Koszyk 0
Opis:
Zabawna, ciepła i wzruszająca opowieść o znanych z Chwały mojego ojca i Zamku mojej matki bohaterach - i o całkiem nowych, barwnych postaciach! - na pewno spodoba się miłośnikom piękna Prowansji oraz niepowtarzalnego, humorystycznego stylu autora. Beztroskie lato, niezapomniany zapach tymianku i lawendy, pozornie w życiu dorastającego Marcela niewiele się zmieniło, a jednak... Jego ukochany przyjaciel Lili nie może już całymi dniami wędrować z nim po wzgórzach wśród muzyki cykad ... Marcel poznaje Izabelle - i przeżywa swoje pierwsze młodzieńcze zauroczenie. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny - Marcel ma rozpocząć naukę w liceum i jako ambitny młodzieniec chce przynieść chlubę ojcu-nauczycielowi. Nie spodziewa się jednak, jak trudno będzie wdrożyć się w nowe zasady - i nauczyć się je łamać bez ponoszenia kary... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Esprit
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marcel Pagnol
 • 2011
 • 1
 • 360
 • 200
 • 130
 • 978-83-61989-72-1
 • 9788361989721
 • ZAEFP
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Zapach lawendy, tymianku i dorastający Marcel

Ocena:
Autor:
Data:
Moja przygoda z Marcelem Pagnolem rozpoczęła się całkiem niedawno i w sposób dość nieoczekiwany. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze i nie wiedziałam czego się po nim spodziewać. Jednak to w jaki sposób Pagnol wspomina swoje dzieciństwo i opowiada o nim przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Autor zauroczył mnie swoimi opowieściami zawartymi w „Zamku mojego ojca ... chwały mojej matki” nie inaczej było także w przypadku „Czasu tajemnic” gdzie po raz kolejny miałam szansę spotkać się ze starymi znajomymi poznanymi podczas lektury tej pierwszej książki.
Czas płynie swoim torem. Dni biegną jeden za drugim przechodząc w miesiące. Obserwujemy kolejne lato podczas którego Marcel wyrusza wraz rodziną na wakacje. W powietrzu jak przed rokiem czuć odurzający zapach lawendy, tymianku i rozgrzanego od słońca bruku. W cieniu drzew słychać ukrywające się przed żarem słońca cykady, a gałęzie uginają się od dojrzewających w słońcu fig. Wszystko na pierwszy rzut oka jest takie samo jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się widzimy, że tak nie jest. Ten sam dom, ten sam wytęskniony przez cały rok przyjaciel, te same cieniste doliny i wysokie szczyty, a jednak… jest inaczej. Pewnego dnia pośrodku falujących zbóż Marcel poznaje najpiękniejszą istotę na ziemi - Izabellę. Zakochany zupełnie traci dla niej głowę. Niestety traci również zainteresowanie uwielbianymi w zeszłym roku polowaniami, spędzaniem czasu z Lilim i wszystkim tym co nie jest związane z Izabellą w tym również na swoje nieszczęście przygotowaniami do szkoły.
Książka stanowi znakomitą kontynuację wspomnień o beztroskich dniach dzieciństwa opisanych w „Zamku mojego ojca, chwały mojej matki”. Pokazuje jak w ciągu zaledwie kilku dni może przewartościować się świat młodego, dorastającego dziecka. Jak zmienne bywają jego uczucia i spostrzeganie świata. Ponadto „Czas tajemnic” napisany jest przystępnym, lekkim językiem co sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością, przez cały czas wyczuwając bijące od niej ciepło i urok starych wspomnień.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wspomnień czar

Ocena:
Data:
kolejne spotkanie z młodym Marcelem Pagnolem i jego wspomnieniami. Kolejne wakacje spędzone na wsi, tym razem jednak, są one inne niż zwykle. Marcel wraz ze swoim przyjacielem Lilim, po raz pierwszy spędzić ma wakacje nie na zabawie, a na ciężkiej pracy w polu. I choć chęci Marcela szczere, w realizacji planu pomocy przyjacielowi, przeszkadzać mu będzie olbrzymia przeszkoda. Na imię jej Izabella.
„Czas tajemnic” to niezaprzeczalnie najdowcipniejsza część wspomnień z dzieciństwa Pagnola ... Choć „Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki” bawią do łez, to „Czas tajemnic” rozkłada zupełnie na łopatki. Być może dlatego, że okres opisywany w tej części, to lata szczenięcych miłości
i wchodzenia w dorosłość, kiedy człowiek zaczyna zupełnie nowy etap życia, żegnając dziecięce zabawy i fantazje, popełniając przy tym szereg głupstw większych i mniejszych, w przeświadczeniu osiągnięcia dojrzałości. Super sprawa dla czytelników, którzy jakiś czas temu wyrośli z krótkich spodenek i zapomnieli (lub wyparli), jak to było mieć naście lat. Ale i ci, którzy o tym szalonym okresie burzy hormonów pamiętają i pamiętać pragną, odnajdą tu cząstkę siebie i swojej młodości.
Pagnol poza swoimi perypetiami wspomina również i o historiach dotyczących innych członków rodziny. Z nieskrywanym i niekłamanym uśmiechem czytałam np. o przejściach jego dziadka z żoną, która podejrzewała go o zdradę, a karę niewiernemu małżonkowi wymierzyła
w wieku już bardzo sędziwym. Jakiego fortelu musiała użyć kobieta, by delikwent przyznał się do popełnienia niecnego czynu? I jak został ukarany? Dzięki sprytowi kobiecemu. Szczegóły w książce.
Wspomnienia Pagnola to przestroga! Podobnie, jak nasza rodzima Budka Suflera, Pagnol poprzez swoją opowieść ostrzega: „Nie wierz nigdy kobiecie!” Oczywiście jest to przestroga
z przymrużeniem oka, wypowiedziana nie wprost i nie przez samego Marcela, a przez jego wzburzonych rodziców i wuja, świadków pierwszej miłości dorastającego chłopaka.
Bo w „Czasie tajemnic” Marcel odkrywa jedną z największych tajemnic ludzkości, jaką jest miłość. Na własnej skórze przekonuje się jak wielkie to uczucie i do jakich szaleństw pociąga swoich niewolników. Od udawania psa, po staranne szorowanie rąk i zakładanie porządnego przyodziewku dla kapryśnej ukochanej. W tej książce, jak i w życiu, popłyną łzy szczęścia i łzy bólu.
A oprócz tej wiedzy, przed Marcelem i czytelnikami, ukaże się cały wachlarz ludzkich uczuć: od zazdrości o przyjaźń i przyjaciela (Lili zazdrosny o zainteresowanie Marcela kierowane w stronę Izabelli), po okrucieństwo i dobro, szczęście i euforię, kontra nieszczęście urastające do rangi katastrofy globalnej. To także doskonała lekcja lojalności i przyjaźni, która nie opiera się na przytakiwaniu, ale na mówieniu prawdy, choćby najbardziej bolesnej. I trwaniu przy przyjacielu na dobre i złe.
Poza odkryciem przez Marcela sfery uczuciowej, jest to dla niego rok ważny także i z innego powodu. Chłopak dziarsko, z entuzjazmem wkracza w świat dorosłych, którego wyznacznikiem jest pójście do liceum. Szybko odnajduje się w zupełnie nowym świecie, zdobywając kolegów i przyjaciół, nie do końca podporządkowanych dyscyplinie. Jakie przygody spotkają w szkole dorastającego młodzieńca i jego nowych towarzyszy doli i niedoli? Pozostawiam odgadywanie wyobraźni czytelnika. Mogę zdradzić, że będzie się działo dużo. Oj, będzie wesoło!
Kiedy czyta się wspomnienia Pagnola, nie sposób nie wrócić pamięcią do swoich pierwszych miłości i do okresu, kiedy było się śmiertelnie zakochanym, ten pierwszy raz, kiedy wydawało się, że znalazło się tę jedną jedyną miłość, na wieki wieków. Amen. Wracają też wspomnienia szkolne i wakacyjne przygody. To podróż w czasy młodości nie tylko autora książki, ale i własne. Książka wyzwala masę sympatycznych wspomnień, które przywołują na twarz uśmiech, na wspomnienie własnego, beztroskiego dzieciństwa. I dla tych wspomnień właśnie (swoich i Pagnola) naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

Zostaną nagrodzone najciekawsze wypowiedzi świąteczne w formie polecenia książki na prezent połączonego ze wspomnieniem świąt dzieciństwa, refleksją, dedykacją.