Koszyk 0
Opis:
Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki? Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pię ... ć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości. USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów. Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana... Daniel Keyes (ur. 1927, zm. 2014) – amerykański autor reportaży i powieści science-fiction. Jego opublikowany w 1981 r. fabularyzowany reportaż Człowiek o 24 twarzach wywołał wiele kontrowersji i był nominowany do Edgar Award. Historia Billy’ego Milligana została opisana w stylu najlepszego kryminału, chociaż żaden skandynawski mistrz prozy nie wpadłby na tę historię, którą stworzyło życie. Trwają prace nad ekranizacją książki Keyesa. W rolę Milligana wcieli się Leonardo DiCaprio. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Daniel Keyes
  • 2015
  • 560
  • 205
  • 135
  • *, 978838032-041-3
  • 9788380320413
  • ZCUFV

Recenzje czytelników

24 życia

Ocena:
Autor:
Data:
Są książki, które czytamy, zachwycając się stworzonym światem, przeżywając przygody bohaterów, oceniając styl pisania autora i jego umiejętność zaciekawienia nas opowiadaną historią. Ale są książki, których nie można oceniać w tych samych kategoriach, bo historia w nich jest ważniejsza niż to, jak zostały napisane. Bo jeśli historia jest dobra, to nie można jej źle napisać. A jeśli jeszcze jest prawdziwa, pozostaje nam ją poznać z oczami szeroko otwartymi ze zdziwienia ... I taka jest książka Daniela Keyes'a "Człowiek o 24 twarzach", wydana w piękny sposób przez wydawnictwo Wielka Litera. Opowieść na faktach, ale fabularyzowana, a czyta się jak najlepsze science-fiction.

Dla mnie przeczytanie tej książki to była niezwykła podróż. Do tej pory nie mogę wyjść ze zdziwienia, jak bardzo nasz umysł jest nieprzewidywalny, ale co mnie jeszcze bardziej zadziwia, jak bardzo jest kreatywny. Nasuwają się pytania, co tak naprawdę potrafimy? Gdzie leżą granice? Do czego jesteśmy zdolni? Osobowości tkwiące w głowie teoretycznie powinny tam zostać. A one wpływały na sposób mówienia, na postawę, na ruch, na spojrzenie, na iloraz inteligencji, na emocje, nawet na skład chemiczny ciała! Kolejne pytania powstają i powstają, a im dłużej się nad tym zastanawiam, tym pytań jest więcej.

Ta książka zagwarantuje wam jazdę bez trzymanki. Daniel Keyes mistrzowsko opanował informacje od wszystkich osobowości i poukładał je chronologicznie. Musimy pamiętać, że nie było to łatwe, każda z osobowości "kradła" czas innym, nie zawsze wiedziały, ile czasu minęło od ostatniego pobytu "na świecie". Wszystko opierało się o wspomnienia, które przecież też czasami zawodzą. Keyes wykonał tytaniczną pracę, rozmawiając z prawie wszystkimi osobami związanymi w jakikolwiek sposób z Billym. Największą umiejętnością, jaką wykazał się autor, a jednocześnie największą zaletą tej książki jest to, że chwilę po jej zaczęciu czytelnik zapomina o czym czyta. Że bohaterem tej książki jest jeden człowiek z osobowością wieloraką, a nie gromada ludzi. Oni wszyscy są tak samo realni jak Billy. A może nawet bardziej, bo Billy jest wycofany, cichy i przez większość czasu "śpi". Poznajemy charakter 23 osobowości, ich dążenia i cele, ich myśli. Dowiadujemy się, jacy są, co lubią i czego się boją. I kiedy w pewnym momencie uświadamiamy sobie, że to wszystko jest wytworem jednego umysłu, siadamy z wrażenia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nieprawdopodobne

Ocena:
Autor:
Data:
Billy Milligan został aresztowany w 1975 roku za porwanie i gwałt na kobietach. Jego proces był przełomowy w historii sądownictwa amerykańskiego. Uniewinniono go z powodu choroby umysłowej. Świat poznał wtedy najcięższy przypadek osobowości wielorakiej, jaki kiedykolwiek zanotowano. „Człowiek o 24 twarzach” to prawdziwa historia William Stanleya Milligana, w którego wnętrzu żyły dwadzieścia cztery osoby, walczące o opanowanie jego ciała, w tym małe dzieci, nastolatkowie, lesbijka, Jugosłowianin ... Australijczyk, Żyd, Anglik, ludzie z półświatka.
Wstrząsająca opowieść o mężczyźnie, który nie wiedząc o tym toczył bój o swe ciało z taką ilością osobowości, że było niemożnością aby człowiek sobie z tym poradził. Dopuszczał się różnorakich przestępstw, rozboje, gwałty, których nie był świadom.
Poznajemy go w czasie terapii i próbie połączenia tych różniących się od siebie osobowości w jedną. Ale czy taki proces jest możliwy i jak wpłynie na Billy'ego? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Książka trudna w odbiorze, bowiem traktuje o niesamowicie trudnym procesie poznania osoby, która w swoim własnym umyśle nie jest sama i nie potrafi sobie z tym poradzić. Stawia pytanie, jak my zachowalibyśmy się będąc w podobnej sytuacji. Czytelnik musi sobie zdawać sprawę, że choć brzmi to nieprawdopodobnie wszystko zdarzyło się na prawdę i miało miejsce nie tak dawno.
Zadano sobie trud, aby tak doświadczonego przez los mężczyznę uleczyć i zapewnić mu w miarę normalne życie.
Książka doczeka się ekranizacji.W główną rolę wcieli się Leonardo Di Caprio. Nasz bohater nie doczekał tego, zmarł w Domu Opieki w Columbus, w Stanie Ohio 12 grudnia 2014 roku. W tym jednym momencie zmarły 24 osobowości.

Dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera za udostępnienie książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena