Koszyk 0
Opis:
Czego nie słyszał Arne Hilmen to thriller o nietypowej konstrukcji, ponieważ zasadnicze pytanie nie brzmi: "kto zabił?", lecz: "czy w ogóle zbrodnia została popełniona?". Powieść utrzymuje czytelnika w napięciu wywołanym przez narastające nieznane zagrożenie i nie rozczarowuje rozwiązaniem. Akcja toczy się w Norwegii, w bogatym mieście przemysłowym, podczas nocy polarnej. Szef małego komisariatu w sennej dzielnicy willowej podczas rutynowych zajęć obserwuje szereg z pozoru błahych zdarzeń ... które łączą się ze sobą, stwarzając wrażenie istnienia zagrażającego życiu zjawiska nieznanej natury. Nastrój grozy pojawia się powoli i jak gdyby znikąd, fabuła zaczyna przypominać horror i przechodzi w spekulacje z obszaru technical fiction. Sens tego śledztwa niemal do końca wydaje się urojony. Wiemy dokładnie tyle co główny bohater... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Iwo Zaniewski
 • 2012
 • 1
 • 352
 • 210
 • 140
 • *, 97883-7747-7922
 • 9788377477922
 • ZAQDN

Recenzje czytelników

Zdziwicie się pozytywnie

Ocena:
Autor:
Data:
Debiut Iwa Zaniewskiego, który jest w stanie porwać czytelnika w policyjny świat zagadek.
Głównym bohaterem lektury jest tytułowy Arne Hilmen. Jest to człowiek z objawami depresji i, w pewnym momencie książki, także obsesji na punkcie z pozoru błahej sprawy. W pewnej dzielnicy jego miasta zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Samoczynne włączenia się czujników ruchu i alarmów bez żadnego wytłumaczenia. Pęknięcia szyb, śmierć zwierząt, utraty pamięci ... czy nawet zawały serca początkowo brane za choroby. Arne widzi w tym inną przyczynę niż tylko na wadliwe urządzenia montowane w domach, czy starość ludzi skarżących się na różne dolegliwości. Niestety jest sam po tej stronie barykady. Pozostali twierdzą, że to właśnie jedna z tym banalnych spraw, które po jednym spojrzeniu da się rozwiązać. Mimo, iż wszyscy dali sobie już z nią spokój, on nadal drąży i szuka odpowiedzi. Gdy jest już blisko okazuje się, że jednak się myli i znowu znajduje się w punkcie wyjścia. Wszyscy mówią mu, by dał sobie spokój, bo to tylko jego wyobraźnia i obsesja, ale on z uporem maniaka ciągle stara się rozwikłać zagadkę.
Myślał, że rozwiązanie takiej sprawy zmieni jego życie, bo tego właśnie od zawsze potrzebował. Kiedy już dawał za wygraną wychodziły kolejne fakty i podejrzenia, które od nowa go napędzały. W ten sposób krok po kroku zbliżał się do rozwiązania. Jednak, gdy zebrał dowody okazało się, że zgubił telefon za zrobionymi zdjęciami, więc znowu pozostawał z niczym. To był właśnie ten moment, w którym powiedział sobie dość, ale nie spodziewał się, że jego telefon jednak się odnajdzie.
Cała książka trzyma czytelnika w napięciu, długo nie pozwalając odkryć tajemnicy. Czytając ją przy początkowym rozwoju akcji bałam się przewracać strony, nie wiedząc, co będzie dalej. Sprawiała bowiem ona wrażenie, że to siły paranormalne są powodem wszystkich problemów. Do powieści wracałam jednak z zapartym tchem, z ciekawością i strachem. "Czego nie słyszał Arne Hilmen?" skończyło się jednak całkiem inaczej niż sądziłam na początku, zastanawiając się, po co tej książce tyle stron skoro ja już niby znam rozwiązanie. Oczywiście myliłam się.
Książka kończy się w sposób zapowiadający kolejną część, chociaż nie wiadomo, czy w zamyśle autora takowa ma się ukazać. Mam nadzieję, że jednak będzie kontynuacja i nastąpi całkowite rozwiązanie sprawy, ponieważ póki co możemy tylko snuć przypuszczenia co do zakończenia badanej przez Hilmena sytuacji.
Iwo Zaniewski zadebiutował świetną i godną polecenia pozycją. Bardzo dobra znajomość całej sytuacji, na pewno wiele konsultacji w wielu sprawach związanych z treścią spowodowały, że tę książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością i ekscytacją.

Polecam i życzę miłej lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena