Koszyk 0
Opis:
Trzymający w napięciu thriller SF z akcją osadzoną w alternatywnej stalinowskiej Rosji. Śledczy Wissarion Łom zostaje wezwany do stolicy totalitarnego imperium, by pomóc w śledztwie dotyczącym powtarzających się ataków terrorystycznych. Głównym podejrzanym jest Józef Kantor, syn słynnego rewolucjonisty. Łom depcze mu po piętach, ale pozornie prosta sprawa szybko się komplikuje; tysiące mil na wschód od stolicy, w nieprzebytej puszczy, z nieba spadł na ziemię anioł ... wyniszczająca wojna z sojuszem wyspiarskich narodów zbliża się do końca, duch puszczy wyrusza w długą wędrówkę do wielkiego miasta, szukając młodej kobiety, która może mieć klucz do ocalenia świata. Wyobraźcie sobie Moskwę lat 30-tych XX wieku przesiąkniętą strachem, kontrolowaną przez wszechwładną partię i tajną policję… ale z golemami, olbrzymami, starożytnymi artefaktami i myślącym deszczem. Czerwony golem to prawdziwa uczta dla miłośników Bułhakowa, Orwella i braci Strugackich; fascynująca i wciągająca opowieść o tym, co by było, gdyby polityczna totalitarna machina zderzyła się czołowo z tym, co w świecie niewytłumaczalne, fantastyczne i boskie. Intrygujący thriller z galopującą akcją. Strange Horizons Fascynująca, świetnie napisana powieść osadzona w świecie niepokojąco mało różniącym się od naszego. Peter F. Hamilton Peter Higgins jest wykładowcą literatury angielskiej na uniwersytetach w Oksfordzie i Ontario. Jego opowiadania ukazywały się m. in. w „Asimov’s Science Fiction”, „Fantasy Magazine” oraz w licznych antologiach SF. Kontynuacja Czerwonego golema pt. Prawda i strach trafi do polskich księgarń w listopadzie 2014. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Peter Higgins
  • 2013
  • 1
  • 336
  • 205
  • 145
  • 978-83-7758-494-1
  • 9788377584941
  • ZB8A9

Recenzje czytelników

Czerwony golem

Ocena:
Autor:
Data:
"Czerwony Golem" to książka, z jaką mam do czynienia po raz pierwszy. Wcześniej spotykałam się już z gatunkami fantastycznymi, sensacyjnymi czy science fiction, ale ta powieść jest czymś znacznie więcej. Łączy w sobie wszystkie te gatunki, a nawet i kryminał, w efekcie czego powstała dość skomplikowana, a zarazem prosta fabuła z mnóstwem magicznych elementów, które moim zdaniem były najlepszą cechą tej powieści.
Peter Higgins to autor ... którego nazwisko wiele razy przemknęło mi koło ucha, nigdy wcześniej jednak nie czytałam żadnej jego powieści. Wydawało mi się, że są one z gatunku, który nie jest w moim stylu, a jednak po lekturze "czerwonego Golema" zmieniłam zdanie i zdecydowanie chciałabym spróbować także jego innych książek. Higgins jest brytyjskim pisarzem. Jego powieści oscylują między wieloma gatunkami, są to fantastyka, kryminał, sensacja i science fiction. Wydał mnóstwo krótkich historii, które podbiły czytelników, a już wkrótce, w 2014 roku ukaże się jego kolejna książka "Truth and fear", sequel "Czerwonego Golema", na którą chyba wszyscy fani, w tym ja, czekają z niecierpliwością.
Cała akcja powieści jest trudna do zdefiniowania w jednym, krótkim opisie, głównie jest to Rosja i Europa lat 30. XX w. Totalitarne państwo pełne jest niebezpieczeństw, braku wolności, ograniczeń, równorzędnie istnieją także Golemy, upadłe anioły i inne "fantastyczne" stworzenia. Właśnie jeden z żyjących, choć już to dziwi bohaterów, upadłych aniołów chce przejąć władzę, rządzić światem i być niepokonanym. Oprócz tego w mieście Mirgorod nieustannie miejsce mają ataki terrorystyczne, za którymi stoi Józef Kantor. Do tego dochodzą jeszcze Bogowie i cała intryga splata się ze sobą, łączą się wątki i fakty, powstaje zamieszanie, które opanować ma Wissarion Łom. Przed nim nie lada zadanie, jego życie jest zagrożone, każdy krok może być jego ostatnim. Jednak nie jest on sam. Trochę z przypadku, a trochę z zrządzenia losu, towarzyszy mu Marusia, która miała pecha wplątać się w całą akcję. Miasto roi się od zagadek, bohaterowie są podejrzani i właściwie nie wiadomo już komu ufać, a niebezpieczeństwo czyha za każdym rogiem. Złe moce nie śpią i wszyscy znajdują się w ogromnym niebezpieczeństwie.
Z początku książka wydała mi się bardzo trudna, skomplikowana i myślałam, że nie pojmę tych wszystkich faktów, nazw i całej otoczki wokół głównej akcji, jednak w miarę czytania wszystko się jakoś rozjaśniło i niczym oglądając dobry film, już po kilku rozdziałach znałam nazwiska, wątki i historie potrzebne do zrozumienia fabuły. Same rozdziały nie były długie, co dodatkowo pomagało w czytaniu, bo będąc przytłoczonym faktami, można odłożyć na chwilę książkę i wrócić gdy już przyswoimy wszystkie informacje. Oczywiście język nie jest bardzo prosty, bywają trudniejsze fragmenty, jednak całościowo książka o dziwo była całkiem lekka i te wszystkie "trudności" nie przytłaczały mnie, a nawet dodawały całej książce tajemniczości i pozwalały się wczuć w historię. Poznajemy mnóstwo bohaterów, ale jednocześnie autor pozwolił nam ich wszystkich doskonale poznać od podszewki, wszyscy mają jakąś historię, nie pominięto żadnej postaci. Wszystkie te "magiczne" elementy zrównoważyły ciężką historię Rosji i kryminalne wątki, z kolei sensacyjne fragmenty nadały akcji i charakteru mniej przyziemnym fragmentom, dzięki czemu wszystkie zabiegi użyte przez autora sprawiły, że fabuła była zrównoważona, gatunki uzupełniały się nawzajem i właśnie za tą nieprzewidywalność, kompletny brak nudy i różnorodność, zdecydowanie polecam zapoznać się z "Czerwonym Golemem".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena