać.
Nie byłam w stanie domyślić się, kto jest mordercą. To ogromny plus. Nie czuję żadnej satysfakcji, gdy już od połowy książki wiem, kto jest winny. Czekam zawsze na element zaskoczenia. Natanowi Norajowi udało się wcisnąć mnie w fotel. Nie mogłam uwierzyć, że akurat ta osoba stoi za tym krakowskim pogromem. Miałam wiele podejrzeń, ale każde z nich było chybione. Zakończenie było naprawdę fenomenalne. Na taką bombę czekałam. Do tej pory szukam zębów, które wypadły po tym, jak moja szczęka opadła z wrażenia. Nie wiem, czy autor odnajdzie mój tekst, ale w tym momencie chylę przed nim czoła. Mam nadzieję, że to nie będzie jego jedyna powieść.
Jeśli szukacie dobrego, polskiego kryminału - polecam Czternaście milimetrów życia. Ta książka wciąga i trzyma w napięciu, choć jak wspomniałam, trzeba najpierw przebrnąć przez kilka pierwszych stron.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena