Koszyk 0
Opis:
Fascynująca intryga, zbrodnia, wielkie fortuny i finezyjny wątek miłosny to główne zalety tomu 1. "Czerwonego testamentu", którego akcja toczy się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Zamożny filantrop hrabia de Thonnerieux cierpiąc po utracie ukochanej żony i córki, spisuje swoją ostatnią wolę. Postanawia obdarzyć majątkiem wszystkie dzieci, które przyszły na świat w okręgu paryskim tego samego dnia co jego córka. Każde z sześciorga dzieci otrzymuje złoty medalion, z wygrawerowanym logogryfem ... Medaliony dadzą każdemu z nich fortunę, kiedy ich właściciele staną się pełnoletni. Bohaterów poznajemy, gdy mają dziewiętnaście lat. Zanim to jednak nastąpi, napisany czerwonym atramentem testament, zostaje skradziony. Dwaj złoczyńcy obmyślają swój zbrodniczy plan i realizują go krok po kroku... Jest to nie tylko barwny obraz Paryża u schyłku XIX wieku, ale także interesujące studium portretów psychologicznych poszczególnych bohaterów, należących do różnych warstw społecznych. Zawiera wnikliwą analizę ich zachowań, szczególnie tych patologicznych. Autor z chłodnym obiektywizmem i głęboką znajomością ludzkiej natury próbuje przeniknąć umysł zabójcy, dopuszczającego się najbardziej makabrycznych zbrodni. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ksawery De Montepin
  • 2012
  • 414
  • 205
  • 135
  • 978-83-7855-010-5
  • 9788378550105
  • ZAMXE

Recenzje czytelników

Zbrodnia doskonała?

Ocena:
Data:
Z twórczością Ksawerego de Montepin miałam już okazję się zapoznać. Jakiś czas temu czytałam „Kwiaciarkę” i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona stylem Autora, a przede wszystkim pomysłem na fabułę. Z tym większą ochotą i zapałem sięgnęłam po kolejną jego powieść, którą przypomina czytelnikom wydawnictwo Damidos.

Hrabia Filip de Thonnerieux jest starym i samotnym człowiekiem. Los go nie oszczędzał ... Od śmierci żony i ukochanej córki życie straciło dla niego sens i nic nie jest w stanie go rozweselić. Jak na ironię hrabia jest bardzo bogaty jednak swojego majątku nie ma komu pozostawić. Spisując testament postanowił część oddać na cele charytatywne, a część rozdzielić pomiędzy dzieci, które urodziły się w tym samym dniu co jego córka. Hrabia przemyślał swój testament i dopracował w każdym szczególe. Nie wziął pod uwagę tylko jednego, a mianowicie pazerności i chęci łatwego wzbogacenia się ludzi, którzy gotowi są dokonać najgorszej zbrodni aby osiągnąć swój cel.

I tym razem powieść Ksawerego de Montepin nie rozczarowała mnie. Podobnie jak w „Kwiaciarce”, Autor przybliża Czytelnikowi życie w XIX – wiecznej Francji, różnice pomiędzy warstwami społecznymi, a także kontrast skrajnej nędzy i wielkiego bogactwa. Język, którym powieść jest napisana jest może ciut patetyczny, a dialogi nieco nienaturalne, jak na nasze współczesne realia. Jednak mając na uwadze, że powieść powstała ponad sto lat temu, można to Autorowi wybaczyć. Bynajmniej nie jest to wada książki. Bohaterowie pojawiający się w powieści są albo dobrzy albo źli. Nie ma charakterów łączących obydwie te cechy. Autor ze szczególną dokładnością nakreślił portrety psychologiczne przestępców. Poznajemy ich przeszłość, cele i motywy działania. Czytelnik uczestniczy też w ich knowaniach i obserwuje, jak z zimną krwią popełniają zbrodnię. Książkę czyta się błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. Fabuła wciąga, a zakończenie sprawia, że czuje się niedosyt, dlatego radzę zaopatrzyć się od razu w obydwa tomy powieści.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena