Koszyk 0
Opis:
Kto wie, że do poznania śpiewu wielorybów przyczynił się amerykański wywiad, który sądził, że rozpracowuje tajne sygnały sowieckich łodzi podwodnych w Antarktyce? Albo to, że płeć pingwinów najłatwiej poznać po tym, czy mają brudne brzuszki, czy plecy? Albo, że lodowce się cielą, a inne krwawią? Mikołaj Golachowski od ponad dwudziestu lat bada zwierzęta ... W polskich i rosyjskich lasach obserwował norki, lisy, jenoty, wilki czy łosie. Ale w końcu znalazł swoje miejsce na ziemi: od 2002 roku pracuje w rejonach polarnych. Spędził dwie zimy oraz cztery sezony letnie w Antarktyce, badając ekologię słoni morskich i skupiając się na ich niezwykłych obyczajach seksualnych. Od ośmiu lat jest przewodnikiem turystycznym w Antarktyce i Arktyce. Praca na statku, pływanie po dzikich rejonach pontonem i żaglówką dało mu okazję do kolejnych bliskich spotkań, zwłaszcza z niedźwiedziami polarnymi i waleniami. W tej książce opowiada o swoich bliskich spotkaniach z dzikimi zwierzętami (z pingwinami, fokami i uchatkami, orkami i wielorybami), o pierwszych zdobywcach Arktyki i Antarktyki – o tych, którzy przeżyli i o tych, po których słuch zaginął. O arktycznych plemionach, o ich obyczajach (często zaskakujących), wierzeniach i o tym, jak się skończył ich kontakt z białym człowiekiem. Mikołaj Golachowski jest biologiem, ekologiem i podróżnikiem, doktorem nauk przyrodniczych oraz tłumaczem. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (raz jako kierownik 32. Polskiej Wyprawy Antarktycznej), a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Od paru lat poznaje również Arktykę, sześć razy dotarł nawet na Biegun Północny. Pisze także książki – w 2012 roku wydał Pupy, ogonki i kuperki (z ilustracjami Mroux). Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie, gdzie zajmuje się dwoma czarnymi kotami, żółwiem i córką. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mikołaj Golachowski
  • 2016
  • 1
  • 500
  • 230
  • 150
  • 9788365282-52-1
  • 9788365282521
  • ZD6KA

Recenzje czytelników

Świetna, gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Biolog fascynująco, zabawnie, w sposób zapadający w pamięć opowiada o niedźwiedziach polarnych, słoniach morskich, fokach, petrelach, wielorybach i wielu innych stworzeniach. Ale nie tylko o dzikich zwierzętach traktuje książka. Poznajemy także terrorystę-wróbla Kubę, żółwia Zygmunta, niesamowitego kota i wiele innych zwierząt z niezwykłym charakterem, niebanalną osobowością, które potrafi wychwycić i zaprezentować tylko ktoś tak zakochany w naszych "braciach mniejszych" ... jak autor książki.
Czochrałem antarktycznego słonia, to nie tylko opowieść o zwierzętach, na którą składają się krótsze i dłuższe historie, historyjki, anegdoty, opisy. To także niezwykła opowieść o bardzo ciekawym człowieku, który ma to rzadko spotykane szczęście, iż praca jego jest hobby i pasją.
Czytamy więc o byciu biologiem, podróżnikiem, fotografem, ekologiem, przewodnikiem, ratownikiem i ... a tego to już nie zdradzę. Gwarantuję, iż będziecie zaskoczeni.
Książka ta to także spora garść historycznych faktów dot. odkryć na biegunach, rdzennych ludów, zmian w otaczającej nas przyrodzie oraz niezwykły przewodnik, za sprawą którego zwiedzimy, choć w części poznamy świat, do którego zapewne większość z nas nigdy nie dotrze, a dzięki wspaniałym opisom i zdjęciom zobaczymy to czego nigdy na własne oczy nie ujrzymy.
Golachowskiemu udało się w niezwykły sposób wyważyć wiele elementów, połączyć wiele dziedzin nauki, wiele form literackich, okrasił to dodatkowo sporą dawka poczucia humoru i garścią wspaniałych zdjęć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Absolutnie genialna książka!

Ocena:
Autor:
Data:
Autor ma to szczęście, że praca jest jego pasją. Z humorem, dystansem i takimi samym zachwytem opisuje swoje domowe zwierzaki jak i spotkania ze wspaniałymi, dzikimi zwierzętami jak niedźwiedzie polarne, słonie morskie, morsy, wieloryby, lisy polarne, które potrafiły się przystosować do życia w skrajnie trudnych warunkach, ale nie mają szans w starciu z człowiekiem, zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu. Przeczytamy historie mniej i bardziej udanych prób zdobycia obu biegunów ... czyli miejsc, gdzie do tej pory człowiek czasem musi ustąpić przyrodzie. Dzięki pięknym zdjęciom możemy popatrzeć na ten znikający z każdym dniem, piękny i surowy świat. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

42,22 Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
30,11 33,45

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
6,29 zł

Cena zestawu:

98,91 zł
105,20 zł
Oszczędzasz6,29 zł
Dostępne Wysyłka 24h